Start - Aktualnosci

Firma Vision Research opublikowała studium przypadku związane z projektem realizowanym w Katedrze
W związku z realizacją projektu pt. "Opracowanie technologii formowania anodowych powłok tlenkowych na stopach metali lekkich na drodze plazmowej obróbki elektrolitycznej w kierunku otrzymywania kompleksowych systemów zabezpieczenia powierzchni", którego Kierownikiem jest dr inż. Maciej Sowa, firma Vision Research, część konglomeratu Ametek zainteresowała się niecodziennym zastosowaniem kamer szybkich, będących w ofercie producenta.
Chcąc zbadać przebieg procesu plazmowej obróbki elektrochemicznej powierzchni stopów metali lekkich niezwykle wartościową jest możliwość śledzenia zdarzeń plazmowych w skali mikrosekundowej. Tylko wówczas można w sposób precyzyjny i jednoznaczny określać, jaka jest populacja mikorwyładowań na powierzchni obrabianych elementów. Te zjawiska plazmowe decydują o mikrostrukturze oraz właściwościach gotowej powłoki tlenkowej, a więc ich wnikliwa analiza daje możliwość wyciągania daleko idących wniosków o mechanizmie procesu i jego lepszego zrozumienia. Obrazowanie powierzchni dzięki kamerom szybkim zdaje się być jedną z niewielu technik, które na własne oczy ukazuje piękno i poziom skomplikowania procesu jakim jest plazmowe utlenianie elektrolityczne (PEO).
Dzięki kontaktowi nawiązanemu za pośrednictwem firmy EC Test Systems z przedstawicielami Vision Research, doszło do opracowania i opublikowania "Studium Przypadku", z którego to można dowiedzieć, jak kamera szybka Phantom T3610, przyczyniła się do rozwoju badań nad procesem PEO.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem opublikowanym na stronie producenta:
https://www.phantomhighspeed.com/casestudies/casestudylist/2024/january/making-the-sparks-fly
Warto zwrócić uwagę, że przedstawicielka Vision Research, Victoria Case, już wcześniej wspominała o projekcie w artykule w portalu amerykańskim Products Finishing:
https://www.pfonline.com/articles/understanding-peo-coatings
Więcej o projekcie finansowanym ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu LIDER (LIDER/30/0116/L-11/19/NCBR/2020) można przeczytać na stronie projektu.
Aktualności
Pokaż wszystkie













Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.