A A+ A++
2023-02-27-baner-www-cpn-debata-popularyzacja-nauki-v2
Autor: Aleksandra Wojaczek     Publikacja: 28.02.2023     Aktualizacja: 14.03.2023

Popularyzacja i komunikacja nauki w Polsce. Zaproszenie na debatę

Jaki jest stan popularyzacji nauki i komunikacji naukowej w Polsce? Jak te aktywności powinny wyglądać? Co należy zrobić, aby zrealizować związane z nimi plany? Te pytania staną się punktem wyjścia do rozmów podejmowanych podczas debaty „Popularyzacja i komunikacja nauki w Polsce – szanse i wzywania” z udziałem przedstawicieli szkolnictwa wyższego, mediów oraz popularyzatorów nauki. Wydarzenie odbędzie się 27 marca w CKS „Mrowisko” w Gliwicach.

Popularyzacja nauki jest ważnym aspektem budowania społeczeństwa opartego na wiedzy i rozumiejącego potrzeby wynikające z rozwoju nauki. Ponadto może być wsparciem edukacji formalnej, w szczególności rozwijając zainteresowania naukowe i motywując do pogłębiania wiedzy. O stanie popularyzacji i komunikacji nauki w Polsce, a także aktywnościach prowadzonych w tym zakresie przez popularyzatorów nauki, przedstawicieli uczelni czy też dziennikarzy będą rozmawiali goście debaty „Popularyzacja i komunikacja nauki w Polsce – szanse i wyzwania”, która odbędzie się 27 marca 2023 roku w godz. od 10:00 do 14:30 w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” w Gliwicach.

Debata jest podzielona na trzy panele dyskusyjne: 

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYDARZENIA

Panel I: Zawód: popularyzator nauki

Prelegenci: dr Tomasz Rożek (Nauka To Lubię), Michał Szydłowski (Pan Korek Laboratorium), Elżbieta Pogoda (Labiq, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki), Natalia Osica (pro science),

Panel II: Nauka i media

Prelegenci: red. Anna Ślązak (kierowniczka serwisu Nauka w Polsce i redakcji naukowej PAP), red. Piotr Kieraciński (redaktor naczelny Forum Akademickiego), red. Jarosław Juszkiewicz (dziennikarz radiowy i popularyzator nauki, rzecznik prasowy Planterium Śląskiego), red. Katarzyna Juszkiewicz (dziennikarka radiowa i popularyzatorka nauki, autorka podcastu „Nauka każdego dnia”)

Panel III: Akademicka popularyzacja nauki.

Prelegenci: prof. Arkadiusz Mężyk (Rektor Politechniki Śląskiej, Przewodniczący KRASP), prof. Iwona Hofman (Rada Towarzystw Naukowych PAN), prof. Paweł Golik (Rada Upowszechniania Nauki PAN), Anna Korzekwa-Józefowicz (ekspertka ds. komunikacji, Narodowe Centrum Nauki)

Do otwartej dyskusji, będącej drugą częścią każdego panelu, będą mogli włączyć się także widzowie debaty obecni w CKS „Mrowisko”.

Udział w debacie jest bezpłatny, a osoby, które chcą wziąć udział w wydarzeniu, muszą zarejestrować się poprzez formularz dostępny na stronie: https://www.polsl.pl/rjo7-cpn/rejestracja-uczestnikow-debaty-popularyzacja-nauki-w-polsce/

Organizatorami wydarzenia są Rada Upowszechniania Nauki PAN i Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej. Patronat nad debatą objęli: Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Przewodniczący Rady Doskonałości Naukowej. Patroni medialni: PAP Nauka w Polsce oraz Forum Akademickie. Partnerami wydarzenia są: EURECA-PRO oraz EMT-SYSTEMS i Restauracja „Cechownia”.

Zapraszamy do udziału!

 

Rejestracja uczestników wydarzenia

Udział w debacie jest bezpłatny.
Organizatorzy
Patronaty
Patroni medialni
Partnerzy

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie