Start - Aktualności - Wyniki konkursu na artykuł popularnonaukowy “O nauce po ludzku”

Wyniki ogólnopolskiego konkursu na artykuł popularnonaukowy "O nauce po ludzku"
Z 56 prac przesłanych na konkurs jury wyłoniło najlepsze artykuły popularnonaukowe. W konkursie "O nauce po ludzku" wzięły udział osoby związane z uczelniami i jednostkami naukowymi w całej Polsce.
"O nauce po ludzku" to konkurs na artykuł popularnonaukowy, opisujący w przystępny sposób wybrany przez autora naukowy temat. W tym roku rozszerzyliśmy jego zasięg, zapraszając do udziału nie tylko społeczność Politechniki Śląskiej, lecz także osoby z innych uczelni oraz jednostek naukowych w Polsce.
Laureatką pierwszego miejsca została pani Katarzyna Kania z Politechniki Warszawskiej, autorka artykułu pt. „O samolocie, który lata dwa razy bardziej”. Drugie miejsce zajął pan Michał Krawiec ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który przesłał artykuł "Serce na baterie". Trzecie miejsca zajęła pani Zofia Śmiałek z Politechniki Warszawskiej, która napisała artykuł " „Pigmenty na celulozie, czyli sztuka w mikroskali”. Wyróżnienie w konkursie otrzymał pan Kacper Kos z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za artykuł zatytułowany „Feminatywy – powrót do językowych korzeni czy inspiracja czeszczyzną?”.
Prace konkursowe oceniało jury, w którego skład weszli:
- dr hab. inż. Andrzej Katunin, prof. PŚ (Politechnika Śląska) - przewodniczący jury,
- dr hab. inż. Katarzyna Krukiewicz, prof. PŚ (Politechnika Śląska)
- red. Agnieszka Kliks-Pudlik (Nauka w Polsce)
- prof. dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska (Politechnika Śląska)
- prof. dr hab. inż. Sławomir Boncel (Politechnika Śląska)
- red. Jan Stradowski (Focus, National Geographic)
- dr Mariusz Gogól (Edukacja & Komunikacja, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki).
Organizatorem konkursu byli: Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej oraz Politechnika Śląska. Patronat nad konkursem objęli: Nauka w Polsce oraz Rada Upowszechniania Nauki Pan.
Ogólnopolski konkurs na artykuł popularnonaukowy "O nauce po ludzku" odbył się w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Dofinansowany ze środków Województwa Śląskiego - współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.