A A+ A++


MB4

MODELOWANIE I OPTYMALIZACJA UKŁADÓW MECHANICZNYCH na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn



Charakterystyka specjalności

Specjalność ma charakter interdyscyplinarny, a jej absolwenci otrzymują głęboką wiedzę z zakresu metod komputerowych w analizie, projektowaniu oraz optymalizacji maszyn i urządzeń. Specjalność realizowana jest przy współpracy z firmą MESco Sp. z o. o. 

 Od momentu swojego powstania MESco (1994r.) specjalizuje się w zastosowaniach Metody Elementów Skończonych w nauce i technice. Kluczowymi elementami obecnej pozycji MESco jest wiodąca na rynku technologia ANSYS oraz zespół doświadczonych specjalistów w dziedzinie symulacji komputerowej. Do klientów biura należy większość wyższych uczelni technicznych w Polsce, wiodące firmy technologiczne oraz wiele instytutów naukowych. MESco jest również sponsorem licznych zespołów studenckich z całego kraju.


Dlaczego warto wybrać naszą specjalność?

Specjalność MB4, posiadająca już wieloletnią i ugruntowaną pozycję na Wydziale MT,  umożliwia zdobycie wiedzy I umiejętności z zakresu projektowania, konstruowania  oraz przygotowania produkcji maszyn i urządzeń w różnych gałęziach przemysłu. Szczególny nacisk kładziony jest na zagadnienia związane z symulacjami komputerowymi oraz z optymalizacją na poszczególnych etapach projektowania i wytwarzania. Ponadto w Katedrze MiIO prężnie działają dobrze znane większości studentów Wydziału koła naukowe, tj. Koło Naukowe Metod Komputerowych Mechaniki organizujące m.in. coroczną konferencję studencką oraz Koło Naukowe PolSl Racing, znane z budowy bolidów oraz motocykli osiągających sukcesy w międzynarodowych zawodach.


Program specjalności

Wybierając MB4 będziesz studiować m.in. zagadnienia z następujących dziedzin: modelowanie, mechanika materiałów, metoda elementów skończonych (MES), zagadnienia cieplno-przepływowe, programowanie, metody eksperymentalne mechaniki, systemy CAx, metody optymalizacji oraz różne metody obliczeniowe mechaniki.

Dodatkowo patron specjalności oferuje: kursy z zakresu obsługi oprogramowania ANSYS oraz materiały szkoleniowe, wsparcie kół naukowych Katedry, wsparcie konferencji studenckich „Metody Komputerowe”, udział w konferencji SYMULACJA, kontakty z klientami z branży oraz staże dla najlepszych z szansą na zatrudnienie.

Sylwetka absolwenta i perspektywy zatrudnienia

Dzięki zdobytym umiejętnościom praktycznym oraz dzięki bardzo dobrej podbudowie teoretycznej, absolwenci bez problemu znajdują zatrudnienie w przemyśle maszynowym
i samochodowym, biurach projektowych, jednostkach naukowo-badawczych, firmach zajmujących się technikami sztucznej inteligencji oraz zapleczu naukowo-badawczym średnich i małych przedsiębiorstw wytwórczych i usługowych.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie