A A+ A++


Przykłady zrealizowanych projektów inżynierskich



rok akademicki 2020/21

Optymalizacja topologiczna i analiza wytrzymałościowa tarczy prostokątnej

Wykonał: inż. Grzegorz Czarnecki
Kierunek studiów: Automatyka i Robotyka
Opiekun: dr inż. Witold Ogierman

Celem projektu inżynierskiego było przeprowadzenie optymalizacji topologicznej tarczy prostokątnej oraz jej analiza wytrzymałościowa. W ramach niniejszego projektu założonym celem optymalizacji topologicznej była minimalizacja podatności układu przy założeniu ograniczenia związanego z narzuconym poziomem redukcji masy. Zostały dobrane różne poziomy redukcji masy oraz warunki brzegowe. Jako wyniki optymalizacji topologicznej wyłonione zostały kształty spełniające zadane kryteria i ograniczenia optymalizacji. Na bazie wygenerowanych kształtów utworzono modele numeryczne i przeprowadzono ich weryfikację wytrzymałościową z zastosowaniem metody elementów skończonych. Szczególną uwagę poświęcono porównaniu otrzymanych wartości naprężenia i przemieszczenia w zależności od założonego poziomu redukcji masy co pozwala na ocenę własności poszczególnych wariantów kształtów w odniesieniu do ich masy.

photo


rok akademicki 2013/14

Budowa układu sterującego oraz modelowanie mechaniki manipulatora

Wykonał: inż. Marcin Hatłas
Kierunek studiów: Mechatronika
Opiekun: dr hab. inż. Wacław Kuś

W ramach projektu zbudowano robota wraz z układem sterowania oraz opracowano jego model numeryczny. Zastosowano dwie metody analizy dynamicznej manipulatora, użyto metody Denavita-Hartenberga oraz oprogramowanie Matlab Simulink. Modele wykonane w ramach projektu odwzorowują rzeczywiste zachowanie się manipulatora. Do sterowania robota wykorzystano mikrokontroler ATMega16 współpracujący ze sterownikami silników krokowych A4988.

photo


rok akademicki 2013/14

Badania eksperymentalne i modelowanie kości

Wykonał: inż. Michał Sambor
Kierunek studiów: Mechatronika
Opiekun: dr hab. inż. Wacław Kuś

Celem pracy inżynierskiej było przeprowadzenie serii badań eksperymentalnych dla kości udowej kurczaka, a następnie przeprowadzenie analiz MES. Określone na podstawie eksperymentu przemieszczenia zostały wykorzystane do identyfikacji parametrów materiałowych kości z użyciem MES. Identyfikację przeprowadzono minimalizując różnicę przemieszczeń uzyskanych w eksperymencie oraz przemieszczeń otrzymywanych z użyciem MES dla różnych wartości moduł Younga. W wyniku identyfikacji otrzymano parametry zbliżone do wielkości spotykanych w literaturze. W ramach pracy porównano również wyniki eksperymentalne uzyskane dla kości udowej i kości udowej wzmocnionej prętem stalowym (symulującym gwóźdź śródszpikowy). W szczególności zwrócono uwagę na mechanizm zniszczenia kości w obu przypadkach.

photo


rok akademicki 2013/14

Projekt i wykonanie stanowiska do wizualizacji fal akustycznych

Wykonał: inż. Adam Prowda
Kierunek studiów: Mechatronika
Opiekun: dr hab. inż. Wacław Kuś

Celem pracy było opracowanie stanowiska do wizualizacji postaci drgań własnych oraz wyznaczenie ich z użyciem MES. W ramach pracy przeprowadzono wiele analiz MES oraz wykonano kilkadziesiąt eksperymentów na zbudowanym stanowisku pomiarowym Przeprowadzenie badań wymagało przetestowanie kilku typów blach oraz materiałów sypkich używanych do wizualizacji postaci drgań własnych.

photo


rok akademicki 2013/14

Opracowanie narzędzi inżynierskich wspomagających pomiary laboratoryjne

Wykonały: inż. Agnieszka Bajerska
inż. Iwona Bałuch
Kierunek studiów: Mechatronika
Opiekun: dr hab. inż. Witold Beluch

W ramach projektu opracowano aplikację komputerową, wspomagającą weryfikację poprawności i dokładności wykonania elementów wchodzących w skład amortyzatorów. Aplikację napisano w języku Visual Basic for Application (VBA). Podczas dokonywanej przez program analizy tworzone są wykresy Gaussa oraz histogramy dla wybranych danych pochodzących zarówno z pomiarów wykonanych za pomocą maszyn pomiarowych jak i dla pomiarów manualnych. Aplikacja współpracuje z odpowiednio przygotowanymi arkuszami programu Microsoft Excel.

photo


rok akademicki 2013/14

Analiza wpływu budowy elementu „orifice disc” na przepływ oleju przez zawór BOCS

Wykonał: inż. Mateusz Balmas
Kierunek studiów: Mechanika i Budowa Maszyn
Opiekun: dr hab. inż. Witold Beluch

W ramach projektu dokonano badań mających na celu określenie wpływu budowy dysku otworowego („orifice disc”) na przepływ oleju przez zawór BOCS stosowany w amortyzatorach samochodowych. Dysk otworowy w tym zaworze ma istotny wpływ pracę amortyzatora podczas dekompresji, czyli podczas fazy odbicia amortyzatora. Do pomiarów przeprowadzonych na maszynie przepływowej zostały zbudowane dwa złożenia zaworu BOCS. Każde z nich składało się z tych samych elementów z wyjątkiem tłoków zaworów, które różniły się między sobą uszczelnieniem. Zostały wykonane 33 pomiary dla każdego zaworu (33 różne dyski otworowe). Analiza wyników została przeprowadzona przy użyciu programu MATLAB oraz Microsoft Excel.

Praca została wykonana we współpracy z firmą Tenneco Automotive Eastern Europe Sp. z o.o., z siedzibą w Gliwicach

photo


rok akademicki 2013/14

Analiza numeryczna uchwytu do badań zmęczeniowych obudowy amortyzatora

Wykonał: inż. Mateusz Smołka
Kierunek studiów: Mechanika i Budowa Maszyn
Opiekun: dr inż. Adam Długosz

Celem projektu były badania zmęczeniowe oraz analiza numeryczna uchwytu do badań zmęczeniowych w którym mocowana jest obudowa amortyzatora (rura ø 50). Przeprowadzone zostały również badania statystyczne próbki w celu wyznaczenia wykresów Wöhlera. Analiza numeryczna została wykonana w środowisku HyperWorks: preprocesorem operacji był HyperMesh, natomiast solverem Abaqus. Analiza statystyczna została wykonana w arkuszu kalkulacyjnym Excel. Ponadto w ramach pracy sprawdzono, czy badany uchwyt jest odpowiedni do przeprowadzenia badań zmęczeniowych, tzn. czy zapewnia odpowiednią sztywność próbce oraz czy zamocowanie badanego elementu nie powoduje uplastycznienia lub styku krawędziowego zamiast powierzchniowego.

Praca została wykonana we współpracy z firmą Tenneco Automotive Eastern Europe Sp. z o.o., z siedzibą w Gliwicach

photo


rok akademicki 2013/14

Optymalizacja oprzyrządowania do badań zmęczeniowych obudów amortyzatorów z wykorzystaniem metody elementów skończonych

Wykonał: inż. Przemysław Sebastjan
Kierunek studiów: Mechanika i Budowa Maszyn
Opiekun: dr inż. Adam Długosz

Celem pracy było zaprojektowanie i przeprowadzenie analiz wytrzymałościowych uchwytów do badań zmęczeniowych obudów amortyzatorów. Aby takie badania dawały jak najbardziej dokładne wyniki, konieczne było zaprojektowanie oprzyrządowania, które nie będzie w sposób znaczący wypływać na rezultaty testu, tj. nie może być zbyt podatne, jak również zamocowanie badanego elementu nie powinno powodować jego uplastycznienia, niekorzystnego działania karbu lub styku krawędziowego zamiast powierzchniowego. Istotnym z punktu widzenia testów zmęczeniowych jest wymóg, aby taki uchwyt był łatwy do zamontowania oraz zapewniał osiowe zamocowanie badanej obudowy amortyzatora. Optymalizacja postaci geometrycznej uchwytu pozwoliła zmienić niekorzystne, punktowe oddziaływanie uchwytu na rurę, na równomiernie rozłożone. Dodatkowo, w celu zredukowania masy, zmniejszono grubość ścianek uchwytu oraz zwiększono jego sztywność poprzez dodanie elementów usztywniających. Dzięki przeprowadzonym analizom wytrzymałościowym udało się wykluczyć niekorzystne działanie karbu przy początkowym kształcie żebra usztywniającego. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż zoptymalizowany uchwyt cechuje się praktycznie niezmienną sztywnością, niezależną od kąta działania siły gnącej.

Praca została wykonana we współpracy z firmą Tenneco Automotive Eastern Europe Sp. z o.o., z siedzibą w Gliwicach

photo

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie