Start - MGR EiT SPEC – Mikroelektronika z Nanotechnologią (ME)
Specjalność: Mikroelektronika z Nanotechnologią
Elektronika i Telekomunikacja, studia drugiego stopnia, stacjonarne
Charakterystyka specjalności
Kształcenie na specjalności na Mikroelektronika i Nanotechnologia prowadzone jest przede wszystkim poprzez włączanie studentów w prace badawczo rozwojowe prowadzone sukcesywnie przez zespół Mikroelektroniki i Nanotechnologii. Przygotowuje to studentów do wykonanie dyplomowych prac magisterskich w następujących obszarach tematycznych:
- Badania nad technologią i charakteryzacją warstw sensorycznych na bazie domieszkowanych nanostruktur SnO2 - charakteryzacja tych warstw, badania odpowiedzi sensorowej, badania optyczne.
- Badania nad technologią i charakteryzacją jednozłączowych krzemowych ogniw fotowoltaicznych: wytwarzanie warstwy emiterowej ogniwa, wytwarzanie warstwy formującej tylne pole zawracające BSF, wytwarzanie przedniej elektrody zbierającej
- Badania nad technologią wytwarzania przy wykorzystaniu procesu metalizacji chemicznej cienkich warstw modyfikowanych stopów Ni-P z zastosowaniu do ultraprecyzyjnych rezystorów warstwowych i warstw przewodzących.
- Tworzenie narzędzi informatycznych do modelowania zjawisk zachodzących w strukturach mikro i nanoelektronicznych, symulacji procesów technologicznych pozwalających na prognozowanie właściwości wytworzonych materiałów i testowych struktur mikro i nanoelektronicznych.
Profil studenta
Specjalność jest przeznaczona dla osób zainteresowanych najnowszymi osiągnięciami współczesnej elektroniki w tym pracami o charakterze technologicznym i pomiarowym, a w szczególności badaniami nad technologią wytwarzania i charakteryzacją materiałów dla elektroniki. Pożądane jest, aby student miał predyspozycje i zamiłowanie do pracy eksperymentalnej i umiejętności do planowania i prowadzenia eksperymentów. Przy podjęciu prac w obszarze modelowania komputerowego konieczna jest umiejętność opisu rzeczywistych procesów czy zjawisk poprzez formuły matematyczne.
Wymagania wstępne
Student specjalności Mikroelektronika i Nanotechnologia powinien mieć podstawową wiedzę z zakresu fizyki w tym wybranych działów fizyki ciała stałego, elementów elektronicznych oraz technik mikroelektronicznych. Przed rozpoczęciem nauki student powinien posiadać przygotowanie w zakresie analizy matematycznej, algebry, metod numerycznych, technologii informacyjnych oraz podstaw programowania komputerów.
Zakłada się, że student potrafi pozyskiwać informacje z literatury dotyczącej obecnego stanu przemysłu elektronicznego oraz najnowszych trendów rozwojowych.
Zagadnienia
W ramach specjalności Mikroelektronika i Nanotechnologia studenci zdobywają wiedzę w dziedzinie nanotechnologii materiałów i struktur półprzewodnikowych, w tym sensorów wytwarzanych technikami mikroelektronicznymi oraz struktur fotowoltaicznych ze szczególnym uwzględnieniem ogniw fotowoltaicznych wytwarzanych na bazie krzemu. Istotnym obszarem tematycznym są zagadnienia związane z metodami charakteryzacji materiałów mikro i nanoelektronicznych. Studenci zapoznawani są ze współczesnymi metodami diagnostycznymi mikroelektroniki i nanotechnologii. Kolejny blok zagadnień, z którymi styka się student dotyczy modelowania zjawisk i struktur w mikroelektronice i nanotechnologii. W trakcie kursu omawiane są również zagadnienia dotyczące technologii montażu elementów elektronicznych
Przedmioty specjalnościowe
- Nanotechnologia materiałów i struktur półprzewodnikowych
- Czujniki (sensory) mikroelektroniczne
- Fotowoltaika
- Metody diagnostyczne mikroelektroniki i nanotechnologii
- Modelowanie zjawisk i struktur w mikroelektronice i nanotechnologii
- Technologia montażu elementów elektronicznych
Profil absolwenta
Absolwent specjalności Mikroelektronika i Nanotechnologia powinien mieć orientację we współczesnych technologiach wytwarzania struktur półprzewodnikowych w tym struktur sensorowych i fotowoltaicznych oraz elementów biernych takich jak na przykład ultraprecyzyjne rezystory oraz wiedzę o technikach montażu elementów elektronicznych.