A A+ A++

   

Kierunek studiów: BIOTECHNOLOGIA

Studia pierwszego stopnia trwają 7 semestrów, dają wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy inżyniera. Absolwent studiów I stopnia może podjąć studia II stopnia i uzyskać tytuł magistra. Studia II stopnia trwają 3 semestry.

Program na międzywydziałowym kierunku Biotechnologia zapewnia interdyscyplinarną wiedzę, pozwalającą na kompleksowe podejście do różnych zagadnień biotechnologicznych z punktu widzenia bioinformatyki, biotechnologii środowiskowej i przemysłowej, w tym i farmaceutycznej. Studenci uzyskują wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie przedmiotów podstawowych i specjalistycznych z chemii, biochemii, mikrobiologii, bioinformatyki i z biotechnologii środowiskowej. Absolwenci znają nowoczesne trendy biotechnologii farmaceutycznej, bioinformatyki, biogospodarki i ochrony środowiska. Znajdują pracę w przemyśle biotechnologicznym, laboratoriach analitycznych i jednostkach badawczych.

Głównym celem studiów na kierunku BIOTECHNOLOGIA jest:

  1. przekazanie wiedzy niezbędnej do zrozumienia procesów i zjawisk biochemicznych i biofizycznych,

  2. przekazanie wiedzy z zakresu biotechnologii przemysłowej, środowiskowej, bioinformatyki,

  3. zdobycie umiejętności związanych z wykorzystaniem mikroorganizmów, roślin, enzymów w różnego rodzaju technologiach,

  4. zdobycie umiejętności dotyczących planowania, projektowania i wdrażania technologii bazujących na procesach biologicznych,

  5. przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy i rozwijania kariery w szeroko rozumianej biogospodarce, laboratoriach kontrolnych i badawczych, instytucjach zajmujących się badaniem, nadzorem i kontrolą jakości środowiska, a także planowaniem, administracją i zarządzaniem w tej dziedzinie.

Studenci będą się wykazywać wszystkimi efektami przypisanymi do poziomu studiów, a w szczególności będą znać i rozumieć:

  1. mechanizmy zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych przebiegających w przyrodzie,

  2. zagadnienia z zakresu biologii, biologii molekularnej, biochemii, biofizyki dotyczącej funkcjonowania organizmów na podstawie podbudowanej teoretycznie wiedzy ogólnej z zakresu chemii ogólnej, nieorganicznej, fizycznej i analitycznej.

  3. Będą umieć:- zaprojektować i przeprowadzić proste eksperymenty wykorzystując techniki i metody inżynierii genetycznej do badania procesów biologicznych, - przewidywać reaktywność związków chemicznych na podstawie ich budowy, szacować efekty cieplne procesów biochemicznych, wybierać rodzaj bioreaktorów w zależności od pozyskiwanego bioproduktu i warunków prowadzenia procesu, oceniać ryzyko związane ze zwiększeniem skali procesu, - rozwiązywać proste zadania inżynierskie związane z realizacją procesów i operacji jednostkowych w biotechnologii; proponować technologie oczyszczania ścieków/gruntów/powietrza oraz wybierać odpowiednie metody zagospodarowania odpadów w zależności od właściwości usuwanych zanieczyszczeń i warunków prowadzenia procesu.

Absolwent kierunku BIOTECHNOLOGIA:

  1. jest specjalistą z zakresu studiowanego kierunku i specjalności,

  2. jest przygotowany do kontynuowania edukacji na studiach drugiego stopnia,
    w tym na kierunku Biotechnologia.

Absolwent kierunku BIOTECHNOLOGIA będzie mógł podejmować pracę jako technolog i specjalista w:

  1. firmach biotechnologicznych,

  2. firmach konsultingowych o profilu biotechnologicznym lub związanych z ochroną środowiska,

  3. instytucjach badawczych,

  4. laboratoriach kontrolnych,

  5. komunalnych przedsiębiorstwach związanych z ochroną środowiska,

  6. instytucjach zajmujących się nadzorem i kontrolą jakości środowiska, a także planowaniem, administracją i zarządzaniem w tej dziedzinie.

 

Opinie Absolwentów</br>i Studentów

Opinie Absolwentów
i Studentów

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie