KIERUNEK: Biotechnologia
Współpracujące ze sobą ośrodki naukowe z sektora zdrowia publicznego, ochrony i inżynierii środowiska wymuszają potrzebę kształcenia wysoko wykwalifikowanej kadry sprofilowanej na teoretyczne i praktyczne przygotowanie w zakresie szeroko pojętej biotechnologii. Kształcenie oparte na wiedzy i doświadczeniu z dziedzin interdyscyplinarnych, jaką jest biotechnologia, czerpiącej zarówno z nauk medycznych, inżynierii środowiska, informatyki oraz chemii, jest wyzwaniem, które podejmuje od wielu lat Politechnika Śląska w Gliwicach. |
Według danych statystycznych w powiecie gliwickim wzrasta ilość środków wydatkowanych na rozwój działalności badawczo-rozwojowej w naukach przyrodniczych w regionie południowej Polski. W roku 2009 (GUS, aktualizacja 08.12.2010) nakład wynosił 360 tys. zł, z kolei w dziedzinie nauk technicznych było w to 1180 549 zł. Problemem pojawiającym się na rynku pracy jest zapewnienie powstającym ośrodkom badawczym wykwalifikowanej kadry w dziedzinach nauk przyrodniczych i technicznych. Zapotrzebowanie to jest widoczne w obszernej branży biotechnologicznej, gdzie obok wykształcenia biomedycznego wskazane jest posiadanie umiejętności inżynierskich, a także wiedzy z zakresu chemii oraz inżynierii środowiska, podobnie jak umiejętności w przetwarzaniu danych i matematycznego modelowania. W roku 2008 dzięki staraniom Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej pozyskano fundusze na prowadzenie specjalności Biotechnologia Medyczna (pilotaż POKL 4.1.2) i kształcenie 10 najwybitniejszych studentów Wydziału. W ramach foresightu „Innowacyjne technologie dla zrównoważonego rozwoju województwa śląskiego” zakończonego w 2007 r. opracowano scenariusze rozwoju biotechnologii, zgodnie z którymi biotechnologia medyczna i biotechnologia środowiskowa będą należały do najszybciej rozwijających się dziedzin, zatem zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną kadrę będzie wyraźnie wzrastało. Absolwenci kierunku Biotechnologia, ze specjalnością Bioinformatyka zdobywają w czasie studiów wiedzę i umiejętności z zakresu szeroko pojętej bioinformatyki, wykorzystanej zarówno w naukach medycznych, dziedzinach środowiskowych i chemicznych, dzięki czemu w przyszłości sprostają wyzwaniom rzucanym przez rynek pracy, zarówno w sektorze przemysłu biotechnologicznego, farmaceutycznego jak i bioinformatycznego. Biotechnologia jako dziedzina interdyscyplinarna będzie jednocześnie wpływać na rozwój sektora inżynierii i ochrony środowiska, chemii czy bioinformatyki, zarówno w dziedzinie nauki, jak i przemysłu, dlatego podjęcie studiów w zakresie Bioinformatyki, na kierunku Biotechnologia Wydziału AEI, może okazać się dla kandydatów niezwykle atrakcyjne.Międzywydziałowy kierunek Biotechnologia realizowany jest w trzech specjalnościach:
> Bioinformatyka – Wydział Automatyki Elektroniki i Informatyki.
> Biotechnologia w Ochronie Środowiska – Wydział Inżynierii środowiska i Energetyki.
> Biotechnologia Przemysłowa – Wydział Chemiczny.
Program kierunku Biotechnologia obejmuje zarówno szeroki zakres wiedzy podstawowej m.in. z biochemii, chemii, biologii komórki, inżynierii genetycznej, bioinformatyki, jak również wiedzy praktycznej związanej z projektowaniem i eksploatacją aparatury do procesów biochemicznych, pozwalając absolwentom na uczestniczenie w badaniach naukowych i projektowaniu produktów biotechnologicznych dla różnych gałęzi przemysłu.
Wybrane przedmioty:
> mikrobiologia ogólna
> ochrona środowiska
> biologia molekularna i genetyka ogólna
> fizyka i biofizyka
> biologia komórki i inżynieria genetyczna
> biotechnologia
> biologia systemów
> informatyka
> wnioskowanie statystyczne
> bioinformatyczne bazy danych
> sterowanie systemami biologicznymi
> bioinformatyka
> genomika funkcjonalna i proteomika
> pomiary w biotechnologii
> genetyka populacyjna
> bioinformatyka w ekologii i epidemiologii
Sylwetka absolwenta
Absolwenci posiadają wiedzę z zakresu mikrobiologii, genetyki, ekologii i nauk inżynierskich. Zostali zapoznani z różnymi kierunkami wykorzystania materiałów i procesów biologicznych, przede wszystkim przebiegających przy udziale drobnoustrojów, kultur tkankowych i biokatalizatorów. Potrafią także przetwarzać duże ilości niekonwencjonalnych informacji, dostępnych dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki. Są przygotowani do operowania wiedzą na temat biologii molekularnej, genetyki, chemii, matematyki, dynamiki procesów i informatyki. Absolwenci kierunku biotechnologia znajdują zatrudnienie przy projektowaniu, uruchamianiu i obsłudze biologicznych oczyszczalni, fermentatorów i bioreaktorów, produkcji środków farmaceutycznych i projektowaniu nowych technik medycznych oraz w laboratoriach mikrobiologii, genomiki i proteonomiki w nowoczesnych klinikach i instytucjach badawczych. Mogą również pracować w instytucjach zajmujących się badaniami genetycznymi, wykorzystaniem genetyki funkcjonalnej w diagnostyce medycznej i projektowaniu terapii, prowadzeniem procesów biosyntezy i biotransformacji, izolacją i oczyszczaniem bioproduktów, a także projektowaniem bioprocesów oraz hodowlą tkanek czy mikroorganizmów dla celów farmakologicznych, spożywczych i ekologicznych.