A A+ A++

Teleinformatyka (TI), st. inżynierskie (stacjonarne)

Charakterystyka kierunku

Telekomunikacja oraz informatyka to obecnie ściśle ze sobą połączone dziedziny, których rozwój ma niebywały wpływ na funkcjonowanie współczesnego świata. Nie sposób wyobrazić sobie telekomunikacji bez nowoczesnych metod informatycznych, a przetwarzanie informacji odbywa się często w ścisłym powiązaniu z jej transmisją. W telekomunikacji powszechnie wykorzystywane są metody i narzędzia informatyki, między innymi do generowania, przetwarzania, przechowywania i obrazowania informacji, a także do kierowania ruchem w sieciach telekomunikacyjnych. Z drugiej strony, w informatyce wykorzystywane są zaawansowane technologie telekomunikacyjne w lokalnych i rozległych sieciach komputerowych. Stosowane są telekomunikacyjne media transmisyjne (bezprzewodowe i przewodowe, także światłowodowe), protokoły transmisji i urządzenia sieciowe. Ponadto metody i urządzenia telekomunikacji i informatyki tworzą wspólne, jednolite systemy, między innymi w przemyśle. Sieci przemysłowe w inteligentnych budynkach, administracji czy bankowości, internet rzeczy (IoT), sieci mobilne nowych generacji, to wszystko przykłady systemów nazywanych teleinformatycznymi. Ich projektowanie i utrzymanie w ruchu oraz dalszy rozwój wymaga specjalistycznej kadry posiadającej wiedzę zarówno z zakresu telekomunikacji jak i informatyki – potrzebni są specjaliści z zakresu teleinformatyki.

Absolwenci kierunku Teleinformatyka dysponują niezbędną wiedzą w zakresie informatyki i telekomunikacji. Potrafią wykorzystać metody oraz narzędzia informatyczne w zastosowaniach telekomunikacyjnych i uwzględnić najnowsze osiągnięcia telekomunikacji w aplikacjach informatycznych. Mają szeroką wiedzę oraz umiejętności w zakresie projektowania, eksploatacji i testowania sieci komputerowych (przewodowych i bezprzewodowych), sieci sensorycznych, oprogramowania systemów informatycznych, a także urządzeń i systemów telekomunikacyjnych. Posiadają niezbędne kwalifikacje do administracji systemów teleinformatycznych i jako specjaliści z zakresu bezpieczeństwa systemów i sieci komputerowych. Dzięki Teleinformatyce zostają ekspertami w dwóch niezwykle prężnie rozwijających się, a jednocześnie współzależnych od siebie dziedzinach.

Plany studiów, karty przedmiotów i kierunkowe efekty uczenia.

Profil studenta

Kierunek Teleinformatyka jest przeznaczony dla osób zainteresowanych studiami interdyscyplinarnymi w obszarze informatyki i telekomunikacji z elementami elektroniki. Dobrze poradzą sobie na nim osoby, których mocną stroną są nauki ścisłe, jak również posiadające zacięcie techniczne. Wskazana jest chęć nauki programowania i zainteresowane projektowaniem systemów teleinformatycznych i elektronicznych, przede wszystkim cyfrowych.

Wymagania wstępne

Studia inżynierskie na tym kierunku nie wymagają wstępnych kwalifikacji zawodowych (poza egzaminem maturalnym).

Zagadnienia

Studia inżynierskie trwają 7 semestrów (3,5 roku) i kończą się wykonaniem projektu inżynierskiego.

Studenci kierunku TI w pierwszej kolejności otrzymują przygotowanie teoretyczne z matematyki i fizyki, jak również podstawowych przedmiotów technicznych z obszarów informatyki, elektroniki i telekomunikacji.

Następnie zdobywają wiedzę z przedmiotów kierunkowych związanych z informatyką, takich jak:

  • systemy operacyjne,
  • architektura komputerów,
  • inżynieria oprogramowania,
  • systemy mikroprocesorowe i wbudowane,
  • bazy danych,
  • grafika komputerowa,
  • sieci komputerowe,

telekomunikacją:

  • sieci bezprzewodowe,
  • projektowanie sieci telekomunikacyjnych,
  • bezpieczeństwo sieci i systemów,
  • mobilne urządzenia abonenckie,
  • kryptografia,
  • technika światłowodowa,
  • sieci sensorowe,

jak również z zakresu systemów mikroprocesorowych i wbudowanych oraz techniki układów logiki programowalnej (FPGA).

Specjalności

W ramach studiów inżynierskich na kierunku TI nie ma podziału na specjalności.

Profil absolwenta

Kwalifikacje zdobyte w czasie studiów pozwalają na uzyskanie zatrudnienia w branży informatycznej lub telekomunikacyjnej, w szczególności:

  • w firmach zajmujących się rozwojem i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych,
  • w jednostkach gospodarczych tworzących i eksploatujących systemy teleinformatyczne,
  • u operatorów sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych oraz w firmach tworzących oprogramowanie dla tych operatorów,
  • u dostawców usług internetowych,
  • w zakładach produkujących sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny,

Po uzyskaniu tytułu inżyniera, absolwenci mogą natychmiast rozpocząć studia magisterskie na tym samym kierunku. Absolwenci o zainteresowaniach naukowo-badawczych, po uzyskaniu stopnia magistra mogą ubiegać się o przyjęcie na prowadzone przez Wydział AEiI czteroletnie studia III stopnia (doktoranckie) w dyscyplinie informatyka lub elektronika.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie