A A+ A++
1 (2)
Autor: AW     Publikacja: 02.02.2023

O nauce mówią po ludzku. Spotkanie z laureatami konkursu na artykuł popularnonaukowy

Konkurs „O nauce po ludzku” to doskonała okazja na sprawdzenie umiejętności związanych z popularyzacją nauki. Uczestniczą w nim studenci, naukowcy oraz doktoranci Politechniki Śląskiej, a także – już trzeci raz – uczniowie Akademickich Liceów Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej. 2 lutego odbyło się spotkanie z laureatami konkursu.

Poszukując ciekawych naukowych tematów, warto przeczytać artykuły laureatów konkursu „O nauce po ludzku”. Zwyciężczynią 6. edycji przedsięwzięcia została mgr inż. Aleksandra Mikulikova, doktorantka Wydziału Mechanicznego Technologicznego. W swoim artykule opisała sposoby na odchudzanie… konstrukcji. Mowa o optymalizacji topologicznej, czyli metodzie obliczeniowej umożliwiającej rozkład tworzywa w przestrzeni projektowej dla określonego zestawu ograniczeń. Takie „inżynierskie odchudzanie” może dotyczyć różnych przedmiotów, również takich, z których korzystamy na co dzień, jak np. wózek, hulajnoga, krzesło. 

Drugie miejsce zajął Szymon Adamski, student Wydziału Matematyki Stosowanej, który podzielił się wiedzą na temat automatów komórkowych. Według autora to zagadnienie z pogranicza matematyki i gier planszowych, dlatego w artykule „Symulacja życia na planszy? O automatach komórkowych” znajdziemy reguły gry, a także konteksty historyczne związane z takimi naukowcami jak Stanisław Ulam, Jon von Neumann czy też Stephen Wolfram.

O podobieństwach mózgu człowieka i komputera pisała Jesica Ponichtera, studentka Wydziału Elektrycznego, w artykule „Jak komputer czyta w myślach”. Autorka zajęła w konkursie „O nauce po ludzku” 3 miejsce. W swojej pracy konkursowej sięgnęła po zagadnienia z neuroinformatyki.

Nie tylko pracownicy, studenci czy doktoranci mogą dzielić się inspirującymi tematami, popularyzującymi wybrane obszary nauki. Od trzech lat organizowana jest również specjalna edycja konkursu, czyli „O nauce po ludzku – miniatury ALO”, skierowana do uczniów Akademickich Liceów Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej. Licealiści biorący udział w konkursie z pasją opisują zagadnienia z interesujących ich dziedzin nauki. Edycję dla licealistów wygrała Agata Krupa, która w swoim artykule „Włóż chemiczne okulary i poczuj zapachy” podzieliła się wiedzą z zakresu chemii zapachu. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Stolarczyk, autorka artykułu „Fizyczny zombie”, która nawiązała do eksperymentu austriackiego fizyka, Erwina Schrödingera. Z kolei o behawiorystyce zwierząt napisała Aleksandra Szewczuk. W artykule „Jak porozumieć się z czworonogiem” zwróciła uwagę na komunikację i relacje pomiędzy psami a ich właścicielami.

Nagrody laureatom konkursu wręczyli prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, oraz prorektor ds. ogólnych prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz. W spotkaniu wzięli udział dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, , dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach dr Małgorzata Borysławska oraz dr Aleksandra Chrupała.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie