ico

Specjalność: Menedżer ds. controllingu i finansów

Od roku akademickiego 2019/20 na studiach drugiego stopnia kierunku Zarządzanie oferowana jest specjalność Menedżer ds. controllingu i finansów. Podstawowym celem specjalności jest ukierunkowanie studentów na finansowy wymiar zarządzania organizacjami komercyjnymi i niekomercyjnymi.

Celem studiów jest zapoznanie studentów z teoretycznymi i praktycznymi aspektami funkcjonowania systemu controllingu w organizacji oraz kwestiami związanymi z realizacją krótko- i długoterminowej polityki finansowej przedsiębiorstw, administracji oraz organizacji niekomercyjnych. Student w procesie kształcenia nabywa kluczową wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania finansami w przedsiębiorstwach, co pozwala mu znaleźć zatrudnienie praktycznie w każ-dym podmiocie gospodarczym funkcjonującym na rynku. Jest profesjonalnym specjalistą finansowym, który potrafi wykorzystać nowoczesne metody i techniki rachunkowe, finansowe, statystyczno-ekonometryczne i informatyczne w procesie zarządzania przedsiębiorstwem. Studia te pozwolą uczestnikom praktycznie realizować proces operacyjnego jak i strategicznego controllingu finansowego w przedsiębiorstwie oraz w grupie kapitałowej poprzez wybór właściwych narzędzi analitycznych rachunku kosztów, przygotowanie planów finansowych, monitorowanie ich wykonania oraz przygotowanie informacji finansowych na potrzeby decyzyjne menedżerów różnych szczebli. Program dostosowany jest do standardów przyjętych w praktyce gospodarczej, aktualnych międzynarodowych trendów w obszarze zarządzania finansami oraz potrzeb controllerów finansowych działających zarówno w globalnych korporacjach, jak i przedsiębiorstwach o lokalnej skali działania.

Możliwości zatrudnienia
Absolwenci tej specjalności dzięki szerokiej wiedzy z zakresu controllingu i zarządzania finansami predestynowani są do pracy w działach finansów, budżetowania, analiz ekonomicznych i rachunkowości zarządczej. Znajomość zagadnień finansów i nowoczesnych metod zarządzania pozwala na zatrudnienie w firmach konsultingowych oraz w organizacjach sfery usług finansowych - bankach, firmach ubezpieczeniowych, funduszach inwestycyjnych, agencjach ratingowych, itp.