A A+ A++
Mikołajki 500 06.12.2021_
Autor: Aleksandra Wojaczek     Publikacja: 06.12.2021

CPN Popularyzatorem Nauki 2021 w kategorii Instytucja!

Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej otrzymało tytuł Popularyzatora Nauki 2021 w kategorii Instytucja. Nagroda jest przyznawana naukowcom, ludziom mediów, instytucjom oraz społecznikom, którzy upowszechniają wiedzę wśród osób niezwiązanych ze środowiskiem naukowym i akademickim.

Ogłoszenie wyników 17. edycji konkursu Popularyzator Nauki odbyło się 3 grudnia w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. 23 finalistów (w tym osoby indywidualne lub instytucje) było nominowanych w kategoriach: Naukowiec, Animator, Zespół, Instytucja, Media. Ponadto jury przyznało nagrodę główną Popularyzatora Roku 2021. Wyróżnienia wręczali szef Gabinetu Politycznego Ministra w Ministerstwie Edukacji i Nauki Radosław Brzózka, prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz oraz przewodniczący jury prof. Michał Kleiber.

Tytuł Popularyzatora Nauki 2021 w kategorii Instytucja za działalność na wielu płaszczyznach, ofertę uniwersalnych zajęć skierowanych do osób w różnym wieku oraz poszukiwanie nowych form aktywności otrzymało Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

Wśród laureatów znaleźli się także dr hab. Piotr Rzymski (nagroda główna), dr Anna Łosiak (w kategorii Naukowiec), Adam Zbyryta (w kategorii Animator), 3LAB – pracownia III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni (w kategorii Zespół), dr Łukasz Lamża (w kategorii Media). Wyróżnienia otrzymali twórcy projektu Nauka. To lubię oraz twórcy Ligi Matematycznej im. Zdzisława Matuskiego. Nagroda im. red. Tomasza Trzcińskiego została przyznana Dominice Wojtysiak-Łańskiej z Zespołu ds. Promocji i Współpracy Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

W przyszłym roku Centrum Popularyzacji Nauki będzie obchodziło 5. rocznicę działalności. Od 2017 roku jednostka we współpracy z naukowcami, doktorantami, studentami oraz pracownikami Uczelni upowszechnia wiedzę oraz popularyzuje w różnych formach badania naukowe prowadzone na Politechnice Śląskiej. Odbiorcami działań są zarówno najmłodsi, a więc przedszkolaki, jak i uczniowie szkół podstawowych oraz młodzież, a także dorośli, w tym seniorzy, z którymi naukowcy spotykają się między innymi podczas zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zróżnicowana grupa adresatów działań pokazuje, że nauka może stać się częścią życia każdego – niezależnie od jego wieku czy wykształcenia.

Wydarzenia organizowane przez Centrum Popularyzacji Nauki – takie jak np. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, Politechnika Juniora i Seniora, Nauka skrojona na miarę, Wirtualny Dzień Dziecka – stają się okazją dla mieszkańców regionu do niezwykłych spotkań i pozwalają przyjrzeć się z bliska światu nauki – zajrzeć do laboratoriów, użyć nowoczesnych technologii, poznać funkcjonowanie maszyn i robotów. Ale to niejedyne zadania jednostki. Nie mniej ważne jest wzbudzanie w odbiorcach kreatywności i umiejętności krytycznego myślenia. Ponadto jednostka wspiera naukowców – pomaga rozwijać kompetencje w zakresie działań popularyzatorskich.

Centrum Popularyzacji Nauki realizuje cel: „mówić o nauce po ludzku” – prezentować zagadnienia w sposób zrozumiały dla osób – nienaukowców. Przedstawiciele Uczelni, podejmujący naukowe i popularyzatorskie aktywności, robią to w sposób doskonały, a skutkiem tego jest przede wszystkim podniesienie wartości nauki w społeczeństwie, wskazanie, że każdy może mieć w niej swój udział i że jest ona niezbędna do dalszego rozwoju wielu obszarów życia.

Tytuł Popularyzatora Nauki 2021 w kategorii Instytucja jest docenieniem pięcioletniej działalności CPN oraz wszystkich osób współpracujących na rzecz popularyzacji nauki. Zapraszamy do przeczytania artykułu „Także krytyka jest formą popularyzowania nauki” poświęconego działalności Centrum Popularyzacji Nauki. Artykuł został opublikowany na portalu Nauka w Polsce.

Materiał filmowy z wydarzenia jest dostępny na stronie Nauka w Polsce.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie