A A+ A++
Autor: Aleksandra Wojaczek     Publikacja: 03.04.2025     Aktualizacja: 04.04.2025

Z nauką żartów nie ma… za to jest stand-up naukowy. O stand-upie jako nowoczesnej formie popularyzacji nauki

Łączy rozrywkę z wiedzą, a pod przykrywką żartów wyjaśnia nawet najbardziej zaskakujące tematy badawcze. Stand-up naukowy pozwala wyjść ze sztywnych ram akademickich i pokazać na luzie naukową pracę. Dowiedzcie się, czym jest ta forma komunikowania nauki, i weźcie udział w naszych wydarzeniach od 15 do 17 maja w ramach II edycji Stand-upu Naukowego na Śląsku.

Stand-up naukowy to zdecydowanie jedna z bardziej innowacyjnych form popularyzacji nauki. I choć pełne żartów wystąpienia na TEDexie, konkursy z komunikacji naukowej, w których dopuszczalne są różne sztuczki przyciągające uwagę publiczności, wystawy z pogranicza „art” i „science” być może nadal przewyższają jego popularność, to nie znaczy, że naukowa komedia jest zapomniana.

W scenicznym półmroku naukowcy dzierżą w dłoni mikrofony i wystawiają się na dwa naprawdę karkołomne zadania:

1) rozśmieszyć innych,

2) i w dodatku podzielić się z nimi (często specjalistyczną) wiedzą.

Dlaczego to tak wymagające? Nawet profesjonalni komicy czują ten dreszczyk emocji po opowiedzianym żarcie: „siądzie czy nie siądzie?”. Co więc mają powiedzieć ci, których żarty dotyczą geopolimerów, metafor konceptualnych albo materiałów perowskitowych i wielu innych naukowych pojęć? Przekonamy się o tym być może już 15 i 16 maja podczas bezpłatnych warsztatów stand-upowych dla naukowców i doktorantów oraz 17 maja podczas ich występów w Klubie Studenckim „Spirala”.

I Śląski Stand-up Naukowy odbył się w Klubie Studenckim Spirala

O historii stand-upu naukowego

Ale najpierw o stand-upie tradycyjnym

Korzenie stand-upu sięgają wodewili oraz kabaretów z przełomu XIX i XX wieku. Na dobre rozgościł się w latach 70., szczególnie w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, ale także w Irlandii, Niemczech, Brazylii i Hiszpanii. Do jego rozwoju przyczyniły się programy, w których komicy bawili publiczność czasem nieco kontrowersyjnymi monologami: Saturday Night Live, The Tonight Show czy Live at the Apollo.

W Polsce tryumfy święciły kabarety, ale na scenach pojawiali się soliści: komicy i satyrycy, a w 1998 roku HBO wyprodukowało program „HBO na stojaka”, który nawiązywał do stand-upowej formy. Narodziny stand-upu przypadają jednak 10 lat później – w 2008 roku powstaje Stand-up Polska, założone przez Karola Kopca i Cezarego Jurkiewicza. I tak to się potoczyło…Przez wiele lat raczej spokojnie, by w ostatnim czasie nabrać rozpędu – w postaci ogromnej liczby nagrań stand-uperów wrzucanych do YouTube’a, sprzedaży biletów na wielką skalę i zapełnionych publicznością salek, klubów, miejskich ośrodków kultury, a nawet hal widowiskowych.   

Skąd się wziął stand-up naukowy?

Nie znając dokładnej historii tej formy, można by założyć się, że praca na uniwersytecie to niekończące się pole do testowania dystansu do siebie i świata oraz poczucia humoru. Czyż oczekiwanie na wynik eksperymentu nie przypomina postawienia udanej pointy z końcem bitu (patrz wyżej: „siądzie czy nie siądzie”)?

Wróćmy jednak na właściwe tory. Science stand-up oraz science commedy zostały zapoczątkowane w 2009 roku w brytyjskim Bright Clubie działającym przy University College London. Podobną inicjatywę, w której naukowcy występowali w roli stand-uperów, zorganizowano w Portugalii, a w 2010 roku w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się także występy w stand-upowej formule „The Story Collider. Stories about science”, podczas których naukowcy mogli opowiadać o swoich badaniach. Dodatkowo niektórzy profesjonalni komicy do swoich tematów wplatali zagadnienia naukowe związane np. z ich wykształceniem.

W Polsce stand-up naukowy to wciąż rozwijająca się forma. Pierwsze tego rodzaju wydarzenie odbyło się w 2015 roku w Klubie Komediowym w Warszawie; zostało zainicjowane przez osoby związane z Centrum Nauki „Kopernik”, zrzeszone w Stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki. Druga impreza była organizowana w Klubie Studenckim „Spirala” w Gliwicach, a jej organizacją zajęło się Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej. Oba wydarzenia były poprzedzone szkoleniem dla naukowców prowadzonym przez stand-upowego eksperta, profesjonalnego komika – Antoniego Syrka-Dąbrowskiego.

Z elementów naukowego stand-upu (co zostało zapowiedziane w opisach lub podtytułach wydarzeń) korzystał Tomasz Rożek (wykład „Trendy kształtujące współczesny świat”) oraz Dawid Myśliwiec (trasa wykładowa „To skomplikowane”), a także naukowcy Uniwersytetu Śląskiego, organizując „Naukowy STAND UP” w ramach XIX Święta Liczby Pi.

Występy poprzedziły dwudniowe warsztaty stand-upu
Uczestnikami I Śląskiego Stan-upu Naukowego byli naukowcy śląskich uczelni

I nikomu nie wolno się z tego śmiać…?

Wolno, wolno, bo stand-up daje sporo możliwości. Jest formą, która nie zna ograniczeń. No może poza jednym – reakcją publiczności. Niektóre wystąpienia komików są wybitnie kontrowersyjne, wdzierają się na drugą stronę poprawności politycznej, poruszają największe bolączki społeczeństwa.

Pomimo pewnego rodzaju scenicznej wolności, to zdecydowanie trudniejsza forma niż kabaretowe skecze i gagi. Występujący nie mają przebrań, rekwizytów, a ich jedynym narzędziem jest mikrofon. Naukowiec podczas stand-upu także jest pozbawiony tradycyjnych „narzędzi” – nie ma tablicy, biurka z sali wykładowej, probówek i zlewek z laboratorium, znikają tytuły i stopnie, a hermetyczny język się rozhermetyzowuje (uffff…).

Występujący staje oko w oko z publicznością i musi zbudować relację. Dobrze wiemy, że ta relacja naukowców ze społeczeństwem nierzadko posiada status „to skomplikowane”: brakuje w niej dialogu, zrozumienia i zaufania. Nauka wydaje się kamiennym posągiem, niedostępnym dla „śmiertelników”.

Co dzieje się podczas występów stand-upowych? Opadają sztywne ramy nauki, łamią się stereotypy, kamienny posąg zmienia się w żywego człowieka, który – tak jak wspominał Dariusz Aksamit, fizyk Politechniki Warszawskiej i popularyzator nauki, w rozmowie z Antonim Syrkiem-Dąbrowskim – opuszcza uczelnię, jest normalnym człowiekiem z, olaboga!, poczuciem humoru i prywatnym życiem. Ktoś, kto wprowadza w kulisy swojej pracy, dzieli się w żartobliwy sposób porażkami i sukcesami na ścieżce swojej naukowej kariery lub opowiada o najskrytszych marzeniach i może dość nietypowych zainteresowaniach, staje się bliższy sercu publiczności. A dzięki tej bliskości wzbudza zaufanie, staje się pomostem pomiędzy społeczeństwem a nauką.

Oczywiście nie brakuje obaw związanych z trywializowaniem nauki, z banalizowaniem autorytetu. Lekkość i banalność są jednak pozorne. Jak wskazują autorzy artykułu „Śmiech jako sposób na pokochanie nauki: kontekstualizacja komedii naukowej”, widzowie może i są zwabiani żartami i zabawą, ale dzięki temu mogą też być świadkami pomysłowości i wiarygodności naukowców. Jednocześnie też o wyzwaniu łączenia nauki i żartów oraz „łapania” ich przez publiczność pisał Oliver Masch, autor bloga LSE: odbiorcy bez znajomości niektórych naukowych tematów mogą nie być w stanie ani zrozumieć żartu, ani też przyswoić wiedzy. Potrzebne jest więc precyzyjne wyważenie tych dwóch aspektów.  

Niech jednak dla stand-uperów naukowych pewnym pocieszeniem będzie to, że człowieka, jak przystało na „homo ludensa”, ciągnie do zabawy. A zabawa z kolei nie wyklucza uczenia się. Humor, wywołujący pozytywne emocje, będzie ułatwiał zaangażowanie i zapamiętywanie. In neurobiologia we trust!

 

Warsztaty stand-upu prowadził Antoni Syrek-Dąbrowski

Jak porzucić salę wykładową i stanąć na scenie?

Stand-up naukowy to forma, która wymaga od występujących nie tylko poczucia humoru, lecz także sporej dawki dystansu do siebie i swojej pracy, odwagi do prezentowania się w innej niż uczelnia przestrzeni. Z pewnością to forma nie dla każdego. Jeśli jednak ktoś poszukuje niekonwencjonalnych metod i świeżości w popularyzatorskiej pracy, na pewno powinien stand-upu spróbować.

A jeśli zastanawiacie się gdzie można sprawdzić się w stand-upie, to podpowiadamy: na Śląsku, w Gliwicach. Na Politechnice Śląskiej przygotowujemy II edycję Śląskiego Stand-upu Naukowego wraz z warsztatami prowadzonymi przez Antoniego Syrka-Dąbrowskiego – komika, improwizatora, autora scenariuszy i skeczy.

W warsztatach mogą wziąć udział doktoranci i naukowcy uczelni oraz instytutów naukowych z całej Polski. Dwudniowe spotkanie będzie okazją do przygotowania pierwszego występu stand-upowego, a także poznania sposobów na opowiedzenie o pracy naukowej „po ludzku” i „lekko”, nawiązanie kontaktu z publiczności, wykorzystanie improwizacji, obycie ze sceną i mikrofonem, a także rozgrzewki obejmującej dykcję i poruszanie się na scenie.

Warsztaty odbędą się 15 i 16 maja w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej:

1 dzień godz. 09:00-15:00
2 dzień godz. 09:00-14:00

Ich efektem będą wystąpienia na żywo w Klubie Spirala w Gliwicach 17 maja o godz. 18:00. Udział jest w wydarzeniu jest bezpłatny.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Hasło: stand-up, w: Wikipedia, https://pl.wikipedia.org/wiki/Stand-up_(komedia), [dostęp 03.04.2025]

Hasło: The Story Collider, w: Wikipedia, https://en.wikipedia.org/wiki/The_Story_Collider, [dostęp 03.04.2025]

Węglarczyk A., "Stand-up to nie kabaret. Żarty na poziomie rozporka czy toalety? Tak, ale mają zmuszać do refleksji", 12.03.2013, w: Encyklopedia Teatru Polskiego,  https://encyklopediateatru.pl/artykuly/157946/stand-up-czym-sie-to-je [dostęp: 03.04.2025]

Darek Aksamit o idei stand-upu naukowego, w: Standupedia, 22.01.2021, https://standupedia.pl/darek-aksamit-o-idei-stand-upu-naukowego-antoni-syrek-dabrowski-podcast-19/, [dostęp: 03.04.2025]. 

Ruben A., What can scientists learn from stand-up comedy?, w: Science, 17.07.2019https://www.science.org/content/article/what-can-scientists-learn-stand-comedy, [dostęp: 03.04.2025]

Biskup T., Historia polskiego stand-upu – 16 dat ważnych dla komedii, w: Tomek Biskup. Blog o Komedii i Rozrywce, 8.09.2020, https://www.jegoeminencja.pl/2020/09/08/historia-polskiego-stand-upu-16-dat-waznych-dla-komedii/#hbonastojaka [dostęp 03.04.2025]

Bankes E. T., Laughing to love science: contextualizing science comedy, w: De Gruyter Brill, 19.01.2023, https://www.degruyterbrill.com/document/doi/10.1515/humor-2022-0030/html?srsltid=AfmBOorHEXPYK5Jp_igh4vH1v71NhDgvF6Gr12zwiDbudQuPgHb3s5-T [dostęp: 03.04.2025]

Hasło: stand-up comedy, w: Britannica, https://www.britannica.com/art/stand-up-comedy, [dostęp 03.04.2025]

Riesch, H.  Why did the proton cross the road? Humour and science communication, https://bura.brunel.ac.uk/bitstream/2438/10338/5/FullText.pdf, [dostęp: 03.04.2025]

Mash O., A Funny Thing Happened On The Way To The Laboratory: Science and Standup Comedy, w: LSE Impact Blog, 12.07.2013, https://blogs.lse.ac.uk/impactofsocialsciences/2013/07/12/a-funny-thing-happened-on-the-way-to-the-laboratory/#author [dostęp: 03.04.2025]

 

 

 

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie