Start - Aktualnosci

Nowatorski projekt PBL zrealizowany przez studentów na naszym Wydziale
Na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej robot gra w szachy z człowiekiem.
Studenci sem. 7 kierunku Automatyka i Informatyka Przemysłowa na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej: Mateusz Kaszuba, Daniel Kosubek-Martyniak, Patryk Brzoza i Damian Gawlik wraz z Jakubem Krzusem – studentem sem. 7 kierunku Mechatronika na Wydziale Elektrycznym opracowali oraz wykonali stanowisko zrobotyzowane do rozgrywek szachowych. Wykorzystany został w tym celu robot przemysłowy Fanuc ER-4iA zainstalowany na mobilnym stanowisku dydaktycznym znajdującym się w Laboratorium robotyki przemysłowej i inżynierii odwrotnej w Katedrze Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa, Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, Politechniki Śląskiej.
Do realizacji rozgrywek szachowych zastosowano Open Source-owy silnik do gier szachowych, zaimplementowany w opracowanym przez studentów, autorskim oprogramowaniu. Oprogramowanie to, zainstalowane na komputerze mini-PC, wypracowuje ruchy bierek na szachownicy z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji. Zbudowany interfejs HMI pozwala na wprowadzanie ruchów przez gracza – człowieka. Zarówno ruchy bierek szachowych wprowadzane przez człowieka, jak i te wypracowywane przez komputer realizowane są przez ramię robota, który został w tym celu specjalnie zaprogramowany. Komunikacja sterownika robota z komputerem mini-PC realizowana jest z wykorzystaniem łącza Ethernetowego.
Po wielogodzinnych testach zachowania się robota oraz systemu komputerowego analizującego sytuację na szachownicy i wypracowującego ruchy bierek szachowych, rozegrano pierwszą partię szachów. Uwieńczeniem prac była rozgrywka szachowa przy udziale dr ing. Jaroslava Meleckiego – zawodnika klubu Dolni Benesov (Czechy) i jednocześnie pracownika Katedry Konstrukcji Maszyn na VSB-TUO w Ostrawie, który był również konsultantem merytorycznym projektu. Doświadczenie zawodnicze naszego gracza sprawiło, że zwycięzcą pojedynku z maszyną został człowiek. W przebiegu tej niezwykle pasjonującej i pełnej zwrotów akcji gry były jednak momenty, w których sztuczna inteligencja osiągała przewagę. Wynik rozegranej partii szachów ważył się więc do samego końca. Tym razem człowiek okazł się lepszy od sztucznej inteligencji.
Robot szachowy czeka teraz na godnego przeciwnika. Chętnych do zmierzenia się z robotem w rozgrywce szachowej zapraszamy w trakcie Dni otwartych Politechniki Śląskiej w dniu 31.03.2023 r. w godz. od 13:00 do 14:00, s. 47 na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
Projekt studencki pt.: „Wykorzystanie robota przemysłowego wspomaganego sztuczną inteligencją do rozgrywek szachowych” został zrealizowany w ramach kształcenia zorientowanego projektowo – PBL (VIII konkurs), w Katedrze Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa pod kierunkiem dr hab. inż. Piotra Cheluszki, prof. PŚ oraz mgr inż. Grzegorza Głuszka.
Robot szachowy w akcji
Interfejs komunikacyjny z graczem (HMI)
Autorzy projektu – od lewej: w drugim rzędzie: Damian Gawlik, Mateusz Kaszuba, w pierwszym rzędzie: Daniel Kosubek-Martyniak, Patryk Brzoza, Jakub Krzus
Aktualności
Pokaż wszystkie














Więcej aktualności Mniej aktualności
Współpraca:

Polska Grupa Górnicza S.A. jest największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Spółka dostarcza węgiel do krajowych odbiorców w sektorze energetyki i ciepłownictwa, a także odbiorców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych. Jej potencjał produkcyjny jest kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Współpraca:

Grupa Kapitałowa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z wiodących producentów koksu używanego do wytopu stali. Produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja, sprzedaż koksu i węglopochodnych stanowią podstawową działalność Grupy JSW.
Współpraca:

Południowy Koncern Węglowy jest jednym z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce. Skupia trzy zakłady górnicze w zachodniej Małopolsce oraz wschodniej części województwa śląskiego: ZG Sobieski w Jaworznie, ZG Brzeszcze w Brzeszczach oraz ZG Janina w Libiążu. Głównymi odbiorcami węgla produkowanego w trzech zakładach górniczych są sektor gospodarstw domowych oraz energetyka zawodowa i ciepłownictwo.
Współpraca:

KOMAG jest partnerem naukowo-badawczym podnoszącym efektywność, jakość i bezpieczeństwo kluczowych procesów gospodarczych klientów.
Współpraca:

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. W skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów zlokalizowanych na terenie 5 województw. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie.
Współpraca:

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG to firma specjalizująca się w tworzeniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, informatyki, cyberbezpieczeństwa oraz Przemysłu 4.0. Łączymy najnowsze osiągnięcia naukowe z realnymi potrzebami biznesu, dostarczając technologie, które wspierają rozwój i cyfrową transformację przedsiębiorstw.
Współpraca:

WASKO jest jedną z największych firm technologicznych w Polsce, wdrażającą nowoczesne rozwiązania. Zapewnia wsparcie przedsiębiorstw i instytucji w procesie dostosowywania się do dynamicznych zmian rynkowych oraz wyzwań cyfrowej transformacji.
Współpraca:

DSI Underground specjalizuje się w opracowywaniu, produkcji i sprzedaży komponentów chemicznych oraz urządzeń do wytwarzania pianowych tworzyw sztucznych na bazie żywic mocznikowo-formaldehydowych. Produkty te znajdują zastosowanie w izolacji wyrobisk górniczych, wypełnianiu pustych przestrzeni oraz jako sztuczne podłoże dla roślin w rolnictwie. Z czasem oferta została rozszerzona o systemy poliuretanowe i organiczno-mineralne do konsolidacji i uszczelniania skał w górnictwie.
Współpraca:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to unikalna placówka poświęcona historii górnictwa. Obejmuje Kopalnię Guido i Sztolnię Królowa Luiza, oferujące podziemne trasy turystyczne. To jedna z najważniejszych atrakcji industrialnych Śląska.
Współpraca:

Vector Software Group to producent m.in. oprogramowania do projektowania w branżach architektonicznej, energetyki, GIS, geodezji, drogownictwa, elektryki czy wentylacyjnej. Tworzy również autorskie rozwiązania Software House.
Współpraca:

Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN prowadzi działalność naukową i badawczo-rozwojową w dyscyplinie: Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka dostarczając nauce i gospodarce nowoczesnych, ekonomicznych, ekologicznych i społecznych rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi kraju i regionów w obszarze surowcowym i energetycznym.
Współpraca:

JSW IT SYSTEMS Sp. z o.o. zapewnia kompleksową obsługę informatyczną aktywnie działając w obszarze Przemysłu 4.0. Głównym Klientem jest Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dla której Spółka stanowi zaplecze informatyczne.
Współpraca:

Loxone umożliwia łatwą kontrolę i inteligentną automatyzację wszelkiego rodzaju projektów. Od inteligentnych domów, obiektów komercyjnych po specjalne zastosowania.
Współpraca:

Przedsiębiorstwo Usług Górniczych i Budowlanych - BUD sp. z o.o. jest generalnym wykonawcą kompleksowych robót górniczych na terenie LGOM w tym drążenie i przebudowa wyrobisk górniczych, budowa przenośników taśmowych, rozdzielni elektrycznych, wyrobisk funkcyjnych takich jak komory maszyn ciężkich wraz z wyposażeniem, komory rozładunku materiałów rafineryjnych / petrochemicznych, komory materiałów wybuchowych i inne.
Współpraca:

Deltaprime to firma specjalizująca się w monitoringu wizyjnym i systemach zabezpieczeń obiektów.
Współpraca:

2RHP sp. z o.o. jest twórcą innowacyjnego w skali światowej systemu ratowniczej łączności bezprzewodowej oraz opcjonalnie przewodowej RESYS, przeznaczonym do pracy w podziemnych zakładach górniczych, w tym w zakładach zagrożonych wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego. RESYS zwiększa bezpieczeństwo w górnictwie.