Start - Student - Przegląd kierunków studiów prowadzonych na Wydziale - Kierunek – ENERGETYKA - Energetyka – Studia I i II stopnia - Kierunek – ENERGETYKA – studia I stopnia - Energetyka – Specjalności – studia I stopnia
![]() |
Kierunek studiów: ENERGETYKA |
Wykaz specjalności prowadzonych na kierunku ENERGETYKA
Studia stacjonarne I stopnia:
- Energetyka gazowa i rozproszona
-
Specjalność Energetyka gazowa i rozproszona kształci specjalistów z zakresu technologii układów konwersji energii oraz gazownictwa obejmującego pozyskiwanie, transport i dystrybucję paliw gazowych. Jest ona odpowiedzią na zmieniającą się postać systemu energetycznego, w którym obecnie coraz większego znaczenia nabierają zdecentralizowane układy technologiczne. Przedmiotem studiów na specjalności są układy technologiczne energetyki zawodowej, w tym gazowo-parowe, układy i technologie zdecentralizowanych źródeł energii, w tym elektrowni i elektrociepłowni małych i średnich mocy, kogeneracja i trójgeneracja, magazynowanie energii, efektywność energetyczna w przemyśle i gospodarce komunalnej, problemy ekonomiczne budowy i eksploatacji układów konwersji energii, technologie pozyskiwania paliw gazowych i alternatywnych oraz systemy przesyłowe, dystrybucji i magazynowanie paliw.
-
- Modernizacja instalacji energetycznych
-
Specjalność Modernizacja instalacji energetycznych obejmuje zagadnienia związane z wdrażaniem nowoczesnych technologii energetycznych, co wiąże się z koniecznością dostosowanie istniejących systemów do aktualnych wymagań w zakresie efektywności i oddziaływań środowiskowych. Studenci zdobywają wiedzę m.in. z zakresu budowy, eksploatacji i diagnostyki maszyn i urządzeń energetycznych i metod modernizacji instalacji energetycznych. W ramach specjalności przekazywana jest wiedza z zakresu problematyki zapewnienia ciągłych i bezawaryjnych dostaw energii elektrycznej przez realizację właściwej współpracy odnawialnych źródeł energii i zmodernizowanych instalacji energetyki zawodowej, jak również oceny działanie instalacji energetycznych przy uwzględnieniu różnych kryteriów, w tym kryterium efektywności energetycznej, trwałości i niezawodności, a także wymagań związanych z ochroną środowiska.
-
- Procesy i systemy energetyczne
-
Wiedza przekazywana w ramach specjalności Procesy i systemy energetyczne dotyczy zagadnień związanych z analizami procesów konwersji energii oraz cieplnych procesów przemysłowych, w tym w zakresie energochłonności oraz wprowadzania innowacji procesowych. Prezentowane są zagadnienia dotyczące działań modernizacyjnych w energetyce zawodowej, przemysłowej i komunalnej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii, jak również aspekty ekologiczne i energetyczne wspomnianych działań. Studia na tej specjalności stanowią merytoryczne przygotowanie w zakresie oceny, doboru i eksploatacji procesów i systemów energetycznych w obszarze gospodarki kraju.
-
- Źródła odnawialne i nowoczesne technologie energetyczne
-
W ramach studiów na specjalności Źródła odnawialne i nowoczesne technologie energetyczne przekazywana jest szczegółowa wiedza z zakresu energetycznego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, energia wody, wiatru, energia geotermalna oraz energia biomasy. Przedmiotem studiów na specjalności są nowoczesne technologie generacji energii elektrycznej i ciepła w tym głównie takie, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Przedstawiana jest ponadto problematyka magazynowania energii, niezawodności funkcjonowania systemów energetycznych oraz zagadnienia wpływu energetyki na środowisko.
-
Studia niestacjonarne I stopnia:
- Energetyka zawodowa i przemysłowa
-
Wiedza przekazywana w ramach specjalności Energetyka zawodowa i przemysłowa dotyczy zagadnień związanych z procesami konwersji energii, gospodarki energetycznej oraz analizami cieplnych procesów przemysłowych pod kątem ich energochłonności oraz wprowadzania innowacji procesowych. Obszar energetyki zawodowej i przemysłowej stanowi bardzo ważny filar przemysłu i gospodarki kraju, w szczególności w świetle nowych wyzwań stawianych energetyce w zakresie efektywności energetycznej i wymagań ochrony środowiska. Specjalność przygotowuje studentów do działalności zawodowej w zakresie oceny, doboru i eksploatacji procesów i systemów energetycznych w gospodarce kraju.
-