Start - Aktualności - Studia podyplomowe Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki

Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki – jedyne takie studia w Polsce
Rozpoczęła się rekrutacja na studia podyplomowe "Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki" realizowane przez Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej. To jedyne tego typu studia w Polsce, których celem jest kształcenie naukowców, popularyzatorów nauki, edukatorów, nauczycieli oraz osób stawiających pierwsze kroki w zakresie szeroko pojętej komunikacji naukowej.
Skuteczne komunikowanie nauki do odbiorców o zróżnicowanym profilu wymaga odpowiednich narzędzi i kompetencji. Studia podyplomowe Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki przygotują do prowadzenia działań opartych na wykorzystaniu atrakcyjnych metod upowszechniania wiedzy, nowoczesnych kanałów komunikacji, krytycznego oraz kreatywnego rozwiązywania problemów, tworzenia angażujących treści, a także autoprezentacji i współpracy z mediami. Ponadto oferują pozyskanie wiedzy dotyczącej ochrony prawnej osób popularyzujących i komunikujących naukę, a także kompetencji związanych z komunikacją i współpracą w zespole kreatywnym.
Zajęcia będą prowadzone przez ekspertów z długoletnim doświadczeniem w zakresie komunikacji i popularyzacji nauki, a także w takich obszarach jak dziennikarstwo, PR, publicystyka, edukacja i szkolnictwo wyższe. Wśród wykładowców znajdują się:
- Aleksandra Ziembińska-Buczyńska –mikrobiolog, naukowiec, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki, popularyzatorka nauki. Korzysta z innowacyjnych form komunikacji naukowej. Laureatka wielu nagród za działania popularnonaukowe i naukowe, wiceprzewodnicząca Rady Upowszechniania Nauki PAN.
- Dariusz Aksamit – fizyk, edukator i trener umiejętności miękkich. Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Jest przewodniczącym Rady Fundacji Marsz dla Nauki Jest laureatem FameLab Polska, a także nagrody Popularyzator Nauki 2019.
- Iwona Flanczewska-Rogalska –dziennikarka telewizyjna z ponad 20-letnim stażem. Wykładowczyni akademicka komunikacji społecznej i dziennikarstwa specjalistycznego. Trenerka z zakresu wystąpień publicznych, autoprezentacji i współpracy z mediami.
- Katarzyna Głuch-Juszkiewicz –dziennikarka radiowa, popularyzatorka nauki i trenerka głosu. Autorka cykli edukacyjnych o historii regionu, historii radia i ekologii. Laureatka nagrody POP Science 2022 w kategorii podcast popularnonaukowy.
- Jarosław Juszkiewicz – dziennikarz naukowy, lektor, rzecznik prasowy Planetarium Śląskiego, autor seansów popularnonaukowych. Od 2021 roku w zespole Radia 357. Autor pierwszego podcastu dla młodzieży poświęconego astronomii i astronautyce pt. „Kieruj się w kosmos”.
- Tomasz Książczyk – trener dydaktyki aktywnej, doktor nauk biologicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy edukacyjnej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest Ambasadorem Edukacji Kosmicznej w ramach programu działającego przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
- Mateusz Lipka – rzecznik prasowy ZUT w Szczecinie. Specjalista z zakresu tworzenia angażujących treści popularnonaukowych, komunikacji medialnej, reklamy w mediach społecznościowych, content marketingu, podstaw komunikacji.
- Natalia Osica – założycielka ‘pro science’, pierwszej w Polsce firmy, która wspiera naukowców w budowaniu widoczności. Doradza im, jak, gdzie, kiedy informować o prowadzonych projektach naukowych oraz osiągniętych sukcesach, aby zwiększać widoczność i docierać do pożądanych odbiorców.
- Jan Stradowski – dziennikarz naukowy. Przez wiele lat pracował w redakcjach prasowych, takich jak „Gazeta Wyborcza”, „Wprost” i „Focus”. Obecnie jest redaktorem prowadzącym serwisu internetowego „National Geographic”. Prowadzi program "Człowiek 2.0" w TOK FM.
Uczestnicy studiów podyplomowych "Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki" będą realizowali projekty m.in. w centrach nauki i ośrodkach naukowych lub firmach zajmujących się popularyzacją nauki.
Dla kogo?
- Dla kadry naukowej chcącej rozwijać się w obszarze komunikowania nauki zarówno do społeczeństwa, jak i biznesu.
- Osób stawiających pierwsze kroki w roli popularyzatora nauki, poszukujących kierunków rozwoju i odpowiednich narzędzi.
- Absolwentów szkół wyższych planujących podjąć pracę opierającą się na komunikacji naukowej, współpracy z mediami.
- Osób podejmujących pracę w obszarze szeroko pojętej edukacji.
Informacje organizacyjne
Rejestracja na studia trwa do 29 sierpnia 2023 roku i jest możliwa poprzez wypełnienie zgłoszenia elektronicznego na stronie Internetowej Rekrutacji Kandydatów.
Czas trwania studiów wynosi 2 semestry.
Opłata: 5 400 zł (2 700 zł/semestr)
Kontakt:
tel.: 32 400 30 76
e-mail: studiacpn@polsl.pl
www: https://www.polsl.pl/rjo7-cpn/studia-podyplomowe/