A A+ A++

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej 2024 w MiIO


12 października 2024
, w ramach największej imprezy popularyzującej naukę na Politechnice śląskiej czyli Nocy Naukowców przygotowaliśmy następujące wydarzenia:

  • Elektryczna przyszłość motosportu

Na stanowisku wystawowym „Elektryczna przyszłość motorsportu” studenci międzywydziałowego koła naukowego PolSL Racing zaprezentowali tajniki technologii napędu elektrycznego w sportach motorowych. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jak działają elektryczne bolidy, czym różnią się od spalinowych odpowiedników i jakie wyzwania stawiają przed konstruktorami.

  • Prehistoria komputerów

Celem tego wydarzenia było omówienie historii oraz pokaz przyrządów, które były wykorzystywane
w obliczeniach przed epoką kalkulatorów i komputerów elektronicznych. Przedstawiono zasady obliczeń na różnych urządzeniach. Uczestnicy mogli wykonywać obliczenia m.in na:

    • liczydłach polskich, chińskich (suanpan) i japońskich (soroban),
    • pałeczkach Nepera wynalezionych w XVII wieku,
    • kalkulatorach mechanicznych (arytmometrach) skonstruowanych w XIX wieku,
    • suwakach rachunkowych stosowanych w XX wieku.

Niektóre kalkulatory mechaniczne były częściowo zdemontowane w celu umożliwienia bezpośredniego zapoznania się z ich budową.

Zaprezentowane przyrządy umożliwiają dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie liczb
i bardziej złożone operacje matematyczne.

  • Szklana kula, tarot czy równania matematyczne? Matematyka – uniwersalne narzędzie inżyniera z mocą przewidywania (przyszłości).

Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd inżynierowie mają przekonanie, że Twój rower, samochód lub samolot, którym wylatujesz na wymarzone wakacje zachowują się tak a nie inaczej i są bezpieczne? Czy inżynierowie przed ukończeniem projektu udają się do wróżki, czy też korzystają z innych „narzędzi”, takich jak szklana kula czy karty tarota? Otóż nie – korzystają oni z równań matematycznych! Podczas wykładu pokazaliśmy kilka równań matematycznych oraz  zasady działania metody elementów skończonych – metody obliczeniowej stosowanej do projektowania nawet najbardziej skomplikowanych układów mechanicznych. Wykład  urozmaicony był konkursem z nagrodami oraz występem rockowego zespołu Skończone Elementy.

Galeria zdjęciowa

Krótka relacja filmowa

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie