Start - Aktualności - Kosmiczne przeżycia! 28. Piknik Naukowy

Kosmiczne przeżycia! Za nami 28. Piknik Naukowy w Warszawie
Ale kosmos! Takie okrzyki można było usłyszeć na stadionie narodowym w sobotę, 10 maja. To 28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik przyciągnął wielu rewelacyjnych wystawców oraz mnóstwo miłośników nauki. Nie mogło więc zabraknąć tam kosmicznych eksperymentów ekipy Politechniki Śląskiej.
Tegoroczny Piknik Naukowy odbył się pod hasłem "Ale Kosmos!". To skierowało uwagę wszystkich na dynamicznie rozwijające się technologie kosmiczne, a także na pierwszą polską misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną, w której weźmie udział dr Sławosz Uznański. Ponadto hasło wiązało się z pewnego rodzaju zachwytem oraz zaskoczeniem, które często odczuwa się przy poznawaniu nauki.
Dla ekipy Politechniki Śląskiej temat tegorocznego wydarzenia był niezwykle bliski – w końcu wiele zespołów naukowych naszej uczelni prowadzi projekty, które rozwijają inżynierię lotniczą i kosmiczną. Dlatego też Piknik był świetną okazją do zaprezentowania łazika Phoenix III, który jest najnowszym projektem Silesian Phoenix i wyznacza nowy kierunek w projektowaniu łazików marsjańskich.
Poznawanie kosmicznych przestrzeni jest więc zadaniem dla robotów przygotowanych na ekstremalnie trudne warunki. A tym, jak steruje się robotem na przykład na Księżycu, zajęła się ekipa z Wydziału Elektrycznego kierowana przez dr. inż. Marka Kciuka. Uczestnicy mogli więc sprawdzić się w roli kontrolerów robota. A te osoby, które najbardziej przyciągają różnego rodzaju zdalnie sterowane maszyny, mogły wraz z naukowcami Wydziału Mechanicznego Technologicznego nauczyć się sterować dronami. Nie brakowało też kosmicznych podróży możliwych dzięki technologiom wirtualnej rzeczywistości, o której opowiedziała dr inż. Aleksandra Mierzejowska. Z kolei specjalistami od szybkich podróży są studenci SKN PolSl Racing, którzy niczym zespół kosmodromu, są zespołem wyścigowym rozwijającym i obsługującym bolidy wyścigowe.
Stoiska Politechniki Śląskiej znajdowały się w Strefie Kultowych Eksperymentów. I takie właśnie doświadczenia wykonywał nierozerwalny duet... a raczej trio złożone z prof. Jarosława Sikorskiego, prof. Kamila Barczaka oraz Wojciecha Sikorskiego. Zaprezentowali oni, z jakimi temperaturami można spotkać się w Kosmosie. O temperaturach i cieple wokół nas, a co za tym idzie także energii, opowiadała również dr Barbara Solecka.
"Ale kosmos!" wykrzykujemy niemalże zawsze, kiedy oglądamy to, co robią Studenckie Koło Naukowe Chemików wraz z opiekunką koła dr inż. Anną Byczek-Wyrostek oraz Bioinformatyczne Studenckie Koło Naukowe Politechniki Śląskiej wraz z opiekunką koła dr inż. Małgorzatą Adamiec-Organiściok. Zazdrościmy więc wszystkim obserwatorom ich eksperymentów podczas 28. Pikniku Naukowego.
Odkrycia dokonywane w Kosmosie wymagają zebranie i analizy ogromnych ilości szczegółowych danych. Z pomocą w tym trudnym zadaniu przychodzi sztuczna inteligencja i bioinformatyka. Nasze naukowczynie wprowadziły uczestników Pikniku w zagadnienia związane z tą dziedziną – dr Małgorzata Adamiec-Organiściok wyjaśniła, w jaki sposób przetwarza się i analizuje obrazy, natomiast pani inż. Alicja Bargieła pokazała, jak za pomocą bioinformatyki można eksplorować Wszechświat.
Kosmos można poznawać także z bliska, niemalże na wyciągniecie ręki. Jak to możliwe? To wszystko dzięki fragmentom ciał niebieskich, które trafiły na ziemię. O tym, skąd dokładnie biorą się meteoryty i z czego są zbudowane opowiedziała dr inż. Anna Manowska.
Wspólnie ze Studenckim Kołem Naukowym Budownictwo Pozaziemskie uczestnicy Pikniku mogli zaplanować budowę domu na Księżycu – potrzebne były odpowiednie materiały, zbadanie terenu i oczywiście zaopatrzenie w dużą dozę radości i kreatywności. Tej nie brakowało także osobom, które wykonywały betonowe odlewy nie z tej ziemi! Pod czujnym okiem inż. Nicole Kocierz wszyscy mogli oddać się tej budowniczo-kosmicznej twórczości.
Miłośnicy nauki mogli przyglądać się światu w skali makro albo poznawać Kosmos "na wyciągnięcie ręki", ale nasi naukowcy przygotowali także doświadczenia, które raczej należą do tych z kategorii "mikro". Dr inż. Magdalena Zorychta-Tomsia oraz dr n. med. Marcin Tomsia przedstawili naukowe metody rozróżniania śladów chemicznych i biologicznych ludzi. Niesamowite – takie ślady są często niewidoczne gołym okiem, a w ich rozpoznaniu pomaga nauka, np. chemia, biologia i fizyka.
O wsparciu "nie z tej planety" opowiedzieli naukowcy Wydziału Mechanicznego Technologicznego, którzy projektują pomoce terapeutyczne dla osób z niepełnosprawnościami. Są to m.in. urządzenia-roboty, a także różnego rodzaju pomoce sensoryczne, które można wykorzystywać w terapii dzieci.
Na kosmicznych przeżyciach mijał 28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Politechniczna ekipa dziękuje wszystkim odwiedzającym za wspólne zgłębianie naukowych tajemnic!