A A+ A++

Kurs Makrokierunek, studia inżynierskie

Charakterystyka kierunku

Makrokierunek to interdyscyplinarny kurs obejmujący najbardziej pożądane dyscypliny inżynierskie z zakresu robotyki, elektroniki i informatyki. Kurs jest prowadzony w języku angielskim i odpowiada wyzwaniom związanym z szybkim postępem technologii we wspominanych dyscyplinach. Wykladowcy to naukowcy i inżynierowie pracujący w dziedzinach objętych programem studiów, z powodzeniem nauczający zarówno podstaw teoretycznych, jak i praktyki inżynierskiej. Makrokierunek zapewnia nie tylko aktualną wiedzę, ale także całe niezbędne słownictwo zawodowe, nieodzownie potrzebne współczesnemu inżynierowi.

Program studiów odpowiada powszechnym standardom uczelni technicznych w krajach europejskich. Fakt ten umożliwia studentom udział w programach wymiany studenckiej oraz uczestnictwo w semestralnych lub rocznych kursach na uczelniach zagranicznych w ramach studiów. Po ukończeniu piątego semestru studenci dokonują wyboru jednej z trzech proponowanych specjalności pod kątem własnych zainteresowań, co pozwala na poszerzenie umiejętności i wiedzy z Automatyki, Elektroniki bądź Informatyki.

Kurs inżynierski Makrokierunek stanowi przygotowanie do studiów magisterskich na kierunkach: Makrokierunek Automatic Control, Makrokierunek Electronics i Data Science.

Plany studiów, karty przedmiotów i kierunkowe efekty uczenia.

Profil studenta

Ten kierunek studiów jest przeznaczony dla osób zainteresowanych zarówno ogólnymi zagadnieniami związanymi z rozwojem technologii informacyjnych, jak i ich praktycznymi zastosowaniami. Dobór przedmiotów pozwala na ogólną orientacje w możliwościach nowych technologii informacyjnych, jak i zapoznanie się z klasycznymi metodami rozwiązywania problemów w automatyce, elektronice i informatyce. Satysfakcję ze studiów na tym kierunku będą czerpać osoby zainteresowane łączeniem wiedzy z różnych dziedzin w celu rozwiązywania nowych zadań.

Wymagania wstępne

Studia inżynierskie na Makrokierunku nie wymagają wstępnych kwalifikacji zawodowych (poza egzaminem maturalnym). Przyjęcie na studia zależy od liczby punktów uzyskanych   postępowaniu kwalifikacyjnym.

Zagadnienia

W trakcie studiów studenci zapoznają się m.in. z następującymi zagadnieniami:

  • Elektryczne i elektroniczne układy i urządzenia
  • Systemy mikroprocesorowe i
  • Systemy pomiarowe
  • Programowanie komputerów i sieci komputerowe
  • Przetwarzanie sygnałów analogowych i cyfrowych
  • Sztuczna inteligencja

Międzynarodowa wymiana studentów sprzyja nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych i kształtowaniu umiejętności współpracy z osobami z różnych kręgów kulturowych i o różnych profilach wyksztalcenia.

Specjalności

Począwszy od semestru szóstego studia na kierunku są realizowane w trzech specjalnościach:

  • Automatyka
  • Elektronika
  • Informatyka

Oprócz przedmiotów wspólnych, dla każdej ze specjalności wprowadzane są obligatoryjne przedmioty specjalizacyjne oraz proponowany jest wybór dwóch lub trzech przedmiotów z listy przyporządkowanej specjalności. Sprzyja to elastyczności studiów i stwarza możliwość wyboru drogi edukacji jeszcze przed podjęciem studiów magisterskich.

Profil absolwenta

Absolwent Makrokierunku:

  • Posiada gruntowną wiedzę z przedmiotów podstawowych, tj. z matematyki, fizyki, podstaw informatyki
  • Dysponuje wiedzą z nauk technicznych: elektrotechniki, teorii sterowania, elektroniki, metrologii, programowania komputerów, systemów mikroprocesorowych, baz danych, sieci komputerowych, sztucznej inteligencji oraz grafiki komputerowej.
  • Potrafi rozwiązywać praktyczne problemy inżynierskie z wykorzystaniem nabytej wiedzy.
  • Jest przygotowany do pracy w zespole integrującym specjalistów z różnych dziedzin
  • Bardzo dobrze posługuje się językiem angielskim, zarówno fachowym, jak i potocznym, w mowie i piśmie.

Wiedza i umiejętności preferują go do podjęcia pracy w firmach zajmujących się zastosowaniami nowych technologii lub w zespołach projektowych, jak również na stanowiskach badawczych lub dydaktycznych.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie