Start - Kształcenie - Student - Erasmus+ na Wydziale - Erasmus Praktyki
Wyjazdy na praktyki zagraniczne
z Programem ERASMUS+
Kryteria kwalifikacji
- System kwalifikacji na wyjazdy jest dwustopniowy, obejmuje:
- kwalifikację wydziałową – przeprowadzaną przez Wydziałową Komisję Kwalifikacyjną
- kwalifikację centralną – podczas której aplikacje studentów zakwalifikowanych przez Wydziały oceniane są przez Sekcję Wymiany Międzynarodowej w Dziale Współpracy z Zagranicą.
Warunki kwalifikacji na wyjazd na praktyki
- Wyjechać mogą czynni (bez zaległości w nauce i wpisów warunkowych) studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych;
- Student urlopowany nie może przystąpić do kwalifikacji;
- Pod uwagę brana jest średnia ocen z dotychczasowego przebiegu studiów, (tę informację uzyskasz w Biurze Obsługi Studenta – BOS);
- Istotna jest dobra znajomość języka obcego, uznanego za język roboczy w ośrodku zagranicznym (zalecany jest poziom znajomości języka minimum B2);
- Znajomość języka kraju docelowego jest dodatkowym atutem;
- Warto wykazać się zaangażowaniem w działalność studencką, naukową lub ukierunkowaną na umiędzynarodowienie Instytutu / Uczelni;
- Student może uczestniczyć w mobilności Programu Erasmus+ maksymalnie 12 miesięcy na każdym stopniu studiów, niezależnie od formy mobilności (okresy pobytu na studiach i praktykach sumują się);
- Wyjechać mogą wyłącznie studenci po 1 semestrze studiów pierwszego stopnia / studiów pięcioletnich magisterskich.
- UWAGA! Na praktyki mogą wyjechać również absolwenci (do 12 m-cy od daty zakończenia studiów rozumianej jako data złożenia egzaminu dyplomowego, ale kwalifikacja na wyjazd musi nastąpić przed tą datą).
Terminy naboru kandydatów - kiedy aplikować?
- Kwalifikacja kandydatów odbywa się do ostatniego dnia każdego miesiąca i prowadzona jest do wyczerpania środków stypendialnych.
- Nabór na praktyki ma charakter ciągły.
- Decyduje kolejność zgłoszeń.
- Zgłoś swoją kandydaturę wstępnie u Wydziałowego Koordynatora na spotkaniu rekrutacyjnym.
- Istnieje możliwość zgłoszenia kandydatury na praktyki po terminie rekrutacji, w trakcie roku akademickiego, w ramach dostępnych środków.
Jak długo trwa praktyka?
- Minimalny czas trwania praktyki to 2 miesiące.
- Studentowi w trakcie cyklu kształcenia przysługuje 12 miesięcy mobilności w ramach programu Erasmus+, wszystkie wyjazdy w ramach studiów wliczane są do tego okresu.
Kiedy wyjechać na praktyki zagraniczne?
- Miesiące wakacyjne (lipiec, sierpień, wrzesień) w ramach jednego roku akademickiego.
- Jeśli praktyka przedłuży się na październik, możesz wystąpić o indywidualną organizację studiów na ten okres.
Charakter praktyk
- Możesz wyjechać na praktyki do firm, przedsiębiorstw, instytutów badawczych itp., z uwzględnieniem ograniczeń statusu instytucji przyjmującej podanych w Przewodniku Programu Erasmus+.
- Możesz w ramach praktyk zagranicznych realizować obowiązkową praktykę studencką przewidzianą w planie studiów lub odbyć praktykę dodatkowo w celu podniesienia swoich kwalifikacji, w tym językowych.
- Charakter instytucji przyjmującej i zakres praktyki powinien, w miarę możliwości, odpowiadać zakresowi praktyk przewidzianych w programie studiów.
Zasady finansowania
- Finansowaniu stypendium Programu Erasmus+ podlega okres wyjazdu na praktyki:
- wyjazd minimalnie na 2 miesiące.
- Stawki stypendialne uzależnione są od kraju docelowego wg przypisanej mu grupy, miesięcznie oscylują w granicach 750 - 820 EUR.
- Osoby (studenci i absolwenci) zakwalifikowane na wyjazd, które będą spełniać kryteria ujęte w definicji „osób z mniejszymi szansami” będą otrzymywać dodatkowo kwotę 250 EUR na każdy miesiąc pobytu niezależnie od rodzaju wyjazdu.
Jak znaleźć praktyki?
- Wybierz Instytucję, w której mógłbyś odbywać praktykę. W celu znalezienia firmy możesz skorzystać z informacji zamieszczanych na stronie internetowej Sekcji Wymiany Międzynarodowej. Pamiętaj, że praktyka musi być związana z Twoim kierunkiem studiów!
- Uruchom swoich znajomych i rodzinę mieszkających za granicą z prośbą o pośrednictwo w znalezieniu firmy, instytucji gotowej przyjąć Cię na praktykę.
- Skorzystaj z poniższych platform internetowych:
Jak aplikować?
- Wypełnij zgłoszenie (patrz załaczniki) i przynieś ze sobą na spotkanie rekrutacyjne lub wyślij skan mailowo do Koordynatora – mgr Jacek Pradela Jacek.Pradela@polsl.pl
- Informacje na temat średniej uzyskasz w BOS.
- Deklarowana w ZGŁOSZENIU działalność na rzecz Wydziału / Uczelni powinna być udokumentowana.
- Zaczekaj na wyniki Komisji Rekrutacyjnej i ogłoszenie listy zakwalifikowanych i listy rezerwowej.
A gdy uzyskasz informację o zakwalifikowaniu…
- W celu prawidłowego dopełnienia wszystkich formalności związanych z wyjazdem na praktyki w ramach Programu ERASMUS+ zapoznaj się z zasadami wyjazdów na stronie internetowej Sekcji Wymiany Międzynarodowej: https://www.polsl.pl/rn3-1-dwz-swm/
- Po uzyskaniu informacji z Sekcji Wymiany Międzynarodowej, student przygotowuje następujące dokumenty:
- Student Application Form (SMS/SMP=SMT) – formularz aplikacyjny studenta praktykanta;
- Learning Agreement for Traineeships (Training Agreement) – TA, czyli program praktyki zaplanowany do realizacji za granicą;
- Program praktyki TA może nie mieć przypisanej liczby punktów ECTS, jednak zawsze musi być powiązany z kierunkiem studiów studenta, a ocena z praktyki musi być uwzględniona w wykazie osiągnięć studenta;
- Wniosek o wyjazd za granicę
- Niezbędne dokumenty należy złożyć w Sekcji Wymiany Międzynarodowej, ul. Akademicka 2A, pokój nr 48, budynek Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, na około 4 tygodnie przed wyjazdem.
- Po zatwierdzeniu wszystkich dokumentów pracownik Sekcji Wymiany Międzynarodowej odpowiedzialny za dany Wydział rozpocznie procedurę podpisywania umowy stypendialnej.
… i zaczynaj odliczanie do wyjazdu!!!!
Załączniki:
Wszystkie druki potrzebne do wyjazdu na praktykę są do pobrania pod poniższym adresem:
https://www.polsl.pl/rn3-1-dwz-swm/aplikowanie-student/
Do kontaktu serdecznie zaprasza:
Wydziałowy Koordynator programu Erasmus+:
mgr Jacek Pradela
Email: Jacek.Pradela@polsl.pl