A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 19.01.2010

Węzeł Wiedzy powstanie

Międzynarodowe konsorcjum InnoEnergy, w skład którego wchodzi Politechnika Śląska, zwyciężyło w konkursie na utworzenie pierwszych Węzłów Wiedzy i Innowacji w Europie. Projekt ten włącza naszą uczelnię do grupy wiodących w skali europejskiej jednostek, działających w obszarze czystych technologii energetycznych.

 

Konkurs został zorganizowany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii w ramach Wspólnoty Wiedzy i Innowacji. Wyniki ogłoszono 16 grudnia 2009 r.

 

InnoEnergy jest międzynarodowym konsorcjum, w skład którego wchodzą znaczące instytucje europejskie w obszarze edukacji, badań i przemysłu. Jego celem jest przede wszystkim postęp w dziedzinie innowacji na polu zrównoważonego rozwoju i odnawialnych źródeł energii, a także nawiązywanie ścisłej współpracy między przodującymi jednostkami w badaniach naukowych, edukacji, technologii, biznesie i przedsiębiorczości. Istotny jest również transfer innowacji do biznesu w kontekście ich komercyjnych zastosowań. Daje to szansę przyciągnięcia wielu organizacji partnerskich i utalentowanych osób z całego świata.

 

Konsorcjum ma charakter międzynarodowy. Składa się z 6 węzłów wiedzy, tzw. Colocation Centres – CC, rozmieszczonych w całej Europie. Wśród nich znajduje się również polski – CC PolandPlus, którego liderami są Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Śląska. Oprócz tych dwóch uczelni w realizacji projektu będą również brały udział: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska, Politechnika Krakowska; instytuty badawcze: Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla; instytuty Państwowej Akademii Nauk oraz jednostki przemysłowe: Tauron, ZAK Kędzierzyn, Lotos, PGNiG, Rafako i szereg innych partnerów biznesowych.

 

InnoEnergy

Polski węzeł jest odpowiedzialny za prace w obszarze czystych technologii węglowych. Zadanie konsorcjantów polega na zwiększeniu efektywności i redukcji emisji dwutlenku węgla, a także znalezieniu najlepszego sposobu jego przechwytywania i magazynowania. Mają również zająć się problemem gazyfikacji węgla zarówno na powierzchni, jak i podziemnej.

 

Roczny budżet przewidywany na badania wynosi 120 mln euro. Suma ta pozwoli na wdrażanie nowoczesnych rozwiązań i technologii w poszukiwaniu ekologicznych źródeł energii. Dzięki temu Śląsk stanie się jednym z największych w Europie regionów badawczych w tej dziedzinie.

 

Program finansowany będzie w 25 proc. przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii, zaś 75 proc. funduszy będzie pochodzić z innych źródeł, m.in. z europejskich funduszy strukturalnych, programów europejskich i przemysłu.

 

Całość projektu konsorcjum InnoEnergy koordynuje Karlsruhe Institute of Technology – niemiecka korporacja łącząca Uniwersytet w Karlsruhe i Centrum Badawcze (Forschungszentrum) Karlsruhe, przewodząca węzłowi CC Germany, który zajmuje się problemem energii z paliw chemicznych.

 

Kolejne węzły wchodzące w skład konsorcjum to: CC Alps Valleys, nadzorujący badania w zakresie współdziałania zrównoważonej energii nuklearnej i odnawialnej, CC Benelux, zajmujący się tematyką inteligentnych i efektywnych energetycznie budynków i miast, CC Iberia, koordynujący prace w zakresie odnawialnych źródeł energii (wiatr, skoncentrowana energia słoneczna, fotowoltaika, energia fal i przypływów) oraz CC Sweden, który zajmuje się europejską inteligentną siecią przesyłową i magazynowaniem energii.

 

Realizacja zadań przewidziana jest planowo na najbliższe 7 do 15 lat, przy czym z założenia ma to być działanie długoplanowe. Ten niezwykle prestiżowy projekt jest wielką szansą dla wszystkich instytucji biorących w nim udział.

 

Powstawaniu Węzła Wiedzy patronuje od samego początku prof. Jerzy Buzek, który miał również istotny wkład w jego utworzenie.

 

Aktualne informacje na temat InnoEnergy znajdują się na tej stronie.

 

Bookmark and Share

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Specjalność Automatyka i Eksploatacja Inteligentnych Budynków na kierunku Automatyka i Robotyka !

Bogusława Słowak
2025-05-15 15:02:28
2025-05-15 15:09:15
15.05.2025
photo

Ogłoszenie o godzinach wolnych od zajęć dydaktycznych w dniu 21 maja 2025 roku (środa) od godziny 11.30 do godz. 14.00

Bogusława Słowak
2025-05-08 14:28:36
2025-05-08 14:31:34
08.05.2025
photo

Zaproszenie na Wykład Profesorski 21 maja 2025 r.

Bogusława Słowak
2025-05-08 13:51:11
2025-05-08 13:54:19
08.05.2025
photo

Finał ogólnopolskiego konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej" im. dr. inż. Andrzeja Malchera

Bogusława Słowak
2025-04-15 12:43:21
2025-04-16 10:21:56
15.04.2025

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
21.04

Test Wydarzenia

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie