A A+ A++

Plan studiów obejmuje aż 60% zajęć praktycznych w tym:

  • ćwiczenia laboratoryjne w ramach, których studenci samodzielnie przeprowadzają badania i pomiary oraz uczą się pracy w grupie,
  • laboratoria pod okiem czynnego BHP-owca w zakładach przemysłowych,
  • ćwiczenia projektowe,
  • zajęcia seminaryjne z czynnym uczestnictwem studentów (prezentacje, dyskusje),
  • zajęcia terenowe, wycieczki przemysłowe,
  • obowiązkowe praktyki w tym praktyka wakacyjna w wymiarze 4 tygodni,
  • projekt inżynierski realizowany na rzeczywistym stanowisku pracy.

Blisko 40% z zajęć praktycznych to zajęcia laboratoryjne na których studenci m.in.:

  • badają wpływ wykonywanej pracy na zmiany fizjologiczne organizmu,
  • sprawdzają psychofizyczne możliwości człowieka,
  • dokonują pomiarów czynników szkodliwych i uciążliwych z zastosowaniem specjalistycznej aparatury,
  • oceniają ryzyko zawodowe,
  • wyznaczają wydatek energetyczny człowieka.

W trakcie zajęć komputerowych studenci pogłębiają swoje umiejętności z zakresu programów użytkowych (AutoCAD, Microsoft Office), poznają specjalistyczne oprogramowanie inżynierskie wspomagające działania BHP w przedsiębiorstwie (np. Komputerowy System STER wspomagający Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy). Studenci poznają także zaawansowane programy symulacyjne pozwalające między innymi na analizę rozprzestrzeniania się pożaru w budynku, czy analizę skuteczności działania wentylacji pożarowej.

W ramach ćwiczeń laboratoryjnych studenci odbywają wycieczki przemysłowe w ramach, których: poznają sposoby przechowywania substancji niebezpiecznych, sposoby monitorowania dużych budynków, sposoby pracy komórki monitoringu środowiska…. Poznają również sposoby pracy służb BHP odbywając zajęcia praktyczne w zakładach przemysłowych pod okiem praktyka, będącego czynnym „BHP-owcem”.

W ramach zajęć studenci odbywają Kurs Pierwszej Pomocy, w ramach którego zdobywają wiedzę m.in. o sposobach resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) oraz postępowania reanimacyjnego z użyciem defibrylatora (AED), postępowania w sytuacjach wybranych stanów zagrożeń życia oraz organizacji miejsca wypadku komunikacyjnego. Kurs pierwszej pomocy ukierunkowany jest na praktyczny sposób zdobywania wiedzy i  zakończony jest testem zachowania ratownika w aranżowanych scenkach sytuacyjnych.

Studia inżynierskie zakończone są  pracą końcową w postaci Projektu Inżynierskiego w ramach którego studenci przeprowadzają analizę zagrożeń oraz ocenę ergonomiczną na rzeczywistym, wybranym przez siebie stanowisku pracy. W ramach projektu studenci przeprowadzają ocenę zagrożeń występujących w różnych miejscowościach, ocenę skutków awarii przemysłowych, niekontrolowanego uwalniania substancji niebezpiecznych, która może prowadzić do pożaru i wybuchu. Studenci określają również skutki rozprzestrzeniania się chmury toksycznego gazu.

Oznaczenie czynników chemicznych występujących na stanowiskach pracy
Oznaczenie czynników chemicznych występujących na stanowiskach pracy
Pomiar czasu reakcji
Pomiar czasu reakcji
Pierwsza pomoc medyczna
Pierwsza pomoc medyczna

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie