A A+ A++
Autor: Aleksandra Wojaczek     Publikacja: 25.02.2025     Aktualizacja: 28.02.2025
Profesor Edyta Sierka

Citizen Science – partnerstwo naukowców i pasjonatów

Włączanie nienaukowców w działalność badawczą, a także budowanie społeczeństwa obywatelskiego to możliwości, jakie daje nauka obywatelska. O tym, w jaki sposób łączy naukowców i pasjonatów nauki, opowie 12 marca w Narzędziowniku Popularyzatora Nauki  dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ. 

Nauka obywatelska (ang. citizen science) polega na prowadzeni działalności naukowej z udziałem osób, które nie są naukowcami czy też ekspertami w danej dziedzinie. Osoby biorące udział w nauce obywatelskiej działają na zasadzie wolontariatu. Ich praca w projekcie naukowym na różne wymiary; może być to gromadzenie danych, ich analiza, prowadzenie monitoringu i wiele innych. 

Podczas spotkania Narzędziownika Popularyzatora Nauki dowiemy się, jak przeprowadza się projekty z udziałem obywateli, a także w jaki sposób nowe technologie usprawniają ich udział. Porozmawiamy także o wartości takich działań dla zwiększenia wiedzy naukowej oraz wzrostu świadomości społecznej o nauce. 

Spotkanie poprowadzi dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ – biolog, specjalista ochrony środowiska w zakresie funkcjonowania ekosystemów miejsko-przemysłowych, autorka publikacji naukowych, kierownik i wykonawca projektów badawczych i dydaktycznych krajowych i zagranicznych obejmujących tematykę różnorodności biologicznej. Realizatorka licznych form współpracy z otoczeniem uczelni, w tym elementów nauki obywatelskiej. 

Narzędziownik Popularyzatora Nauki "Citizen Science – partnerstwo naukowców i pasjonatów" odbędzie się 12 marca o godz. 18:00 za pośrednictwem platformy Zoom. Aby wziąć udział, należy zarejestrować się poprzez formularz (w potwierdzeniu zgłoszenia zostanie przesłany link do spotkania). 

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie