2 czerwca 2022 r. odbyła się XVI konferencja zorganizowana przez
Katedrę Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej
Studenckie Koło Naukowe Metod Komputerowych.

W tym roku zgłoszono rekordową liczbę 48 artykułów naukowych z których część z nich wygłoszono jako referaty, natomiast część zaprezentowano w sesji plakatowej. Tematyka referatów dotyczyła m.in.: wspomagania komputerowego prac inżynierskich, mechaniki materiałów, termodynamiki, aerodynamiki, biomechaniki, hydromechaniki, automatyki, robotyki, sterowania, informatyki, optymalizacji oraz badań doświadczalnych. Duża liczba zgłoszonych artykułów świadczy o znacznej aktywności naukowej studentów i potrzebie organizacji tego typu konferencji.

W tym roku przyznano dwie nagrody, ufundowane przez firmę IBS Poland oraz firmę MESco.

Nagrody otrzymali: inż. Wojciech Nitka (student studiów II stopnia na specjalności Modelowanie i Optymalizacja Układów Mechanicznych na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn.) za pracę pt. “Zastosowanie metody FACT w projektowaniu mechanizmów podatnych” (nagroda od firmy IBS Poland) oraz Karol Hachuła (uczeń technikum) za pracę pt. “Wybrane symulacje numeryczne kompozytów o wewnętrznej strukturze kratowej” (nagroda od firmy MESco).

Na uwagę zasługuje fakt, że pierwszy raz podczas naszej studenckiej konferencji naukowej oprócz studentów 1 2 i 3 stopnia, referat naukowy przedstawił również uczeń technikum. Pan Karol Hachuła pod opieką naukową prof. Wacława Kusia miał możliwość realizacji pracy naukowej i poszerzenia wiedzy oraz swoich zainteresowań dotyczących projektowania CAD o obliczenia i symulacje numeryczne z wykorzystaniem metody elementów skończonych. Mamy nadzieję że nagroda ufundowana przez firmę MESco w postaci kursu dotyczącego wybranych zagadnień symulacyjnych w oprogramowaniu Ansys Workbench pomoże w realizacji dalszych celów Pana Karola.

Materiały oraz program konferencji - link

Galeria zdjęciowa - link

Artykuł w Dzienniku Zachodnim o uczniu Technikum Karolu Hachule - link