1. Platforma Obsługi Nauki – PLATON (2008 – 2012)
Opis projektu:
Celem projektu jest rozwój krajowej infrastruktury teleinformatycznej nauki (sieć PIONIER) o aplikacje i usługi wpierające badania naukowe i prace rozwojowe polskich zespołów badawczych na rzecz innowacyjnej gospodarki. Bezpośrednim celem projektu jest wdrożenie nowoczesnych usług teleinformatycznych: wideokonferencji, eduroam, kampusowych, powszechnej archiwizacji, naukowej interaktywnej telewizji, dostępnych dla środowiska naukowego w Polsce, co stanowi realizację założeń PO IG2.3.
Celami jakościowymi są:
- wzrost jakości usług oferowanych przez jednostki naukowe,
- poprawa warunków pracy osób zatrudnionych w jednostkach naukowych,
- unowocześnienie bazy dydaktycznej,
- rozszerzenie oferty edukacyjnej i form jej świadczenia.
Produktem będą nowoutworzone aplikacje oraz usługi teleinformatyczne oraz infrastruktura informatyczna. Produkt angażuje jednostki naukowe i tworzy nowe miejsca pracy.
Umożliwia zakup specjalistycznej infrastruktury i oprogramowania a także świadczenie nowoczesnych usług informatycznych w sieci PIONIER dla środowiska naukowego .
Rezultatem tych działań będą kolejne jednostki naukowe korzystające z zaawansowanych aplikacji i usług a także z infrastruktury informatycznej. Utworzone zostaną nowe miejsca pracy w tym nowe etaty badawcze. Wzrośnie liczba podmiotów wykorzystujących zaawansowane aplikacje sieciowe.
2. Rozbudowa 21 Środowiskowych sieci teleinformatycznych nauki – NewMAN (2009 – 2011)
Opis projektu:
Celem ogólnym projektu jest rozbudowa 21 środowiskowych sieci teleinformatycznych nauki dla zapewnienia instytucjom naukowym rozlokowanym na terenie całego kraju, dostępu do nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury sieciowej wykorzystywanej do wpierania badan naukowych i prac rozwojowych polskich zespołów badawczych oraz umożliwiającej łączność z jednostkami naukowymi całego świata poprzez połączenie z siecią szkieletowa Polskiego Internetu Optycznego PIONIER.
Cel ten będzie osiągnięty przez realizacje celów szczegółowych, jakimi są:
- Doposażenie sprzętowe 21 jednostek (zakup urządzeń sieciowych) - sieci miejskich MAN, dla zapewnienia i utrzymania najwyższych standardów światowych w zakresie infrastruktury sieciowej przeznaczonej dla jednostek naukowych podłączonych do sieci miejskich MAN na terenie całego kraju.
- Rozbudowę infrastruktury sieciowej wpływający na rozszerzenia możliwości podłączania kolejnych jednostek naukowych do sieci MAN
- Rozbudowę infrastruktury sieciowej umożliwiająca podłączonym już jednostkom naukowym korzystanie z łączy o wyższej przepustowości
- Wzrost poziomu niezawodności funkcjonowania sieci miejskich MAN
Realizacja projektu pośrednio służyła będzie wspieraniu badan naukowych i prac rozwojowych polskich zespołów badawczych na rzecz innowacyjnej gospodarki, co stanowi realizacje założeń PO IG 2.3.
Celami jakościowymi są:
- unowocześnienie infrastruktury teletransmisyjnej,
- wzrost jakości usług transmisyjnych oferowanych przez sieci MAN jednostkom naukowym,
- możliwość tworzenia wirtualnych połączeń na badanie pomiędzy odległymi zespołami badawczymi.
3. Realizacja w ŚASK usług o wysokim poziomie niezawodności – SASK-HA (2014 - 2015)
Opis projektu:
Niezawodność naukowych sieci komputerowych w województwie śląskim uległa w ostatnich latach dramatycznemu zwiększeniu dzięki realizacji sieci PIONIER i ciągłej modernizacji szkieletu sieci ŚASK (Śląskiej Akademickiej Sieci Komputerowej). Dostępność sieci ŚASK ze szkieletu sieci PIONIER w ciągu ostatnich lat wynosiła 100% na skutek zdublowania połączeń międzysieciowych i głównej części szkieletu ŚASK. W dalszym ciągu brak jednak zabezpieczeń na podejściach do znacznej części obiektów, co powoduje, że mimo niezawodności szkieletu, pojedyncza awaria może powodować dokuczliwe przerwy w łączności dla pojedynczych obiektów, a w niektórych przypadkach całych jednostek.
W ramach projektu zrealizowane zostaną zdublowane połączenia do jednostek, zaś przyłączenie do lokalnej infrastruktury jednostek zostanie zdublowane tak, aby sieć była w stanie zapewnić dostęp do usług w przypadku wystąpienia pojedynczej awarii. W przypadku jednostek, które posiadają, bądź realizują zdublowane centrum sieciowe, przyłącza będą realizowane do rozłącznych lokalizacji w celu osiągnięcia jeszcze większego poziomu niezawodności.