Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbył się w sobotę, 15 czerwca, na PGE Narodowym w Warszawie.
Hasłem przewodnim było “Nie do wiary!”. Odnosiło się ono do niesamowitych współczesnych odkryć naukowych, które są niezwykle zdumiewające, spektakularne i poruszające wyobraźnię.
– Hasło „Nie do wiary!” niesie ze sobą jeszcze jedno, przewrotne znaczenie. Nauka nigdy nie każe w nic wierzyć – każda hipoteza wymaga eksperymentalnego potwierdzenia. Naukowcy zachęcają do tego, by wątpić i kwestionować dotychczasowe przekonania, bo tylko w ten sposób dokonuje się postęp. To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, dziś staje się rzeczywistością, a to, co teraz wydaje się nierealne, może w przyszłości stać się prawdą. Nauka nieustannie prowadzi nas ku nowym odkryciom, które mogą odmienić nasze postrzeganie świata i nas samych
– Irena Cieślińska, Dyrektorka Programowa Centrum Nauki Kopernik
Reprezentację Politechniki Śląskiej było można spotkać w Strefie Przyszłości. Naukowcy zaprezentowali doświadczenia fizyczne i chemiczne, nowe technologie z zakresu sztucznej inteligencji, dronów, druku 3D i robotyki, elektryczne pojazdy. Była to doskonała okazja do poznania nauki w praktyce, wykonania eksperymentów i przekonania się, w jaki sposób nauka usprawnia wiele obszarów życia.
Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej, której celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez eksperymenty, doświadczenia oraz pokazy adresowane do odbiorców ze wszystkich grup wiekowych. W latach ubiegłych reprezentacja Politechniki Śląskiej, w której skład wchodzili naukowcy, doktoranci i studenci Uczelni, brała udział w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik i w każdej edycji tego wydarzenia została wysoko oceniona pod względem merytorycznym. Dlatego też PR i CNK po raz 6. zaprosiło naszą Uczelnię do współpracy przy tym wydarzeniu.
26. Piknik odbywa się pod hasłem „REWOLUCJE NAUKOWE”, nawiązując do 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, a także innych przełomowych momentów z rozwoju nauki. To niebywała okazja, by zaprezentować naukę wymagającą odwagi w myśleniu i działaniu na miarę rewolucji kopernikańskiej, a w tym wynalazki, technologie i badania, które zmieniają nasze codzienne życie.
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej, której celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez eksperymenty, doświadczenia oraz pokazy adresowane do odbiorców ze wszystkich grup wiekowych.
24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik Warszawie trwał od 8 do 15 maja 2021 r. i odbył się w formie online. Po raz piąty wzięła w nim udział reprezentacja Politechniki Śląskiej, w skład której weszło dziewięć zespołów.
8 maja 2021 r. w ramach weekend live odbyły się warsztaty pt. „Jak wygląda od kuchni świat tworzenia gier wideo z wykorzystaniem nowoczesnych technologii? – warsztaty interaktywne”, które poprowadził inż. Kamil Tulczyjew (RAu).
8 maja 2021 r. odbyło się spotkanie pt. „Ekologiczna i praktyczna edukacja młodzieży – Silesian Greenpower – ekologiczne, wyścigowe samochody elektryczne – spotkanie z naukowcem – on-line”. Poprowadził je Wojciech Siuta (RMT).
Od 10 do 15 maja 2021 r. na stronie wydarzenia oraz na kanale YouTube Centrum Nauki Kopernik na playliście „24. Piknik Naukowy” są filmy popularnonaukowe.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie 24. Pikniku Naukowego.

22. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbył się w Warszawie na PGE Narodowy w dniu 9 czerwca 2018 roku. Temat tej edycji były “Ruch”.