A A+ A++

Laboratoria dydaktyczne​

422
Laboratorium 830
Laboratorium znajduje się na 8 poziomie pierwszego budynku Wydziału. Wyposażona jest w wyspecjalizowane systemy informatyczne, a także w standardowe stacje robocze. Zostało ono zaprojektowane, aby oferować środowisko laboratoryjne dla różnych architektur komputerów. Z tego powodu jest wyposażone w systemy komputerowe z procesorami Sparc, Power, Itanium, Intel, ARM i współpracuje z różnymi architekturami, począwszy od klastrów PC, poprzez systemy klasy średniej, systemy AS/400, aż po systemy SMP. Ta heterogeniczność sprzętowa jest podstawą różnych mechanizmów zarządzania oprogramowaniem i sprzętem. Dostępne są systemy zarządzania zasobami sprzętowymi, takie jak IBM HMC Console, IBM BladeCenter MMC i odpowiadające im rozwiązania programowe. Zaimplementowano w nim wirtualizację jako podstawę architektury przetwarzania w chmurze, począwszy od wirtualizacji hostowanej, takiej jak Oracle VirtualBox, VMWare Workstation, po wirtualizację natywną dostarczaną przez VMware ESXi lub Citrix Hypervisor. Ponadto architektura wirtualizacji aplikacji jest dostarczana w środowisku usług Docker. Platformy ARM zaczynające się od Raspberry PI lub innych mikrokomputerów są dostępne dla aplikacji IoT.
Rozwiązania do zarządzania pamięcią masową są dostępne począwszy od implementacji sprzętowych, takich jak macierze dyskowe, na przykład IBM DS System, ale także alternatywnych oprogramowań open source, takich jak rozwiązania NAS, np. Systemy FreeNAS.
Dla masywnego przetwarzania danych, takiego jak w systemach nadzoru wizyjnego, dostępne są akceleratory GPU w oparciu o rozwiązania firmy NVidia. Podstawowe programy CUDA, ale także zaawansowane środowiskaa, takie jak Tensorflow, są dostępne w celu analizy obrazu, np. wykrywania obiektów czy klasyfikacji obiektów. Wszystkie te elementy są skorelowane z systemami zarządzania danymi w celu zapewnienia wysokiej dostępności i wydajnych rozwiązań klastrowych. Dzięki ponad 60 stanowiskom komputerowym i niewielkiemu centrum danych połączonemu z salą laboratoryjną, Laboratorium 830 daje największą przestrzeń do praktycznego poznania informatyki dla studentów i praktyków.
Laboratorium Architektur Komputerowych i Cloud Computing
Laboratorium koncentruje się na dostarczaniu, prezentowaniu i stosowaniu różnych architektur komputerowych i modeli obliczeniowych do rozwiązywania czasochłonnych i wymagających dużej mocy obliczeniowej zadań. Obejmuje małe centrum danych z klastrem komputerowym i kilkoma komputerami o wyrafinowanej architekturze (w tym IBM HMC Console, IBM BladeCenter MMC, oparte na procesorach Sparc, Power, Itanium, Intel, ARM, wszystkie zlokalizowane w Laboratorium 830) oraz szereg stacji roboczych wyposażonych w urządzenia GPU do obliczeń wielowątkowych. Laboratorium umożliwia dostęp do kilku platform przetwarzania w chmurze. Służy zarówno do celów badawczych, jak i dydaktycznych. Laboratorium jest wykorzystywane na potrzeby Przemysłu 4.0 oraz do projektowania i rozwijania skalowalnych, rozproszonych, zorientowanych na usługi systemów kontenerowych przystosowanych do wdrażania w chmurze.
Laboratorium Big Data i Inżynierii Danych
Laboratorium koncentruje się na inteligentnym przetwarzaniu i analizie danych, odpowiadając na wyzwania związane z Big Data. Składa się z klastra wirtualnych węzłów obsługujących platformę Hadoop i Spark oraz około 20 stacji roboczych do pracy z nią (nauczanie i badania). Dotychczasowe prace badawcze w tym laboratorium obejmują analizę danych biomedycznych i strumieniowe przetwarzanie danych z urządzeń IoT (Internet of Things). Połączenie możliwości laboratorium z platformami chmurowymi pozwala na dowolnie duże skalowanie różnych rozwiązań Big Data w celu uwzględnienia wzrostu danych i spełnienia wymagań dotyczących szybkiej analizy danych.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie