Start - Prawo po stronie nauki

Prawo po stronie nauki
Popularyzatorki i popularyzatorzy nauki coraz częściej stają się podmiotami ataków, szczególnie w internecie. Brak wiedzy na temat dostępnych środków ochrony prawnej utrudnia skuteczną walkę o własne interesy, którą w pewnych okolicznościach należy podjąć. Jako Szkoła zajmująca się edukacją prawną, chciałybyśmy pokazać, że prawo przewiduje mechanizmy obrony przed bezprawnym znieważaniem, zniesławianiem czy innym naruszeniem dóbr osobistych naukowców. Podczas naszego szkolenia przedstawimy przesłanki skorzystania z poszczególnych instrumentów ochrony oraz podstawowe wymogi formalne w tym zakresie. Jednocześnie, mamy świadomość, że - posługujące się hermetycznym językiem - prawo, bywa skomplikowane i nierzadko niejasne. Dlatego naszym celem jest, aby w możliwie jak najbardziej przystępny sposób przestawić podstawową wiedzę na temat dostępnych naukowczyniom i naukowcom środków ochrony po to, aby w razie potrzeby mogli skutecznie zadbać o swoje prawa.
Poradnik "Prawo po stronie nauki" – pobierz
Prowadzące:
adw. Marta Tomkiewicz-Januszewska
Szkoleniowiec, adwokatka, społeczniczka. Działalnością edukacyjną w zakresie prowadzenia szkoleń z prawa karnego i procedury karnej zajmuje się od 2012 r., przy czym od 2017 roku jest stałym wykładowcą z tej tematyki w Izbie Adwokackiej w Warszawie (zajęcia dla aplikantów adwokackich I roku oraz repertoria z zakresu apelacji karnej oraz etyki). Jest sędzią dyscyplinarnym w Izbie Adwokackiej w Warszawie, a także członkiem Panelu Dyscyplinarnego I stopnia przy Polskiej Agencji Antydopingowej. Od 2018 roku jest mediatorką. Autorka publikacji poświęconych zagadnieniom karnym i z zakresu etyki zawodowej. W czerwcu 2019 r. ukończyła szkolenie dla trenerów w Wilnie „Train the trainer – training for criminal defence lawyers” w ramach europejskiego programu NETPRALAT, dedykowanego dla adwokatów karnistów. W 2021 i 2022 roku, już jako senior trener NETPRALAT, przeprowadziła ww. szkolenia dla adwokatów w Polsce. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń nie tylko dla prawników, ale także dla organizacji pozarządowych. Od 2016 roku współkoordynuje projekty edukacyjne warszawskiej Izby Adwokackiej, realizowane w ramach festiwali muzycznych Pol’and’Rock czy Open’er Festiwal. Jest członkinią Komisji Edukacji Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej i Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Należy do Izby Adwokackiej w Warszawie i od 3 stycznia 2013 r. prowadzi własną Kancelarię Adwokacką. Jest praktykiem, prawnikiem sądowym. Od lutego 2016 r. wpisana na listę prawników współpracujących z Ambasadą Włoską w Warszawie. W listopadzie 2017 r. wyróżniona w rankingu Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra 2017, „nagrodzona za aktywność pozwalającą określić ją mianem „prawnika odpowiedzialnego za świat”, a w marcu 2020 r. odznaczona przez Naczelną Radę Adwokacką odznaką „Adwokatura Zasłużonym”. Od stycznia 2021 r. mentor w ramach międzynarodowego programu EmpowerPL, organizowanego przez Boston Consulting Group oraz Federację Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. W latach 2023 - 2025 członkini Zarządu Amnesty International.
adw. Karolina Kuszlewicz
Adwokatka, edukatorka i publicystka. Specjalizuje się w tematyce ochrony zwierząt i przyrody oraz obsłudze prawnej organizacji pozarządowych. Prowadzi własną kancelarię. Od lat zaangażowana w działalność edukacyjną. Ukończyła Szkołę Trenerów w Katowicach. W latach 2015-2016 brała udział w innowacyjnym projekcie „Dziennikarstwo ekologiczne” na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawnej ochrony zwierząt i przyrody dla organizacji pozarządowych, zarówno o zasięgu międzynarodowym, jak Fundacja Alberta Schweitzera, ogólnopolskim – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Klub Gaja, jak i działających lokalnie – Fundacja Ochrony Zwierząt w Łomiankach. Regularnie szkoli także przedstawicieli administracji publicznej, straży miejskiej, zaś w ramach projektu Najwyższej Izby Kontroli pracowała również z Policją. Aktualnie wykłada na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Artes Liberales, a także na Aplikacji Adwokackiej w Warszawie. Związana z Centrum Problemów Regulacyjnych i Polityki Publicznej Uniwersytetu Śląskiego. Współkoordynatorka wydarzeń edukacyjnych (“Adwokacki namiot praw i wolności”) na największych festiwalach muzycznych w Polsce – Pol’and’Rock i Open’er.
Autorka książki „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik” (Wolters Kluwer 2019), “Komentarza do ustawy o ochronie zwierząt” (Wolters Kluwer 2021) oraz bloga “W imieniu zwierząt i przyrody – głosem adwokatki”. Twórczyni koncepcji prawa wrażliwego, opublikowanej w 2020 r. w książce “ZOEpolis. Budując wspólnotę ludzko – nieludzką”. Pisuje w Krytyce Politycznej i portalu prawo.pl. Autorka opracowań w systemie informacji prawnej LEX. W 2017 r. nagrodzona pierwszym miejscem w rankingu „Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra”. Członkini Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz Polskiego Towarzystwa Etycznego.