A A+ A++

Laboratorium ALSTOM

Laboratorium ALSTOM zostało utworzone we współpracy z działem projektowym jeszcze wtedy firmy Bombardier. Zostało wyposażone w sprzęt komputerowy i oprogramowanie z zakresu systemów sterowania ruchem kolejowym, cyberbezpieczeństwa, a także komunikacji sieciowej  Studenci mogą szkolić się i rozwijać swoje umiejętności wdrażania bezpiecznych rozwiązań w obszarze inteligentnego transportu. Realizowane ćwiczenia laboratoryjne opierają się na zaleceniach firmy ALSTOM, a dzięki przygotowanej dokumentacji zawierającej szczegółowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony każde z ćwiczeń ma swoje odwzorowanie w realnym świecie.

Laboratorium jest wykorzystywane zarówno do działalności dydaktycznej, jak i badawczej. Składa się z 12 stanowisk pracy wyposażonych w sterowniki przemysłowe, specjalistyczne komputery pokładowe oraz dedykowane i profesjonalne komponenty oprogramowania. Sterowniki są elementami podsystemu blokad linii kolejowych. Laboratorium koncentruje się z jednej strony na utrzymaniu bezpiecznych linii transportowych dla taboru, a z drugiej na ich wydajności.

W laboratorium prowadzone projekty studenckie i prace badawcze skupiają się w dwóch głównych tematykach:

  1. Programowanie redundantnych sterowników PLC wraz z realizacją komunikacji sieciowej Powerlink.
  2. Komunikacja sieciowa CAN pomiędzy symulatorami blokad kolejowych

Współpraca z firmą ALSTOM pozwala wykorzystywać laboratorium do realizacji projektów typu PBL, a także tych ściśle związanych z ruchem kolejowym. Dzięki takiej formie możliwa jest również współpraca na płaszczyźnie zawodowej w formie praktyk zawodowych lub staży.

Ciągły rozwój bazy sprzętowej wykorzystywanej w laboratorium pozwala na bieżąco realizować prace w zgodzie obowiązującymi trendami na rynku, a także daje możliwość integracji różnych systemów.

 

Opiekunem laboratorium jest dr inż. Ireneusz Smołka z Katedry Systemów Rozproszonych i Urządzeń Informatyki.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie