Start - Laboratorium Wirtualnego Latania
Laboratorium Wirtualnego Latania
Laboratorium Wirtualnego Latania (LWL) jest unikatowym w skali kraju i Europy, profesjonalnym zapleczem naukowo-badawczym. Służy ono kształceniu studentów Politechniki Śląskiej oraz badaniom naukowym, prowadzonym przez naukowców w międzynarodowych konsorcjach.
LWL posiada obecnie 15 symulatorów lotu (5 kokpitowych urządzeń klasy FNPT II, w tym jeden certyfikowany symulator FNPT II MCC) oraz 10 urządzeń klasy BTD (Elite PI135).
Sprzęt Laboratorium wykorzystywany był w trzech zakończonych pozytywnie projektach 7. Programowego UE dotyczących zastosowań systemu EGNOS w lotnictwie (jeden z nich był koordynowany przez Politechnikę Śląską) a obecnie Laboratorium jest zaangażowane w realizację koordynowanego przez Politechnikę śląską projektu Horizon 2020 pt. "Working in a Collaborative Factory of the Flight Simulators Branch of RISE', którego celem jest zbudowanie wraz z producentem światowej klasy symulatorów prototypu innowacyjnego symulatora samolotu Boeing 737, wykorzystującego elementy rzeczywistości poszerzonej. Łączny budżet wspomnianych czterech projektów przekracza 21 mln zł.
Oprócz badań realizowanych w ramach projektów finansowanych przez Komisję Europejską, w Laboratorium prowadzone są m.in. badania młodych badaczy naszego Wydziału (np. w ramach BKM) zmierzające do automatycznego wykrywania znużenia pilota długotrwałym lotem (metodami analizy sygnałów EEG) a także rozwijane są pasje uczestników koła naukowego vFly.
Lista osób obsługujących aparaturę i sprzęt Laboratorium Wirtualnego Latania
- dr hab. inż. Krzysztof Cyran, prof. PŚ - pomysłodawca i kierownik laboratorium
- dr hab. inż. Monika Kwoka, prof. PŚ
- dr hab. inż. Karolina Nurzyńska
- dr inż. Dariusz Myszor
- dr inż Małgorzata Bach
- dr inż Aleksandra Werner
- dr inż. Przemysław Skurowski
- mgr inż Oleg Antemijczuk - zastępca kierownika ds. eksploatacji
- mgr inż. Magdalena Pawlyta
- mgr inż. Agnieszka Michalczuk
- mgr. inż. Kamil Wereszczyński
Podział Laboratorium Wirtualnego Latania (LWL) na pracownie:
Pracownia Nawigacji Lotu
Pracownia mieści się w sali 330 i zawiera symulator lotu klasy FNPT II ELITE Evolution S812 (wraz z panelami wymiennymi kokpitu i pozostałym wyposażeniem symulatora)
Pracownia Podstawowych Urządzeń i Instrumentów Szkoleniowych
Pracownia mieści się w sali 330 i zawiera 10 symulatorów lotu klasy BITD ELITE PI 135 wraz z pozostałym wyposażeniem sali:
Pracownia Mutli-Crew Communication
Pracownia mieści się w sali 330a i zawiera symulator lotu klasy FNPT II MCC ELITE Evolution S923 (wraz z panelami wymiennymi kokpitu i pozostałym wyposażeniem symulatora)
Mobilna Pracownia Symulacji
Pracownia mieści się w zewnętrznych przyczepach typu class-room i zawiera symulatory lotu zainstalowane na trwale w tych przyczepach.
- symulator helikoptera klasy FNPT II PHS FLYIT
- symulator samolotu klasy FNPT II PAS FLYIT
Pracownia Symulacji Lotu
Pracownia mieści się w sali CK-1 i zawiera symulator klasy FNPT II SoftekSIM (stanowisko badawcze budowy symulatora lotu) zlokalizowany w tej sali wraz z pozostałym wyposażeniem sali