Start - Aktualności - Podsumowanie 7 lat działalności CPN

Podsumowanie 7 lat działalności CPN
Ekscytujące popularnonaukowe wydarzenia, warsztaty i szkolenia wspierające komunikację naukową, sieciowanie naukowców-popularyzatorów. To tylko niektóre z działań podejmowanych przez Centrum Popularyzacji Nauki przez 7 lat działalności.
Centrum Popularyzacji Nauki rozpoczęło działalność 1 lutego 2017 roku, działając w obszarze promocji i popularyzacji badań naukowych we współpracy z jednostkami Politechniki Śląskiej oraz innymi ośrodkami naukowymi. Utworzenie CPN było przedsięwzięciem unikatowym w skali kraju – teraz z kolei jest przykładem dla innych jednostek tworzących centra popularyzacji nauki.
Uroczyste podsumowanie 7 lat działalności było okazją do podziękowania Władzom Uczelni za wsparcie inicjatyw Centrum, a także do podsumowania kadencji Rady Ekspertów Merytorycznych oraz Rady Programowej.
Od 2017 roku zrealizowaliśmy 146 wydarzeń popularnonaukowych, które przyciągnęły ponad 43 tysiące odbiorców. Wśród nich można wymienić m.in. największą politechniczną popularnonaukową imprezę – Noc Naukowców Politechniki Śląskiej – podczas której uczestnicy mogą wziąć udział w wykładach, pokazach, doświadczeniach naukowych i odwiedzić laboratoria oraz pracownie Politechniki. CPN realizuje wydarzenia skierowane do wielu różnych grup odbiorców. Seniorzy mogą spotykać się z naukowcami podczas Politechniki III Wieku działającej za pośrednictwem uniwersytetów trzeciego wieku, z kolei dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami chętnie biorą udział w Politechnice Juniora i Seniora. Nasze inicjatywy są kierowane także do młodych naukowców – od 7 lat organizujemy śląską edycję konkursu Three Minute Thesis® dla doktorantów z uczelni województwa śląskiego.
Wspierając różnorodne sposoby popularyzacji naukowej, zapraszaliśmy naukowców Politechniki Śląskiej do udziału w stand-upie naukowym, warsztatach z tworzenia planszówek popularnonaukowych czy na „szybkie randki” z dziennikarzami. Szkoliliśmy i kształciliśmy podczas kursów „O nauce po ludzku”, spotkań online „Narzędziownik Popularyzatora Nauki”, warsztatów z emisji głosu czy spotkań poświęconych storytellingowi. Dyskutowaliśmy także nad wyzwaniami i szansami popularyzacji nauki w Polsce podczas debaty i warsztatów, w której wzięli udział przedstawiciele m.in. biur prasowych, uczelni, centrów nauki, firm z całej Polski.
Prowadzimy rekrutację na studia podyplomowe „Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki”, które przygotują do prowadzenia działań opartych na wykorzystaniu innowacyjnych i atrakcyjnych metod upowszechniania wiedzy, nowoczesnych kanałów komunikacji, krytycznego i kreatywnego rozwiązywania problemów. Kształcą w zakresie tworzenia angażujących treści, autoprezentacji i współpracy z mediami.
Centrum Popularyzacji Nauki to jednak przede wszystkim miejsce, które łączy miłośników nauki, chcących dzielić się naukową pasją z innymi. Jest przestrzenią przyjazną wymianie dobrych praktyk i inicjowania przedsięwzięć.
Serdecznie dziękujemy Władzom Uczelni, członkom Rady Ekspertów Merytorycznych i Rady Programowej oraz wszystkim osobom zaangażowanym w nasze działania za wsparcie, motywację i nieustającą chęć mówienia o nauce „po ludzku”!