A A+ A++

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie

Dariusz Aksamit

Popularyzator, działacz NGO, naukowiec Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, a także nauczyciel fizyki w Niepublicznej Szkole Podstawowej EduLab. Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Jest przewodniczącym Rady Fundacji Marsz dla Nauki, członkiem Rady Fundacji Rozwoju przez Całe Życie oraz członkiem zarządu Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej. Za ponad dekadę działalności z zakresu komunikacji naukowej został laureatem nagrody „Popularyzator Nauki 2018”. Jest również finalistą pierwszej polskiej edycji konkursu FameLab, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik.

Iwona Flanczewska-Rogalska

rzecznik prasowa Politechniki Śląskiej. Dziennikarka telewizyjna z ponad 20-letnim stażem w TVP.S.A. Reporterka, prezenterka, publicystka. Autorka i wydawczyni programów społecznych, naukowych, edukacyjnych, ekonomicznych i politycznych. Trenerka z zakresu wystąpień publicznych, autoprezentacji i współpracy z mediami. Wykładowczyni akademicka z zakresu komunikacji społecznej i dziennikarstwa specjalistycznego. Zastępca dyrektora Centrum Promocji i Komunikacji Politechniki Śląskiej.

Katarzyna Głuch-Juszkiewicz

Dziennikarka radiowa, popularyzatorka nauki i ekologii, autorka podcastów „Nauka każdego dnia” i „Nauka na UKFie” oraz audycji radiowych. Trenerka głosu, którą znają z pewnością wszyscy użytkownicy słynnego programu antywirusowego. Nauczycielka akademicka na kierunkach dziennikarstwo i komunikacja. Prezentuje w przystępny sposób zawiłości różnych dziedzin nauki, zabiera swoich słuchaczy do laboratoriów, pracowni lub muzeów. Autorka cykli edukacyjnych o historii regionu, historii radia i ekologii. Laureatka nagrody POP Science 2022 w kategorii podcast popularnonaukowy.

Mariusz Gogól

Biolog, biochemik, popularyzator nauki związany ze Stowarzyszeniem „Rzecznicy Nauki”. Założyciel firmy „Mariusz Gogól Edukacja & Komunikacja Naukowa”, której celem są szkolenia z zakresu komunikacji naukowej i popularyzacji, a także wspieranie instytucji w projektach popularnonaukowych. Redaktor działu nauk biologicznych w czasopiśmie „Academia” Polskiej Akademii Nauk. Współpracował z wieloma podmiotami, takimi jak: Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwo Nowa Era, Fundacja Nauka. To Lubię, Fundacja Marsz dla Nauki, Centrum Nauki Kopernik czy Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Częsty gość kanału Copernicus, gdzie tworzy filmy popularnonaukowe i prowadzi podcast „Wokół Życia”. Laureat nagrody „Naukowiec Przyszłości” 2024.

Anna Korzekwa-Józefowicz

Ekspertka ds. komunikacji w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki. Pełnomocniczka dyrektora Narodowego Centrum Nauki ds. komunikacji, wieloletnia rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Warszawskiego i szefowa Biura Prasowego (2007-2020), pełnomocniczka rektora ds. komunikacji (2017-2020), założycielka .edu PR (szkolenia z zakresu media relations), członkini zespołu ds. komunikacji 4EU+ European University Alliance, który skupia sześć uczelni europejskich (2019-2020) i Working Group on Communication stowarzyszenia Science Europe (od 2021).

Tomasz Książczyk

Trener dydaktyki aktywnej, wirtualny astronauta analogowy, absolwent Szkoły Trenerów Meritum i doktor nauk biologicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy edukacyjnej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Popularyzuje nauki przyrodnicze i uwielbia rzepak – owoc miłości rzepy i kapusty. W międzyczasie pasjonuje się edukacją wolnościową i demokratyczną – współtowarzysz podróży w procesie edukacji dzieci jako mentor i tutor szkół wolnościowych. Na co dzień opowiada o Wszechświecie jako Ambasador Edukacji Kosmicznej w ramach programu działającego przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Gdzieś pomiędzy pasją a misją zgłębia idee oparte na szacunku i współdziałaniu we wzajemnych relacjach dorosłych z dziećmi.

Jarosław Juszkiewicz

Dziennikarz naukowy i lektor. Od niemal ćwierć wieku związany z Planetarium Śląskim w Chorzowie, autor seansów popularnonaukowych, od 2018 roku rzecznik prasowy tej placówki. Wychowany w radiu publicznym, w styczniu 2022 roku dołączył do zespołu Radia 357, dla którego przygotowuje cykle podcastów i cykliczną audycję poświęconą nowym technologiom. Jego kanał „Kieruj się na południe” w serwisie YouTube subskrybuje ponad 100 000 osób. Jest autorem pierwszego podcastu dla młodzieży poświęconego astronomii i astronautyce pt. „Kieruj się w kosmos”.

Natalia Osica

Promuje porozumienie nauki i biznesu, prowadzi firmę Pro Science, której celem jest zwiększanie liczby naukowców zaangażowanych we współpracę z biznesem i społeczeństwem. Jest socjolożką wyspecjalizowaną w zakresie komunikacji społecznej, rozwiązywania konfliktów, mediacji i negocjacji. Od ponad dekady działa na styku świata akademickiego i gospodarki, która potrzebuje prac badawczo-rozwojowych i zaawansowanych technologii. Na co dzień wspiera naukowców, instytuty naukowe i badawcze oraz uczelnie w budowaniu widoczności, wizerunku i relacji z otoczeniem. Z kolei podmiotom z sektora R&D pomaga docierać do naukowców.

W latach 2009-2012 rzeczniczka prasowa i szefowa działu PR w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie zbudowała Centrum Prasowe, za które otrzymała wiele nagród, w tym tytuł „Popularyzatora Nauki” od redakcji Nauka w Polsce PAP. Przez kilka lat pełniła funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych. "Naukowcy chcą współpracować z otoczeniem, tylko nie wiedzą, jak. Komunikacja odblokowuje potencjał nauki" - to myśl przewodnia, którą Natalia realizuje od kilkunastu lat. Współautorka bezpłatnej książki dla naukowców pt. „Sztuka promocji nauki” (wyd. OPI-PIB).

Jan Stradowski

Dziennikarz naukowy o szerokich zainteresowaniach, z wykształcenia – lekarz medycyny. Pisze głównie o medycynie, biologii, ewolucjonizmie i nowych technologiach. Przez wiele lat pracował w redakcjach prasowych, takich jak „Gazeta Wyborcza”, „Wprost” i „Focus”. Obecnie jest redaktorem prowadzącym serwisu internetowego „National Geographic”. Od 2013 r. prowadzi też autorski program "Człowiek 2.0" w TOK FM.

Aleksandra Ziembińska-Buczyńska

Naukowczyni z 19-letnim doświadczeniem dydaktycznym i popularyzatorskim, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki, laureatka wielu nagród za działania popularnonaukowe i naukowe, członkini Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki oraz zastępczyni przewodniczącego Rady Upowszechniania Nauki PAN; ma szerokie doświadczenie w popularyzacji nauki w różnorodnych formach przekazu dopasowanych do odbiorcy oraz doświadczenie trenerskie w zakresie komunikacji naukowej i popularyzacji nauki.