A A+ A++

Laboratorium sieci 4G i 5G

Dzięki współpracy z firmą Nokia, w  sali 917 na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki otworzono laboratorium sieci 4G i 5G, które oferuje studentom unikalne możliwości praktycznego kształcenia w tym zakresie.

Laboratorium zapewnia dostęp do najnowszego sprzętu i oprogramowania, w tym aparatury kontrolno-pomiarowej pozwalającej na badanie takich sieci na różnych poziomach, począwszy od komunikacji między terminalami a stacjami bazowymi aż po wymianę informacji między stacjami bazowymi a rdzeniem sieci 4G i 5G.  To co charakteryzuje stworzone laboratorium, to odseparowanie pracujących w nim stacji bazowych i terminali od działających w pobliżu komercyjnych systemów komórkowych. Daje to duże możliwości tworzenia dowolnych konfiguracji sieci oraz aktywowania usług o wymaganej jakości i o przepustowościach ponad 1.5 Gb/s. Dzięki  zastosowaniu emulatora kanałów badania można  prowadzić w kontrolowanych warunkach propagacyjnych dla dowolnych scenariuszy testowych,  co jest szczególnie cenne w kontekście planowania sieci radiowych.

Laboratorium wyposażone jest w dwa serwery, jeden pełniący rolę rdzenia sieci 4G (tzw. EPC) a drugi 5G (5G Core) oraz ich części radiowe czyli tzw. sieci dostepowe. Część radiowa sieci 4G (tzw. sieć dostępowa) składa się z dwóch stacji bazowych pracujących z dupleksem częstotliwościowym i wykorzystujących technologie MIMO 2x2. Sieć dostępową 5G stanowią  dwa moduły radiowe mogące pracować jako dwie, trzy lub cztery stacje bazowe w wariancie sieci 5G NSA (Non-Standalone) lub 5G SA (Stand Alone) z dupleksem częstotliwościowym i/lub czasowym oraz w konfiguracji MIMO 2x2 i/lub MIMO 4x2.   Monitowanie pracy terminali 4G i 5G odbywa się za pomocą specjalistycznego oprogramowania firmy Nokia i Accuver.   

W laboratorium prowadzone są zajęcia dydaktyczne oraz badania naukowe z zakresu działania sieci 4G i 5G. Osoby zainteresowane eksperymentami z szybkimi sieciami komórkowymi mogą kontaktować się z opiekunem laboratorium pod adresem msurma@polsl.pl

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie