Start - Narzędziownik Popularyzatora Nauki - Citizen Science – partnerstwo naukowców i pasjonatów

Citizen Science – partnerstwo naukowców i pasjonatów
W ramach spotkania zdefiniowana zostanie nauka obywatelska (citizen science) jako narzędzie realizacji badań naukowych, a także jako przykład rozproszonej inteligencji, której efektem są innowacyjne rozwiązania i ważne odkrycia naukowe. Zaprezentowane zostaną przykładowe inicjatywy związane z nauką obywatelską, zyskujące na znaczeniu, choć ich historia sięga ponad 100 lat. Poznamy kilkoro badaczy realizujących swoją działalność naukową właśnie w formule citizen science.
Dowiemy się, jak rozwój technologii, w tym internetu i urządzeń mobilnych, umożliwił szersze zaangażowanie obywateli w projekty badawcze. Projekty nauki obywatelskiej obejmują zbieranie danych, dokumentowanie zjawisk oraz współpracę z naukowcami w analizie materiałów. Ta forma badań nie tylko zwiększa wiedzę naukową, ale także sprzyja wzrostowi świadomości społecznej, w tym w zakresie ochrony środowiska. Czynniki takie jak globalne problemy środowiskowe, postęp technologiczny i lepsze możliwości edukacyjne przyczyniły się do dynamicznego rozwoju nauki obywatelskiej w ostatnich latach, o czym świadczy zaangażowanie uczelni śląskich w rozwój tego kierunku działań w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Spotkanie poprowadzi:
dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ – biolog, specjalista ochrony środowiska w zakresie funkcjonowania ekosystemów miejsko-przemysłowych, w tym zbiorników powstałych w nieckach osiadania, ekonomicznym wymiarze świadczeń ekosystemów antropogenicznych oraz różnorodności biologicznej i czynników wpływających na jej kształtowanie w obrębie zielonej infrastruktury miast. European Brownfield Manager w zakresie rekultywacji i zagospodarowania terenów przemysłowych, specjalista w zakresie procedury oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowisko, auditor systemów zarządzania środowiskowego ISO 14001. Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami PAN o/Katowice, Dyrektor Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Członkini Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone, Polskiego Towarzystwa Botanicznego i Stowarzyszenia Założycielskiego Elektroprosumeryzmu, członek zarządu The Regional Expert Centre for Education for Sustainable Development Southern Poland a także zastępca prezesa Human Habitat Association. Bada odpowiedź fizjologiczną roślin na czynniki stresowe na obszarach miejsko-przemysłowych. Autorka publikacji naukowych, kierownik i wykonawca projektów badawczych i dydaktycznych krajowych i zagranicznych obejmujących tematykę różnorodności biologicznej, Nature based Solutions i szablonach siedliska oraz zielonych kompetencji. Realizuje liczne formy współpracy z otoczeniem uczelni, w tym elementy nauki obywatelskiej, projekty zlecone na jednostek samorządu i aktywności dla uniwersytetów dzieci.