A A+ A++

13 listopada 2024 odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Natalii Molędy, pt. “Wybrane zagadnienia modelowania numerycznego i badań eksperymentalnych w projektowaniu stentów biodegradowalnych”. Promotorem rozprawy był dr hab. inż. Grzegorz Kokot prof. PŚ, natomiast recenzentami Prof. dr hab. inż. Anna Kucaba-Piętal z Politechniki Rzeszowskiej, dr hab. inż. Aneta Liber-Kneć prof. PK z Politechniki Krakowskiej oraz dr hab. inż. Arkadiusz Szarek prof. PCz z Politechniki Częstochowskiej.
Komisja Doktorska uchwaliła wnioski do Rady Dyscypliny Inżynieria Mechaniczna o nadanie mgr inż. Natalii Molędzie stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie Inżynieria Mechaniczna oraz o wyróżnienie pracy doktorskiej.

W pracy przedstawiono wybrane zagadnienia modelowania numerycznego i badań eksperymentalnych w projektowaniu stentów biodegradowalnych. Zakres prac obejmował zaprojektowanie postaci geometrycznej stentu, w sposób umożliwiający poprawne działanie protezy wewnątrznaczyniowej, a następnie badania eksperymentalne z zakresu mechaniki – odwzorowujące obciążenia, którym stenty są poddawane w trakcie procesu implantacji oraz w okresie po umiejscowieniu w tętnicy. Weryfikację zaproponowanych postaci geometrycznych prowadzono na drodze symulacji numerycznych i badań eksperymentalnych. W zakresie symulacji numerycznych wykorzystano metodę elementów skończonych. Natomiast w przypadku badań eksperymentalnych wykorzystano typowe testy stosowane w badaniach mechanicznych, modyfikując techniki pomiaru przemieszczeń i obserwacji stanu deformacji. W tym celu zastosowano oryginalne podejście – metodę cyfrowej korelacji (Digital Image Correlation – DIC) oraz jej najnowszą odmianę pozwalającą na pomiary obiektów o mikro rozmiarach, czyli metodę cyfrowej korelacji obrazów w skali mikro (microDIC).
Opracowano i przetestowano nowe uniwersalne stanowisko do pomiaru przemieszczeń oraz odkształceń w skali micro. Przeprowadzone badania wykazały efektywność zaproponowanej dwuetapowej metody projektowania oraz przydatność symulacji numerycznych w modelowaniu i projektowaniu stentów biodegradowalnych. W zakresie badań eksperymentalnych dokonano wdrożenia metody mikro korelacji cyfrowej obrazu do testowania protez wewnątrznaczyniowych charakteryzujących się mikro wymiarami. Przeprowadzone badania stanowią nowy wkład w zakresie projektowania, badań eksperymentalnych i symulacji numerycznych w inżynierii mechanicznej.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie