A A+ A++

Pandemia, czy plandemia – czyli jak przez wieki oszuści żerowali na ludzkim strachu

Autor: AK     Publikacja: 18.04.2021     Aktualizacja: 13.09.2021

Od czasów Imperium Rzymskiego, przez średniowiecze, aż po dziś ludzkość nawiedzana jest przez śmiercionośne plagi – epidemie. Wraz z nimi pojawiały się także teorie spiskowe, oraz ludzie ze niebezpieczną skłonnością do żerowania na ludzkim strachu. Mnogość teorii spiskowych wokół nowego koronawirusa SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego chorobie COVID-19 przyprawia o zawrót głowy. Jednak jeżeli przyjrzymy się poprzednim epidemiom zobaczymy, że większość teorii powstających w takich „okołopandemicznych” warunkach jest bardzo podobna. Ludzie – nawet rozsądni – mają skłonność do rzucania się na „lekarstwa” na te przerażające choroby, nawet jeśli nie ma żadnego dowodu, że mogą one rzeczywiście pomóc. Kiedy człowiek jest przerażony trudno mu po prostu zachować zdrowy rozsądek.

Dlatego też podczas spotkania on-line podczas którego na podstawie historii epidemii pokazaliśmy, jak chronić się przed naciągaczami i oszustami, jak odróżnić fake news od prawdziwego newsa, a przede wszystkim, jak nie dać się wciągnąć w kolejne teorie spiskowe.

Spotkanie poprowadzili Aleksandra i Jakub Stefaniakowie – z wykształcenia lekarka i inżynier, samozwańczy „plandemiolodzy”, od kilku lat z zainteresowaniem śledzący teorie spiskowe dotyczące szczepień. Wydali w 2020 roku edukacyjną grę planszową „antyszczepionkowcy.biz”, która w zabawny i ironiczny sposób pomaga walczyć ze szkodliwymi teoriami spiskowymi dotyczącymi szczepień ochronnych.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie