Miasto przyjazne środowisku – gra planszowa

Celem zadania konkursowego jest przygotowanie gry planszowej dla kilku osób, w trakcie której tworzone jest nowoczesne miasto przyjazne środowisku.
Wszyscy chcemy żyć w świecie bez ekstremalnych, wyniszczających przyrodę, zagrażających ludziom zjawisk klimatycznych, związanych z ociepleniem klimatu. Aby tak było musimy podjąć działania proekologiczne.
„Europejski Zielony Ład” jest planem działania na rzecz przeciwdziałania degradacji środowiska naturalnego. W plan ten wpisuje się między innymi zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń powietrza. Budynki i ich użytkowanie w bardzo dużym stopniu oddziałują na środowisko naturalne, zużywając energię i produkując zanieczyszczenia. Obecnie budynki zużywają aż 40% całej produkowanej energii i generują 36% emisji CO2. Dlatego nowe budynki powinny być budynkami energooszczędnymi, pasywnymi, a nawet zeroenergetycznymi: energia w nich zużywana powinna pochodzić głównie ze źródeł odnawialnych, a same budynki powinny być budowane z surowców ekologicznych. W budynkach istniejących istnieje ogromny potencjał oszczędności zużywanej energii i redukcji emisji CO2 poprzez kompleksową termomodernizację: ocieplenie przegród zewnętrznych budynków, wymianę okien, modernizację instalacji wewnętrznych (ogrzewania, wentylacji, ciepłej wody, oświetlenia) oraz modernizację źródeł ciepła w budynkach (np. pompy ciepła, kotły na biomasę, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne).
W celu likwidacji tzw. „niskiej emisji” (czyli emisji szkodliwych substancji związanej ze stosowaniem w domach jednorodzinnych przestarzałych technologicznie kotłów opalanych paliwem złej jakości) wprowadzane są uchwały antysmogowe, mające przyczynić się do poprawy jakości powietrza, przez wymianę starych kotłów tzw. „kopciuchów” na nowoczesne źródła ciepła.
Budynki na terenach miejskich często zasilane są z centralnych źródeł ciepła: ciepłowni, elektrociepłowni poprzez sieć ciepłowniczą. Zamiana węglowych źródeł ciepła na ekologiczne (kotły opalane biomasą, zastosowanie gazowych urządzeń kogeneracyjnych – równoczesne wytwarzanie ciepła i prądu elektrycznego) oraz wprowadzanie nowoczesnych instalacji odsiarczania spalin – takie zmiany muszą nastąpić w najbliższym czasie, aby zrealizowany został cel, jakim jest przejście na gospodarkę niskoemisyjną w roku 2040.
Miasta przyjazne środowisku to nie tylko problemy związane z budynkami. W ekologicznych miastach należy wdrażać ekorozwiązania w różnych dziedzinach, np. związanych z rozwojem obszarów zielonych (np. sadzenie drzew, zakładanie parków, aby zapobiec tzw. zjawisku „betonozy”), ekologicznym transportem, racjonalną gospodarką odpadami (m.in. plastikiem, który jest potężnym zagrożeniem dla naszej planety).
Zadanie konkursowe jest zadaniem koncepcyjno-plastycznym realizowanym w formie rodzinnej gry planszowej z opisem gry, planszą, kartami, pionkami itp. Gra jest przeznaczona dla kilku uczestników.
Zaproponowane ogólne zasady gry:
Na początku gry uczestnicy dysponują pewną liczbą żetonów symbolizujących pieniądze. W następnych etapach gry w zamian za inwestycje energooszczędne i ekologiczne uczestnicy czerpią zyski z zaoszczędzonej w ten sposób energii – otrzymują dodatkowe środki pieniężne, które muszą wydać na nowe inwestycje. W grze należy zaplanować bonusy i nagrody za specjalne działania ekologiczne (np. budowanie nowych domów i wyposażenie ich w odnawialne źródła ciepła (OZE), termomodernizację istniejących budynków oraz kotłowni, ekologiczny transport, racjonalną gospodarka wodą i odpadami itp.). Zadaniem jest wprowadzenie do gry jak największej liczby działań proekologicznych w mieście oraz przedstawienie tych działań w postaci elementów atrakcyjnej gry planszowej.
Zadanie będzie realizowane w zespole i będzie składało się z kilku etapów:
Etap 1: Wybór rozwiązań ekologicznych do zastosowania w grze.
Etap 2: Przygotowanie koncepcji przebiegu gry planszowej.
Etap 3: Przygotowanie planszy oraz akcesoriów do gry (pionki, karty, żetony itp.).
Etap 4: Przygotowanie opisu zasad gry.
Polecamy materiały do zapoznania się:
podręcznik o odnawialnych źródłach energii
artykuł o ekologicznym transporcie miejskim
Linki do materiałów pomocniczych z tekstu wprowadzenia:
Ocenie podlegać będzie merytoryczna wartość pracy, forma plastyczna-plansza wraz z elementami składowymi gry oraz opis reguł gry obejmujących koncepcję autorów. Wykonana praca będzie oceniana według ściśle określonych kryteriów:
- Zgodność z tematem – 0-10%
- Liczba zastosowanych rozwiązań ekologicznych– 0-40%
- Estetyka pracy – 0-20%
- Kreatywność w doborze akcesoriów do gry – 0-30%
Należy zwrócić uwagę na jakość i ilość zgromadzonych informacji oraz materiałów (gadżetów) zawartych w grze, zawartość merytoryczną, estetykę wykonania, jak również atrakcyjność gry planszowej.
Efektem zadania konkursowego jest zdobycie wiedzy z zakresu ochrony środowiska naturalnego w mieście. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, termomodernizacja budynków, źródeł ciepła i instalacji, a także zastosowanie innowacyjnych technologii wykorzystania energii przyczyniają się do przekształcenia miast w ekomiasta. Już niedługo, wchodząc w dorosłe życie, będziecie czynnie uczestniczyć w tym procesie. Zmniejszcie ślad węglowy budynków!