A A+ A++

Elektronika  i Telekomunikacja, st. Inżynierskie (stacjonarne, niestacjonarne)

Charakterystyka kierunku

Według Banku Danych o Inżynierach, wśród poszukiwanych w najbliższych latach specjalistów liczną grupę będą stanowić inżynierowie elektronicy. Dyplom inżyniera elektronika, renomowanej uczelni, jaką jest Politechnika Śląska w Gliwicach, można uzyskać podejmując studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki (AEI). Wydział posiada ponad 50-letnią tradycję w kształceniu na najwyższym poziomie. Zajęcia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja prowadzone są przez doświadczoną i wysokokwalifikowaną kadrę. Począwszy od roku akademickiego 2012/2013 obowiązuje znacznie zmodyfikowany plan studiów pierwszego stopnia (inżynierskich). Wprowadziliśmy nowe przedmioty z zakresu programowania komputerów i układów cyfrowych takie, jak: „Programowanie obiektowe”, „Języki opisu sprzętu”, „Programowanie mikrokontrolerów”. Zwiększyliśmy liczbę godzin zajęć o charakterze praktycznym (laboratoriów i projektów). Większa jest też liczba godzin przedmiotów obieralnych oraz liczba par przedmiotów wariantowych (student wybiera jeden z dwóch przedmiotów). Modyfikowany zgodnie z potrzebami rynku pracy plan studiów oraz rzetelnie prowadzony proces dydaktyczny sprawiają, że absolwent kierunku Elektronika i Telekomunikacja Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki w Gliwicach może z powodzeniem realizować wszelkie zadania, jakie stawiane są dziś przed inżynierem elektronikiem.

Plany studiów, karty przedmiotów i kierunkowe efekty uczenia.

Profil studenta

Ten kierunek studiów jest przeznaczony nie tylko dla osób już zajmujących się elektroniką, ale dla wszystkich interesujących się naukami ścisłymi i techniką, nawet jeśli zdecydują kształcić się w nowej dziedzinie. Materiał przerabiany na wykładach, ćwiczeniach i laboratoriach umożliwia stopniowe zgłębienie wiedzy i umiejętności potrzebnych w praktyce inżyniera elektronika.

Wymagania wstępne

Studia inżynierskie na tym kierunku nie wymagają wstępnych kwalifikacji zawodowych (poza egzaminem maturalnym).

Zagadnienia

W trakcie studiów studenci nabywają wiedzę m.in. w następujących obszarach:

  • Przetwarzania sygnałów analogowych i cyfrowych
  • Analizy i syntezy elektronicznych układów analogowych i cyfrowych
  • Programowania mikrokontrolerów i sterowników przemysłowych
  • Programowania komputerów, w tym obiektowego
  • Telekomunikacji, sieci komputerowych i radiokomunikacji
  • Elektroniki biomedycznej
  • Technologii mikroelektronicznych.

Specjalności

Specjalności na kierunku Elektronika i Telekomunikacja są obierane na drugim stopniu studiów.

Profil absolwenta

Absolwent kierunku Elektronika i Telekomunikacja:

  • Posiada szeroką wiedzę z dziedziny elektroniki i telekomunikacji. Ma również podstawową wiedzę z zakresu informatyki i automatyki, potrafi korzystać z profesjonalnego komputerowego oprogramowania inżynierskiego, zna języki obce.
  • Jest bardzo dobrze przygotowany teoretycznie i praktycznie do podjęcia twórczej pracy zawodowej, potrafi projektować, eksploatować i testować nowoczesne układy i urządzenia elektroniczne oraz systemy sterowania i przetwarzania informacji.
  • Może podjąć pracę w zakładach produkujących sprzęt elektroniczny i komputerowy, w firmach zajmujących się rozwojem i wdrażaniem nowoczesnych środków techniki telekomunikacyjnej, w firmach wdrażających innowacyjne technologie, w placówkach naukowo-badawczych i w szkolnictwie wszystkich szczebli.

Absolwenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych kierunku Elektronika i ­Telekomunikacja są dobrze przygotowani do wykonywania zawodu inżyniera elektronika i znajdują zatrudnienie w zakładach produkujących, zespołach projektowych, placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie.

Przykładowe miejsca pracy:

  • Aldec Adt (Katowice),
  • Cadence Designs Systems (Katowice),
  • Delphi Poland (Kraków),
  • EMAG Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa (Katowice),
  • ENTE Sp. z o.o.(Gliwice),
  • Evatronix S.A.(Bielsko-Biała),
  • Mentor Graphics (Katowice),
  • Zakład Elektroniki Górniczej ZEG S.A. (Tychy),
  • Zakład Urządzeń Komputerowych ZUK-ELZAB S.A. (Zabrze),
  • Operatorzy sieci komórkowych.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie