Noc Naukowców Politechniki Śląskiej 2023 w MiIO
7 października 2023, jak co roku bardzo aktywnie uczestniczyliśmy w największej imprezie popularyzującej naukę na Politechnice Śląskiej czyli Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej.
W tym roku przygotowaliśmy ciekawe wykłady, warsztaty oraz pokazy na żywo w ramach następujących wydarzeń:
- SKN PolSL Racing: Elektryczny czy spalinowy? Który napęd reprezentuje przyszłość pojazdów wyścigowych? .
Studenci koła naukowego zaprezentowali swój nowy bolid elektryczny SW-04e oraz motocykl elektryczny Elektra. - Poznaj i zbadaj auksetyki.
Z krótkiej prezentacji uczestnicy mogli dowiedzieć się na czym polega zasada działania materiałów auksetycznych, skąd pochodzi ich nazwa i jakie są ich potencjalne zastosowania. Następnie w ramach części praktycznej mieli okazję do własnoręcznej weryfikacji efektu auksetycznego na wykonanych w skali modeli komórek elementarnych wytworzonych z PLA za pomocą technologii druku 3D. Wyniki pomiarów odkształceń na skutek obciążenia mogli zapisać w przygotowanych na tę okazję kartach pomiarowych i pod czujnym okiem prowadzących obliczyć współczynniki Poissona badanych struktur. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe breloczki z auksetyczną komórką elementarną typu “gwiazdka”. - Inżynier mechanik + AI = Kreatywność (nieograniczona?)
Wykład poświęcony był wybranym zagadnieniom związanym ze sztuczną inteligencją, wraz z ich praktycznym zastosowaniem w inżynierii mechanicznej. Jak co roku nie zabrakło również elementu muzycznego, podczas którego oprócz “coverów”, zespół muzyczny “Skończone elementy” wykonał również bluesowy utwór poświęcony tematyce AI.
