Autor: Wiesław Merten Publikacja: 04.11.2022 Aktualizacja: 04.11.2022

Noc Naukowców 2022

W dniu 8 października odbyła się kolejna edycja Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej - największego i zarazem najważniejszego wydarzenia popularnonaukowego Uczelni.
Pracownicy naszej Katedry przygotowali cztery wydarzenia, które cieszyły się dużą popularnością wśród uczestników tegorocznej Nocy Naukowców.

Łączności krótkofalarskie na falach krótkich
(dr inż. Anna Piwowar, student Wydziału Elektrycznego Artur Janus, student Wydziału Matematyki Stosowanej Filip Cichowski, student Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Sebastian Stasiek)
Na stoisku zaprezentowano prowadzenie łączności krótkofalarskiej z użyciem radiostacji amatorskiej. Użyto radiostacji o mocy wyjściowej do 100 W, co pozwoliło na prowadzenie łączności o zasięgu przynajmniej europejskim. Uczestnicy mogli zapoznać się z podstawami prowadzenia łączności, obsługą radiostacji, konstrukcją antenową oraz mieliby możliwość sami wykonać łączność w języku polskim lub angielskim.

Wyrzutnia elektromagnetyczna dla każdego
(dr hab. inż. Dariusz Grabowski, prof. PŚ oraz mgr inż. Maciej Klimas, studenci Wydziału Elektrycznego: Igor Hałas (kierunek informatyka), Dawid Mańka oraz Patryk Tylutki (kierunek elektrotechnika), Ihirwe Murekezi (kierunek Electrical Engineering), a także student Wydziału Mechanicznego Technologicznego Bartek Morawiec (kierunku mechatronika) i student Instytutu Fizyki Mateusz Wolniewicz (kierunek fizyka techniczna)
Wydarzenie zatytułowane „Wyrzutnia elektromagnetyczna dla każdego”, miało formę prezentacji połączonej z konkursem. Wydarzenie zostało przygotowane przez studentów należących do Studenckiego Koła Naukowego Elektrotechników (SKNE), którego opiekunem jest dr hab. inż. Dariusz Grabowski, prof. PŚ. W trakcie wydarzenia można było zapoznać się z historią i zastosowaniami, a także zasadą działania wyrzutni elektromagnetycznej. Prezes SKNE, Patryk Tylutki, zaprezentował wielostopniowe cewkowe działo elektromagnetyczne zrealizowane w ramach prac SKNE. Konkurs dla najmłodszych uczestników Nocy Naukowców został przeprowadzony z wykorzystaniem wyrzutni w małej skali przygotowanej przez mgra inż. Macieja Klimasa. Część uczestników skorzystała z możliwości strzelania z wirtualnego działa elektromagnetycznego.

Czy ludzkie ciało może przewodzić prąd?
(mgr inż. Maciej Klimas, dr inż. Michał Lewandowski, Aleksandra Hop - studentka 6 roku medycyny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Mateusz Wolniewicz - student 3 roku fizyki technicznej na Politechnice Śląskiej)
Wydarzenie składało się z części wykładowej oraz doświadczalnej. W czasie wykładu uczestnicy mogli dowiedzieć się czym jest prąd elektryczny i jakimi prawami rządzi się jego przewodnictwo w ludzkim organizmie - zarówno z punku widzenia elektryków jak i lekarzy. Zaprezentowane zostały eksperymenty, pokazujące przepływ prądu w różnych warunkach, a w doświadczalnej części wydarzenia, uczestnicy mieli szansę na własnym ciele przetestować działanie urządzeń monitorujących elektryczną aktywność serca (EKG) oraz mózgu (EEG).

Jak roboty widzą nasz świat?
(dr inż. Piotr Zientek, dr inż. Roman Niestrój, dr inż. Tadeusz Białoń, dr inż. Sebastian Berhausen, dr inż. Marcin Fice oraz dr inż. Bożena Wieczorek z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, studenci ze Studenckiego Koła Naukowego SEP: Waleria Łukaszewicz-Szmytka oraz Mateusz Armata, jak również wolontariusz Michał Zientek z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Orląt Lwowskich w Gliwicach)
„Jak roboty widzą nasz świat?” to wydarzenie interaktywne, prezentujące roboty edukacyjne MakeBlock mBot, LEGO® MINDSTORMS® NXT 2.0 i EV3 oraz LEGO® MINDSTORMS® Wynalazca robotów. Wykorzystując autorskie programy i pomysły na zabawę z robotami, pokazano, że technika jest zabawna, intrygująca, pasjonująca. Gościom wyjaśniono także, jak można zbudować i „wychować” sobie robota oraz go zaprogramować.

Wirujące stanowisko z mikrokontrolerem
(dr inż. Andrzej Sikora, współautorzy stanowiska: dr hab. inż. Waldemar Hołubowski, prof. PŚ oraz dr inż. Adam Zielonka z Wydziału Matematyki Stosowanej)
Uczestnicy mogli zapoznać się z wirującym stanowiskiem, służącym do programowania mikrokontrolerów i wizualizacji efektu działania programu.

Dr inż. hab. Dariusz Grabowski, prof. PŚ

Pokaż wszystkie