Start - Aktualności - Biegnij po wiedzę z RUN PAN!

Biegnij po wiedzę z RUN PAN
Kto z nami i z RUN PAN biegł po wiedzę, ten mógł szybko sięgnąć po wiele ciekawych i różnorodnych tematów z genetyki, psychologii, paleontologii oraz historii. O tych dziedzinach nauki opowiedzieli naukowcy Rady Upowszechniania Nauki PAN 28 marca na Politechnice Śląskiej.
W wykładach „Biegnij po wiedzę z RUN PAN” wzięło udział ponad 400 uczniów ze szkół średnich województwa śląskiego. Wydarzenie odbyło się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej 28 marca, a wykłady poprowadzili członkowie Rady Upowszechniania Nauki PAN.
RUN PAN popularyzuje naukę i inicjuje aktywności upowszechniające wiedzę. Zrzesza naukowców, którzy zbliżają naukę do ludzi i pokazują, jak lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a także wskazują na rozwój technologii, badań i techniki. Przekonują, że praca naukowa to niezwykłe, twórcze działanie, które ma wpływ na życie każdego z nas.
Spotkanie rozpoczęło się wykładem „Gdzie szukać śląskich dinozaurów?”, który poprowadził prof. Tomasza Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN oraz Rady Upowszechniania Nauki PAN. Naukowiec opowiedział o miejscach w Polsce, m.in. Krasiejowie oraz Lublińcu, gdzie odkryto szkielety dinozaurów sprzed 210 milionów lat.
Drugi z wykładów poprowadziła prof. Ewa Bartnik, genetyczka, badaczka z Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Rady Upowszechniania Nauki PAN. Podczas wykładu poruszyła tematykę związaną z DNA człowieka, a także genami powodującymi choroby. Wyjaśniła, że większość chorób nie jest efektem zmian w pojedynczych genach, ale wynika ze skomplikowanych interakcji genów oraz środowiska.
O dziedziczeniu cech psychicznych opowiedział prof. Wojciech Dragan, psycholog, naukowiec Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Rady Upowszechniania Nauki PAN. Wyjaśnił, jakie są najważniejsze założenia mechanizmów dziedziczenia cech złożonych i czy można odziedziczyć po kimś inteligencję lub osobowość.


Do genetyki nawiązał także prof. Paweł Golik, przewodniczący Rady Upowszechniania Nauki PAN oraz naukowiec Uniwersytetu Warszawskiego. W swoim wykładzie „Genom i prehistoria” opowiedział o paelogenomice, a także o odkrywaniu tajemnic przeszłości naszego gatunku, na które pozwalają badania kompletnych genomów współczesnych mieszkańców Ziemi oraz DNA izolowanego ze szczątków kopalnych.
Uczestnicy wykładów mogli również dowiedzieć się, jak z tradycjami biblijnymi może poradzić sobie historyk, o czym mówił prof. Łukasz Niesiołowski-Spano, historyk Uniwersytetu Warszawskiego oraz członek Rady Upowszechniania Nauki PAN. Naukowiec omówił, z jakimi problemami musi zmierzyć się historyk analizujący dane, wśród których centralne miejsce zajmuje Biblia.
Do wykopalisk paleontologicznych powrócił prof. Tomasz Sulej w ostatnim wykładzie pt. „Egzotyczna fauna z sielskich wakacji w Miedarach 240 milionów lat temu”. W Miedarach, położonych niedaleko tarnowskich Gór, naukowy znaleźli szczątki 6-metrowych płazów, długoszyich gadów, drapieżników.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.