Automatyka i Robotyka, studia inżynierskie (stacjonarne, niestacjonarne)

Charakterystyka kierunku

Kierunek automatyka i robotyka jest jednym z najatrakcyjniejszych kierunków studiów technicznych, umożliwiającym absolwentom wykonywanie satysfakcjonującej pracy w wyuczonym zawodzie, zwłaszcza w regionie śląskim, gdzie otworzyły lub otwierają swe przedstawicielstwa liczne koncerny międzynarodowe i przedsiębiorstwa lokalne funkcjonujące w obszarze gospodarki opartej na wiedzy. Program kształcenia jest na bieżąco konsultowany z przedstawicielami przemysłu oraz studentami. Obejmuje on wiele zajęć w bezpośrednim kontakcie z nowoczesną aparaturą. Przygotowuje zarówno do pracy indywidualnej, jak również w małym i dużym zespole, gdzie najistotniejsze jest rozwiązywanie praktycznych problemów i wykonanie projektów związanych ze sterowaniem układami automatyki i robotyki, ze szczególnym uwzględnieniem technik sterowania mikroprocesorowego, a także przetwarzaniem informacji. Potwierdzeniem najwyższej jakości kształcenia na kierunku automatyka i robotyka na Wydziale AEI jest ocena wyróżniająca Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Plany studiów, karty przedmiotów i kierunkowe efekty uczenia.

Profil studenta

Ten kierunek studiów jest przeznaczony dla osób zainteresowanych zarówno ogólnymi zagadnieniami budowy systemów automatyki i robotyki, jak i specjalistycznymi zagadnieniami identyfikacji i sterowania złożonymi układami automatyki i robotyki. Dobrze poradzą sobie na nim osoby o zacięciu technicznym i te o zamiłowaniach do nauk ścisłych.

Wymagania wstępne

Studia inżynierskie na tym kierunku nie wymagają wstępnych kwalifikacji zawodowych (poza egzaminem maturalnym).

Zagadnienia

W trakcie studiów studenci nabywają wiedzę w następujących obszarach:

• programowanie obliczeń komputerowych
  • elektrotechnika i elektromechanika
  • technika cyfrowa
  • bazy danych
  • podstawy miernictwa
  • podstawy automatyki
  • podstawy elektroniki
  • podstawy materiałoznawstwa
  • dynamika procesów
  • podstawy robotyki
  • oprogramowanie systemów pomiarowych
  • systemy mikroprocesorowe
  • metody sztucznej inteligencji
  • zautomatyzowane systemy wytwarzania
  • sieci przemysłowe i protokoły komunikacyjne
  • programowanie sterowników i systemów nadzoru dyspozytorskiego
  • systemy automatyki budynkowej

Specjalności

Poszczególne obszary tematyczne mogą być indywidualnie rozwijane na ostatnich latach studiów poprzez wybór specjalności kierunkowych. Studenci mogą poszerzać swoją wiedzę w ramach następujących specjalności:

• automatyka procesowa
  • technologie informacyjne w automatyce i robotyce
  • automatyka i eksploatacja inteligentnych budynków

Specjalność automatyka procesowa pozwala na zapoznanie się z zagadnieniami przemysłowych pomiarów wielkości fizycznych, wykorzystania urządzeń wykonawczych, projektowania i prototypowania dedykowanych układów sterowania oraz sterowania jakością i produkcją.

Specjalność technologie informacyjne w automatyce i robotyce, jak sama nazwa wskazuje, jest ukierunkowana na zastosowanie rozwiązań informatyki przemysłowej w systemach sterowania, programowanie takich systemów i przetwarzanie informacji.

Specjalność automatyka i eksploatacja inteligentnych budynków jest prowadzona wspólnie z Wydziałem Inżynierii Środowiska i Energetyki. Obejmuje ona dwie podspecjalizacje, jedną zorientowaną na zagadnienia związane z automatyką i sterowaniem różnych systemów w budynkach, i drugą zorientowaną na eksploatację inteligentnych budynków.

Profil absolwenta

Absolwenci kierunku Automatyka i Robotyka posiadają wiedzę z zakresu przedmiotów, związanych ze sterowaniem procesami ciągłymi i dyskretnymi, inżynierią procesową i systemową, systemami komputerowymi i mikroprocesorowymi, automatyzacją procesów technologicznych i układów autonomicznych, a także robotyką, układami mobilnymi. Posiadają umiejętności, niezbędne przy projektowaniu i programowaniu różnorodnych układów sterowania, w programowaniu off-line i on-line robotów przemysłowych i zrobotyzowanych gniazd produkcyjnych, robotów mobilnych oraz urządzeń autonomicznych. Są bardzo dobrze przygotowani teoretycznie i praktycznie do podjęcia pracy zawodowej, w zależności od specjalności, jako projektanci i użytkownicy:

• nowoczesnych systemów automatyki, w tym automatyki procesowej i budynkowej,
  • utrzymania ruchu obiektów przemysłowych oraz użyteczności publicznej,
  • układów sterowania robotów, urządzeń mobilnych, samochodów i samolotów,
  • systemów biotechnologicznych i energetycznych,
  • systemów komputerowych, monitorujących, pomiarowych i decyzyjnych w realiach wymagań przemysłu 4.0.

Absolwenci znajdą zatrudnienie w:

• zakładach oraz firmach projektujących, wytwarzających i stosujących sprzęt automatyki,
  • firmach projektujących i programujących systemy sterowania,
  • centrach komputerowych, jednostkach utrzymania ruchu,

ośrodkach badawczo-rozwojowych, zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem nowych, zautomatyzowanych procesów wytwórczych, transportowych i technologicznych.