27 kwietnia 2022 odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Pawła Paździora, pt. “Optymalizacja ewolucyjna przepływu materiału w procesie formowania wtryskowego komponentów dla branży motoryzacyjnej”. Promotorem był dr hab. inż. Mirosław Szczepanik prof. PŚ, natomiast recenzentami prof. dr hab. inż. Bogdan Bochenek z Politechniki Krakowskiej oraz dr hab. inż. Dariusz Bojczuk prof. PŚk z Politechniki Świętokrzyskiej.
W pracy doktorskiej przedstawiono zastosowanie opracowanego algorytmu optymalizacji do zadań związanych z formowaniem wtryskowym komponentów dla branży motoryzacyjnej.
Badania przeprowadzono dla procesu RTM (ang. Resin Transfer Moulding) formowania elementów kompozytowych. Wybrane do optymalizacji obiekty stanowią rzeczywiste komponenty samochodu wykonane z warstw tkanin węglowych i szklanych oraz żywicy epoksydowej, które po procesie optymalizacji zostały wdrożone do produkcji. Symulacje i analizy przeprowadzono z wykorzystaniem oprogramowania Moldex3D, w oparciu o metodę elementów skończonych.
Problem optymalizacji dotyczył uzyskania optymalnego przepływu poprzez dobór właściwych parametrów wtrysku sterujących przepływem żywicy w formie z rozpiętą matą z włókna węglowego, w celu maksymalizacji wypełnienia formy oraz minimalizacji czasu procesu, liczby pułapek powietrznych, deformacji i naprężeń. W tym celu opracowano autorski hybrydowy algorytm optymalizacji HFWEA (ang. Hybrid Fireworks-Evolutionary Algorithm) powstały z połączenia algorytmu fajerwerkowego z algorytmem ewolucyjnym. W pracy przedstawiono także przykłady rozwiązania zagadnień testowych potwierdzające skuteczność i efektywność proponowanego algorytmu oraz dokonano porównania działania algorytmu z innymi podejściami znanymi z literatury.
Zaprezentowane podejście podkreśla, że we wstępnym etapie planowania produkcji możliwy jest dobór właściwych parametrów wtrysku co przekłada się na minimalizację błędów i wzrost efektywności prac podczas etapu wdrożenia.
