A A+ A++

Komercjalizacja – praca dyplomowa

  1. Praca dyplomowa (inżynierska, magisterska) jest utworem , którego twórcą jest student stąd przysługują mu prawa autorskie zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
  2. Uczelni przysługuje pierwszeństwo w opublikowaniu pracy dyplomowej studenta w ciągu 6 miesięcy od jej obrony przez studenta. Jeżeli Uczelnia nie opublikowała pracy dyplomowej w tym czasie to student który ją przygotował może ją opublikować, chyba że praca dyplomowa jest częścią utworu zbiorowego.
  3. Przystąpienie studenta do procesu ochrony własności intelektualnej, nieposiadającej związku z przedmiotem i głównym celem pracy dyplomowej, powstałej jako efekt towarzyszący tzw. „odpryskowy”,  jest dobrowolny.
  4. Przedmiotem transferu technologii mogą być wyniki oraz efekty, które zostały osiągnięte w trakcie realizacji pracy dyplomowej i spełniają poniższe warunki:
    • nie zostały zaplanowane w realizowanej pracy,
    • nie zostały opisane w realizowanej pracy
    • nie zostały upublicznione
  5. Jeżeli w wyniku realizacji przez Studenta pracy dyplomowej (inżynierskiej lub magisterskiej),  doszło do powstania efektu towarzyszącego tzw. „odpryskowego” (opisanego w pkt. 3, 4 powyżej), należy  w takiej sytuacji:
    1. Podjąć kontakt z Centrum Inkubacji i Transferu Technologii: w trakcie spotkania zostanie zidentyfikowana najlepsza forma przyjęcia rozwiązania do ochrony (termin zgłoszenia nie powinien przekroczyć terminu obrony pracy);
    2. Należy pamiętać o zachowaniu poufności w przypadku decyzji Twórcy pracy dyplomowej o ochronie jej wyników poprzez nie uczestniczenie w konferencjach, konkursach, nieupublicznianiu na konferencjach spotkaniach, warsztatach treści wykonywanej pracy, do chwili przyjęcia ochrony;
    3. Rozważyć możliwość zgłoszenia dobra intelektualnego w ramach Politechniki Śląskiej, należy zapoznać się z Regulaminem zarządzania własnością intelektualną na Politechnice Śląskiej (https://multimedia.polsl.pl/citt/transfer-technologii-w-politechnice-slaskiej/ )

Ścieżka 1
Realizacja pracy dyplomowej inżynierskiej na podstawie umowy trójstronnej zawieranej między Studentem - Autorem pracy dyplomowej, Promotorem oraz firmą zainteresowaną wdrożeniem wyników prowadzonych prac, jest możliwa po uprzednim uregulowaniu praw własności intelektualnej (zalecany wcześniejszy kontakt z CITT).

Ścieżka 2
Przyjęcie do ochrony wyników/efektów uzyskanych w trakcie realizacji pracy dyplomowej magisterskiej i/lub inżynierskiej, jest możliwa po uprzednim uregulowaniu praw własności intelektualnej (zalecany kontakt z CITT).

Student wspólnie z pracownikiem Uczelni np.: promotorem zgłasza efekt prac jakim jest: wynalazek, sposób, metoda, gdzie określony jest procentowy udział w dobrze intelektualnym, studenta oraz promotora. Zgłoszenie jest dokonywanie na karcie zgłoszenie dobra intelektualnego. Następnie rozwiązanie może zostać przekazane w drodze licencji do zastosowania w środowisku gospodarczym.



Kontakt z Centrum Inkubacji i Transferu Technologii: biznes@polsl.pl
https://www.polsl.pl/rjo4-citt/citt-kontakt/

Podstawa prawna:
  • Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 (USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych)
  • Dz. U. z 2023 r. poz. 1170 (USTAWA z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej)
Wewnątrzuczelniane akty regulacyjne
Ochrona własności intelektualnej w Politechnice Śląskiej (film instruktażowy):
Dokumenty dotyczące zgłaszania dóbr intelektualnych w ramach Uczelni:

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie