Start - Aktualnosci

Droniada 2023
W dniach 1-4 czerwca 2023 r. odbyła się X Droniada, która miała miejsce aż w trzech lokalizacjach: w Planetarium Śląskim, w Parku Śląskim na Polach Marsowych i na lotnisku Katowice-Muchowiec. Na wydarzenie to złożyły się bowiem: Droniada Challenge by Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa (konkurs technologiczny), Droniada Tech by Politechnika Śląska (konferencja o AI w dronach i robotyce) oraz Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM (pokazy i warsztaty dronowe). Głównym organizatorem Droniady był Instytut Mikromakro, natomiast partnerami byli: Politechnika Śląska, Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa, Górnośląska-Zagłębiowska Metropolia, Park Śląski, Planetarium Śląskie i Aeroklub Śląski. Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Bogaty był również zestaw tegorocznych konkurencji dronowych, który obejmował takie zawody jak: Sztafeta (loty nocne na lotnisku), Drzewo życia, Intruz, Rurociąg (monitoring) i Fly to Rescue.
Przygotowania do wydarzenia trwały jednakże cały tydzień, bowiem już od poniedziałku (29 marca) przygotowywano miejsca, gdzie miały odbywać się wymienione zawody, konkursy, pokazy, warsztaty i konferencja.
W wydarzeniu tym nie mogło, i nie zabrakło, obecności pracowników naszej Katedry i naszych studentów. Poza pracami organizacyjnymi związanymi z przygotowaniem Droniady, promowaliśmy Uczelnię, Wydział i Katedrę prezentując nasz park BSP oraz nasze dokonania w zakresie zrealizowanych projektów dronowych.
W piątkowej sesji konferencji o AI w dronach i robotyce dr hab. inż. Jarosław Kozuba prof. PŚ brał udział w dyskusji m.in. nad systemem U-space – co już potrafią drony i co mogłyby pokazać, gdyby prawo nadążało za rozwojem techniki. Pytania problemowe tego panelu dotyczyły m.in.: terminu, kiedy samorządy zaczną wprowadzać transport autonomiczny? Czy AI potrafi zinwentaryzować słupy energetyczne? Kim są „cyfrowi bliźniacy”? Nie zabrakło również informacji o innowacyjnych rozwiązaniach z woj. śląskiego – od dronów do autonomicznych busów.
Aktualności
Pokaż wszystkieUdział studentów Szybowcowego Koła Naukowego na wycieczce w Porcie Lotniczym Kraków Balice
W dniu 16 maja 2025 roku członkowie Szybowcowego Koła Naukowego działającego przy Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Portu Lotniczego Kraków-Balice.


Prezentacja specjalności lotniczych na konferencji "Wspólnie ku przyszłości" - 16 kwietnia 2025 r.
W dniu 16 kwietnia 2025 r. przedstawiciele Katedry Transportu Lotniczego pod przewodnictwem dr inż. Tadeusza Opasiaka uczestniczyli w konferencji "Wspólnie ku przyszłości: Promowanie Uczelni Wyższych Technicznych oraz Pracodawców".
Uczestnictwo SKN Unmanned w III Międzynarodowej Konferencji Priorytetowych Obszarów Badawczych / Dni Nauki Politechniki Śląskiej
SKN Unmanned, uczestniczyło w III Międzynarodowej Konferencji Priorytetowych Obszarów Badawczych / Dni Nauki Politechniki Śląskiej, które odbyły się 10-11 kwietnia 2025 r. w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej.
Święto wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej oraz Dzień z Pracodawcą / 9 kwietnia 2025 r.
9 kwietnia 2025 roku na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej miały miejsce dwa ekscytujące wydarzenia – Święto Wydziału oraz Dzień z Pracodawcą. Wśród wystawców znalazły się takie firmy jak PKP Intercity, Koleje Śląskie czy LS Technics oraz kilka studenckich kół naukowych.

Udział SKN Unmanned w dniach otwartych Politechniki Śląskiej / 3 kwietnia 2025 r.
03 kwietnia 2025 na katowickim kampusie Politechniki Śląskiej odbyły się Dni Otwarte Politechniki Śląskiej, w której uczestniczyli przedstawiciele SKN Unmanned.

SKN UNMANNED na konferencji Skrzydła Lotnictwa 2025 w Poznaniu
Dnia 25 marca 2025 roku w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej reprezentanci SKN UNMANNED zaprezentowali efekty swoich projektów i prac badawczych w ramach Konferencji Studenckiej Skrzydła Lotnictwa 2025.
SKN UNMANNED na 31. Wiosennych Inżynierskich Targach Pracy i Przedsiębiorczości
24 marca w Hali „Nowa” Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej odbyła się 31. edycja wiosennych Inżynierskich Targach Pracy i Przedsiębiorczości, na których Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej reprezentowało Studenckie Koło Naukowe UNMANNED.

Udział Szybowcowego Koła Naukowego Politechniki Śląskiej w Nocnym Festiwalu Nauki w Kamienicy Polskiej
W dniu 21 marca Szybowcowe Koło Naukowe Politechniki Śląskiej wzięło udział w Nocnym Festiwalu Nauki organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej. Udział w wydarzeniu odbył się na zaproszenie dyrekcji oraz uczniów szkoły i był to już drugi udział koła w tym wydarzeniu.

Spotkanie studentów specjalności lotniczych, z przedstawicielami firmy LS Technics sp. z o.o.,
W dniu 20 marca 2025 r. odbyło się spotkanie studentów specjalności lotniczych z przedstawicielami firmy LS Technics sp. z o.o., liderem w branży obsługi technicznej samolotów.


VII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Zarządzanie bezpieczeństwem w technikach, technologiach i polityce transportowej”
W dniach 3-5 grudnia 2024 w Szczyrku roku odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Zarządzanie bezpieczeństwem w technikach, technologiach i polityce transportowej”.

Dzień Lotnictwa Politechniki Śląskiej na lotnisku w Gliwicach - 16 listopada 2024 r.
W sobotę16 listopada br., w Akademickim Ośrodku Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej na lotnisku w Gliwicach odbył się Piknik Lotniczy dla dzieci pracowników naszej Uczelni.

Trzecia edycja Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia (ICEQ)
W dniach 23-25 października br. miała miejsce już trzecia edycja Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia (ICEQ), który jak zwykle zgromadziła osoby zainteresowane zagadnieniami dotyczącymi systemów zapewniania jakości kształcenia.

Noc Naukowców - październik 2024 r.
W sobotę 12 października br. miała miejsce już 19. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej. Tegoroczna edycja tego wydarzenia miała szczególny wymiar, gdyż była realizowana w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 pod hasłem „Śląska moc naukowców”.


Szkolenie praktyczne do licencji pilota turystycznego samolotowego PPL(A)
Serdecznie zapraszamy na szkolenie praktyczne do licencji pilota turystycznego samolotowego PPL(A), które będzie realizowane w ośrodku ATO Politechniki Śląskiej

Test dla kandydatów na specjalność Zarządzanie Ruchem Lotniczym
W dniu 22 października 2024 r. o godzinie 14.00 w sali 118 w budynku przy ulicy Krasińskiego 13 odbędzie się test dla kandydatów, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w kursie w ramach specjalności Zarządzanie Ruchem Lotniczym.
Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.