Start - INZ INF SPEC – Informatyczne Systemy Mobilne i Przemysłowe (ISMIP)
Specjalność: Informatyczne Systemy Mobilne i Przemysłowe (ISMIP) Informatyka, st. Inżynierskie (stacjonarne, niestacjonarne, informatics)
Charakterystyka specjalności
Specjalność kształci inżynierów przygotowanych kompleksowo do projektowania i wytwarzania różnorodnych nowoczesnych systemów informatycznych oddziałujących z fizycznością otaczającego nas świata oraz aplikacji mobilnych lub wbudowanych. Studenci pod opieką prowadzących, na zajęciach projektowych projektują, dokumentują i wykonują systemy informatyczne, programy i aplikacje znajdujące zastosowanie w systemach produkcyjnych oraz innych systemach mających powiązania industrialne, a także osadzanych w urządzeniach.
Na etapie wyboru tej specjalności studenci większością głosów wybierają jeden z trzech przedmiotów dotyczących urządzeń mobilnych oraz systemów wbudowanych. Studenci mogą więc realizować proces wytwarzania aplikacji mobilnych oraz wbudowanych, począwszy od założeń koncepcyjnych i biznesowych, a skończywszy na testowaniu i publikacji aplikacji. Absolwent specjalności jest w stanie kreatywnie poradzić sobie w pracy zawodowej z różnorodnymi zastosowaniami informatyki.
Profil studenta
Specjalność jest przeznaczona dla osób zainteresowanych projektowaniem i oprogramowaniem systemów cybernetyczno-fizycznych oraz komputerowych systemów przemysłowych, a ponadto dla zainteresowanych zagadnieniami projektowania aplikacji dla systemów wbudowanych lub urządzeń mobilnych.
Wymagania wstępne
Udział w specjalności wymaga znajomości podstaw programowania komputerów.
Zagadnienia
W ramach tej specjalności studenci mogą nabyć dodatkową wiedzę w następujących obszarach:
- Praktycznych zagadnień projektowania szeroko pojętych systemów informatycznych, w tym cybernetyczno-fizycznych (Cyber-Physical Systems), Internetu rzeczy (IoT - Internet of Things), Industry 4.0, przemysłowych (Industrial Computer Systems), sieciowych, mobilnych i multimedialnych wykorzystywanych w aplikacjach pracujących w przemyśle i nie tylko.
- Praktycznych zagadnień związanych z tworzeniem aplikacji mobilnych na platformy Android, iOS oraz Windows. Poprzez realizację projektów, zajęcia pozwolą nabyć umiejętności w konstrukcji i implementacji aplikacji na urządzenia mobilne w wybranych środowiskach deweloperskich z wykorzystaniem języków natywnych lub z wykorzystaniem narzędzi wieloplatformowych.
- Projektowania aplikacji na telefony komórkowe lub systemy wbudowane (STM, Raspberry PI) z wykorzystaniem mechanizmów niezależnych od platformy, z użyciem języków HTML, JS lub Python.
- Projektowania opartego o wybrany mikroprocesor lub mikrokontroler. Projekt pozwoli na poznanie zaawansowanych metodyk projektowania, konstruowania i uruchamiania systemów wbudowanych.
Przedmioty specjalnościowe
Przedmiot obowiązkowy na specjalności: Projektowanie systemów cybernetyczno-fizycznych.
Przedmiot wybieralny większością głosów studentów (jeden z trzech): Projektowanie aplikacji mobilnych. Uniwersalne metody projektowania aplikacji na urządzenia mobilne i wbudowane. Systemy mikroprocesorowe i wbudowane.
Profil absolwenta
Absolwent specjalności Informatyczne Systemy Mobilne i Przemysłowe uzyskuje kompetencje z zakresu zastosowania informatyki w systemach przemysłowych, wbudowanych oraz na urządzeniach mobilnych. Jest on przygotowany do pracy w zespołach tworzących rozwiązania informatyczne o charakterze aplikacyjnym w oparciu o nowoczesny sprzęt informatyki przemysłowej oraz najnowsze technologie mobilne, narzędzia oraz środowiska programistyczne.
Rozpowszechnienie się w różnych zastosowaniach smartfonów i tabletów spowodowało wzrost zapotrzebowania na oprogramowanie mobilne umożliwiające mobilny dostęp do danych i mobilne sterowanie. W związku z tym, jednym z celów specjalności ISMiP jest przygotowanie absolwentów do budowy nowych, mobilnych aplikacji oraz dostosowanie aplikacji użytkowanych w przedsiębiorstwie do mobilnych platform, przy zapewnieniu integracji wszystkich tych rozwiązań i zapewnieniu im bezpieczeństwa.
Innowacyjne technologie informatyczne znajdują ponadto coraz szersze zastosowanie w przemyśle oraz systemach wbudowanych. Na rynku pracy obserwuje się jednak brak wysokokwalifikowanych specjalistów potrafiących stosować rozwiązania informatyczne w tej branży. Specjalność jest dedykowana do tych osób, którzy chcieliby tę lukę zapełnić.