Narzędzia i metody wspierające krytyczne myślenie odbiorców
Nie jest łatwo zweryfikować, czy informacja jest rzetelna. Według jednego z badań platformy X: aż 70% jej użytkowników nie jest w stanie stwierdzić, czy napotkana wiadomość jest prawdą, czy fałszem. Dodatkowo rozprzestrzenianie się fake newsów w mediach społecznościowych jest szybsze niż faktów. Stanowi to niemały problem dla odbiorców.
Mimo że według specjalistów najlepszym narzędziem weryfikacji jest wiedza, warto wysiłki w poszukiwaniu odpowiedzi wspomóc opracowanymi wcześniej metodami i narzędziami. W przypadku tych pierwszych poznajemy np. sekwencje istotnych pytań, które powinniśmy zadać sobie weryfikując treść. Narzędzia internetowe pozwalają sprawdzić podmienione treści na stronach www, odkryć manipulacje obrazem lub określić i zweryfikować, czy opublikowany film faktycznie odnosi się do omawianego wydarzenia.
Podczas warsztatu problemy będą omawiane na ogólnych przykładach, dzięki czemu ze szkolenia może skorzystać szeroka grupa odbiorców.
Spotkanie poprowadzi Mariusz Gogól – doktor nauk biologicznych, biochemik, popularyzator nauki, edukator. We współpracy z Wydawnictwem Naukowym PWN tworzy na kanale Youtube serię filmów edukacyjnych pt. "Zlewka na maturę". Współpracuje również m.in z Tygodnikiem Powszechnym, Fundacją Adamed SmartUp i kanałem Copernicus, gdzie tworzy filmy popularnonaukowe i prowadzi podcast "Wokół Życia". Współpracował także z Tomaszem Rożkiem przy tworzeniu jego książki "Akademia Superbohaterów". Był gościem wielu wydarzeń, m.in.: Kongresu Społecznej Odpowiedzialności Nauki - "Nauka dla Ciebie", Nocy Naukowców w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym czy Konwentu Pyrkon w 2019, 2022, 2023 roku. Kilkuletni szkoleniowiec programu "Nakręcona Nauka".