Start - Aktualności - Rozmowy o górach, odmrożeniach i poezji
Rozmowy o górach, odmrożeniach i poezji
Jak nauki przyrodnicze i medyczne mogą przydać się w czytaniu poezji? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy podczas spotkania „Rozmowy o górach, odmrożeniach i poezji”, poświęconego interpretacji wiersza „Człowiek z Annapurny” Haliny Poświatowskiej. Spotkanie odbędzie się 26 lutego o godz. 18:00 w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej.
W czytaniu utworów poetyckich warto szukać odpowiednich metod interpretacji, również poza pojęciami związanymi z literaturoznawstwem, a za to z wykorzystaniem wiedzy z innych dziedzin. W przypadku wiersza „Człowiek z Annapurny” Haliny Poświatowskiej będą to zagadnienia z nauk przyrodniczych i medycznych, które pozwolą na postawienie pytań o nowe rozumienie utworu i jego konteksty.
Halina Poświatowska to poetka pochodząca z Częstochowy, która zadebiutowała w 1956 roku. Jej pierwszy tomik – „Hymn bałwochwalczy” – ukazał się w 1957 roku. Jest autorką wpisywaną najczęściej w nurt poezji miłosnej i utworów szczególnie naznaczonych cierpieniem spowodowanym chorobą serca, na którą poetka zaczęła chorować w dzieciństwie.
Krótki wykład poprowadzi Aleksandra Wojaczek – związana z Centrum Popularyzacji Nauki, członkini Akademickiego Klubu Turystycznego "Watra" działającego przy Politechnice Śląskiej.
Zapraszamy do sali 221D w Centrum Nowych Technologii 26 lutego o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Więcej informacji: wydarzenie na Facebooku