A A+ A++

Jury konkursu “O nauce po ludzku”

Autor: AW     Publikacja: 12.09.2024     Aktualizacja: 29.11.2024

Jury ogólnopolskiego konkursu na artykuł popularnonaukowy
"O nauce po ludzku"

Dofinansowanie
LOGO-EMNK2024-pl-podstawowe
urząd marszalkowski rbg png
prof Andrzej Katunin

Związany z Katedrą Podstaw Konstrukcji Maszyn Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Jego zainteresowania badawcze to zmęczenie i zniszczenie materiałów kompozytowych, badania nieniszczące, kompozyty elektroprzewodzące, analiza falkowa. Popularyzuje geometrię fraktalną, której zagadnienia przedstawia podczas aktywności takich jak projekty, warsztaty, spotkania i pokazy. Jest autorem publikacji „Fraktale. Matematyczne potwory, które odmieniły postrzeganie świata”.
Wielokrotnie wyróżniany za popularyzację nauki. Był m.in. laureatem konkurs „Popularyzator Nauki” w 2017 roku, konkursu popularyzatorskiego „INTER” w 2015 roku oraz „Nagród Naukowych Polityki” w dziedzinie nauk technicznych w 2017 roku.

Katarzyna Krukiewicz

Pracownik Centrum Elektroniki Organicznej i Nanohybrydowej, a także Katedry Fizykochemii i Technologii Polimerów Politechniki Śląskiej. Jej zainteresowania naukowe obejmują elektrochemię, bioelektronikę oraz projektowanie wielofunkcyjnych biomateriałów. W swoje badania chętnie angażuje studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych.

Prowadzi wykłady popularnonaukowe, zajęcia laboratoryjne dla dzieci, uczestniczy w Nocach Naukowców i Dniach Otwartych uczelni. Jej działalność popularyzatorska została nagrodzona przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (INTER) i Forum Akademickie (Skomplikowane i proste).

Agnieszka Kliks Pudlik

Dziennikarka specjalizująca się w treściach popularnonaukowych. Swoje teksty publikuje w serwisie Nauka w Polsce. W Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie zajmuje się promocją badań naukowych. Współpracuje z Uniwersytetem Śląskim w ramach działań związanych z Europejskim Miastem Nauki Katowice 2024.

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku dziennikarskim. Doświadczenie zawodowe zdobyła w katowickim oddziale Polskiej Agencji Prasowej, gdzie pracowała kilka lat. Ma też doświadczenie pracy w administracji akademickiej.

Aleksandra Ziembinska Buczynska

Naukowczyni z 19-letnim doświadczeniem dydaktycznym i popularyzatorskim, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki, laureatka wielu nagród za działania popularnonaukowe i naukowe, członkini Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki oraz zastępczyni przewodniczącego Rady Upowszechniania Nauki PAN; ma szerokie doświadczenie w popularyzacji nauki w różnorodnych formach przekazu dopasowanych do odbiorcy oraz doświadczenie trenerskie w zakresie komunikacji naukowej i popularyzacji nauki.

Agnieszka Kliks Pudlik (1)

Naukowiec, lider NanoCarbon Group w Katedrze Chemii Organicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej. Przedsiębiorca, współzałożyciel i CEO spółki spin-off NanoCarbonGroup.com. Wicedyrektor Centrum Elektroniki Organicznej i Nanohybrydowej (CONE). Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół syntezy i zorientowanych aplikacyjnie modyfikacji nanorurek węglowych, grafenu i kropek kwantowych. Przykłady jego osiągnięć to koszulka tekstroniczna Holter-EKG, elektroaktywne elementy wojskowych siatek maskujących, wydajne nanobiokatalizatory, magnetyczne systemy dostarczania leków, superlubrykanty do węzłów tarcia polimer-stal, nanopłyny przenoszące ciepło oraz zmiennofazowe nanomateriały do magazynowania ciepła. Kilkukrotnie nagradzany za działalność popularyzującą naukę, m.in. przez Forum Akademickie. Aktywny na niwie „wywiadowczej” m.in. dla PAP, Śląskiego Festiwalu Nauki, portalu Edukator.pl, Radia Warszawa, Radia Naukowego i Radia eM. Organizator wielu sesji „Ciekawych doświadczeń chemicznych” dla przedszkoli oraz szkół podstawowych i średnich.

Jan Stradowski

Dziennikarz naukowy o szerokich zainteresowaniach, z wykształcenia – lekarz medycyny. Pisze głównie o medycynie, biologii, ewolucjonizmie i nowych technologiach. Przez wiele lat pracował w redakcjach prasowych, takich jak „Gazeta Wyborcza”, „Wprost” i „Focus”. Obecnie jest redaktorem prowadzącym serwisu internetowego „National Geographic”. Od 2013 r. prowadzi też autorski program “Człowiek 2.0” w TOK FM.

Mariusz Gogól

Biolog, biochemik, popularyzator nauki związany ze Stowarzyszeniem „Rzecznicy Nauki”. Założyciel firmy „Mariusz Gogól Edukacja & Komunikacja Naukowa”, której celem są szkolenia z zakresu komunikacji naukowej i popularyzacji, a także wspieranie instytucji w projektach popularnonaukowych. Redaktor działu nauk biologicznych w czasopiśmie „Academia” Polskiej Akademii Nauk. Współpracował z wieloma podmiotami, takimi jak: Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwo Nowa Era, Fundacja Nauka. To Lubię, Fundacja Marsz dla Nauki, Centrum Nauki Kopernik czy Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Częsty gość kanału Copernicus, gdzie tworzy filmy popularnonaukowe i prowadzi podcast „Wokół Życia”. Laureat nagrody „Naukowiec Przyszłości” 2024.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie