A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 19.08.2014

4. miejsce ekipy High Flyers w zawodach IMAV i spotkanie z zespołem

Zespół Międzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers zdobył czwarte miejsce podczas tegorocznej edycji zawodów bezzałogowych i autonomicznie sterowanych obiektów latających klasy mikro. W konkursie towarzyszącym międzynarodowej konferencji IMAV, która odbyła się w Holandii w ubiegłym tygodniu, startująca z trzema platformami wielowirnikowymi reprezentacja Politechniki Śląskiej zmierzyła się z drużynami z Singapuru, Niemiec, Francji, Iranu, Wielkiej Brytanii i Rosji.
 
Międzynarodowa konferencja IMAV (ang. International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition), połączona z zawodami bezzałogowych i autonomicznie sterowanych obiektów latających klasy mikro, odbyła się w Holandii między 11 a 15 sierpnia w Holandii. W konkursie Politechnikę Śląską reprezentował zespół z Międzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers w składzie: Wojciech Dudzik, Michał Hecel, Marcin Janik, Marcin Kolny, Oliver Kurgan, Kornel Matusiak, Paweł Matyszok, Łukasz Sobota, Łukasz Szczurowski, Mateusz Ucher, Paulina Wilk, Grzegorz Wójcik oraz Agnieszka Ziebura.
 
Zawody bezzałogowych i autonomicznie sterowanych obiektów latających klasy mikro rozegrane zostały w miasteczku treningowym bazy wojskowej Oostdorp w Holandii. Zadania postawione przed uczestnikami konkursu składały się natomiast w spójny scenariusz akcji wywiadowczo-ratunkowej obejmującej elementy zarządzania kryzysowego. Zawodnicy musieli wykonać nie tylko mapę terenu dotkniętego klęską żywiołową, ale również dokonać jej analizy pod kątem dostępności dróg, przeprowadzić inspekcję wnętrz budynków, a także zlokalizować rannych i ofiary. Jury konkursowe doceniło autonomiczny lot nad miasteczkiem i trafne zlokalizowanie przeszkód na drogach, inspekcję wskazanego budynku, samodzielny start oraz wielokrotne precyzyjne lądowanie w wykonaniu platformy wielowirnikowej skonstruowanej przez studentów zrzeszonych w Międzywydziałowym Kole Naukowym High Flyers. Politechniczna platforma sprawdziła się znakomicie, gdyż jako jedna z nielicznych potrafiła swobodnie manewrować w trudnych warunkach bojowych, gdzie momentami średnia prędkość wiatru wynosiła 35km/h. Ostatecznie ekipa High Flyers zdobyła czwarte miejsce, ustępując drużynom z National University of Singapore, Team Dipole z Niemiec oraz Ecole Nationale de l'Aviation Civile z Francji.
 
Z uczestnikami zawodów będzie można spotkać się w najbliższy czwartek 21 sierpnia o godz. 11:00 w auli F Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki przy ul. Akademickiej 16 w Gliwicach. Członkowie Międzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers odpowiedzą o udziale w zawodach, przygotowaniach do konkursu i wynikach, jakie udało się uzyskać skonstruowanym przez nich platformom wirnikowym. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
 
Udział zespołu Międzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers w zawodach bezzałogowych i autonomicznie sterowanych obiektów latających klasy mikro jest jednym z elementów projektu pt. „Rozwój bezzałogowych systemów latających wyposażonych w moduły widzenia maszynowego oraz wielofunkcyjne układy sterowania zwiększające stopień autonomii lotu”, realizowanego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, pod kierunkiem dr. inż. Romana Czyby, przy wsparciu merytorycznym dr. inż. Marcina Lemanowicza oraz mgr. inż. Grzegorza Szafrańskiego. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach pierwszej edycji programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Generacja Przyszłości”.
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Zaproszenie do udziału w Międzynarodowej Olimpiadzie Mikroelektroniki

Bogusława Słowak
2025-05-23 13:14:16
2025-05-23 13:19:23
23.05.2025
photo

Ogłoszenie o godzinach wolnych od zajęć dydaktycznych w czwartek 29 maja 2025 roku od godz. 15.00 do godz. 19.00

Bogusława Słowak
2025-05-23 12:48:17
2025-05-23 12:56:01
23.05.2025
photo

Wielki sukces naszego studenta!

Bogusława Słowak
2025-05-23 11:25:41
2025-05-23 11:34:41
23.05.2025
photo

Specjalistyczne Szkolenie firmy Synopsys na naszym Wydziale – blisko 50 studentów wzięło udział

Bogusława Słowak
2025-05-22 11:42:54
2025-05-22 11:45:33
22.05.2025

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
21.04

Test Wydarzenia

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie